Strani mediji o poseti Medvedeva Beogradu

Izvor: Blic, 20.Okt.2009, 14:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Strani mediji o poseti Medvedeva Beogradu

U prvim reagovanjima u svetu na posetu ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva Beogradu i zapadni i ruski mediji slažu se danas u proceni da je ona fokusirana na ekonomska pitanja.



Mediji istovremeno ukazuju na sposobnost srpskog predsednika Borisa Tadića i Srbije da vešto "igraju na dva koloseka", strateški se približavajući Rusiji, i Kini, a da ne dovode u pitanje evropske perspektive.

Medvedev je doputovao u jednodnevnu posetu Beogradu zbog definisanja >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << uslova oko ruskog kreditnog aranžmana od milijardu evra namenjenog Srbiji i potpisivanja niza privrednih sporazuma, precizirala je danas u prvom izveštaju iz Beograda britanska agencija Rojters.

"Rusija se usprotivila prošlogodišnjem jednostranom proglašenju nezavisnosti Kosova, ali će poseta Medvedeva Beogradu najverovatnije biti više fokusirana na ekonomska, nego na politička pitanja", ocenila je britanska agencija.

Srbija je od 2003. godine privukla skoro 12 milijardi dolara stranih direktnih investicija, sa skromnim učešćem Rusije koja se na listi investitora u Srbiji nalazi na 19. mestu, napomenuo je Rojters.

Francuski "Imanite" ističe da Beograd želi da poseti Medvedeva prida što veći značaj, ali da istovremeno ostane na svom diplomatskom putu.

"Srbija u suštini želi da sledi i ubrza svoje procese evropskih integracija, a da istovremeno ne odstupi od svog kosovskog projekta", piše list i navodi da srpske vlasti u tom cilju računaju na podršku zemalja članica Pokreta nesvrstanih i na svoje ruske i kineske prijatelje.

Za sada, ocenjuje "Imanite", ova diplomatija se pokazuje uspešnom s obzirom da su nezavisnost Kosova priznale samo 62 zemlje u svetu i da je Beograd, na prilično neočekivan način, preuzeo ulogu lidera zemalja trećeg sveta.

Švajcarski "Tan" ističe da Dmitrij Medvedev ne dolazi praznih ruku: donosi pomoć u iznosu od jedne milijarde evra Srbiji, koja je skoro jednaka skorašnjoj pozajmici MMF-a, i koja će srpskoj vladi omogućiti popunjavanje dela budžetskog deficita.

Ova će suma takođe poslužiti da se nastave prekinuti projekti razvoja infrastrukture, koji su već duže vremena blokirani u nedostatku kredita, kao što je izgradnja beogradskog metroa.

Ruski predsednik je na čelu delegacije od stotinak ljudi, među kojima mnogobrojni poslovni ljudi, a dosije Kosova će takođe biti na dnevnom redu, konstatuje list i podseća da Rusija podržava stav Srbije i protivi se jednostrano proglašenoj nezavisnosti pokrajine.

"Što se tiče predsednika Srbije Borisa Tadića, on ostaje veran diplomatskim prioritetima Srbije: nepopustljivost kada je u pitanju Kosovo, strateško partnerstvo sa Moskvom i Kinom, ali prioritet kada su u pitanju evropske integracije. Za sada je ova strategija bila delotvorna: samo su 62 države priznale Kosovo", konstatuje list.

"Beograd ponovo igra diplomatsku ulogu, a da nije stavio pod znak pitanja evropske perspektive. Poseta Medvedeva će potvrditi sposobnost Srbije da igra na dva koloseka", napominje "Tan".

Ruski listovi ocenjuju da je cilj prve posete ruskog predsednika Srbiji proširenje ruskog, pre svega, ekonomskog prisustva, kao i da ekonomija izbija u prvi plan u odnosima dve zemlje.

"Ekonomija izbija u prvi plan u odnosima Rusije i Srbije", navodi u podnaslovu Nezavisimaja gazeta, citirajući izjavu predsednika Srbije Borisa Tadića koji je „pozvao na produbljivanje ekonomske saradnje sa Rusijom, podvlačeći važnost ruskih investicija u ekonomiju Srbije".

Dnevni list „Komersant" navodi da su proteklih godina "na talasu zajedničke borbe za Kosovo, odnosi Moskve i Beograda dobili karakter strateškog partnerstva", a da je glavni cilj posete da se to partnerstvo pretvori u širenje ruskog prisustva u Srbiji "u prvom redu ekonomskog".

Kosovska tema biće i ovoga puta na dnevnom redu, ali „Komersant", pozivajući se na izvore „bliske pripremi posete", piše da "i u Moskvi i u Beogradu shvataju" da je malo realno da se može "kardinalno promeniti situacija u kojoj je više od 60 zemalja priznalo jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova".

„A u slučaju priznanja njene nezavisnosti pred Međunarodnim sudom UN, mogućnosti za suprotstavljanje još više će se suziti", ističe „Komersant", dodajući da je „moguće da je Rusija, shvatajući to, odlučila na vreme da pod strateško partnerstvo sa Srbijom stavi snažan ekonomski temelj".

U tesktu "Bratska milijarda" list „Vremja novostej" navodi da u Beogradu od Medvedeva očekuju ne samo moralnu podršku.

Prema pisanju tog lista, na „Balkanu od ruskog predsednika očekuju dosta - podršku srpske pozicije o Kosovu, napredak izgradnje gasovoda 'Južni tok' i kredit od milijardu evra".

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.