Strani investitori lakše do bugarskog pasoša

Izvor: Blic, 01.Feb.2013, 02:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Strani investitori lakše do bugarskog pasoša

Bugarska bi uskoro trebalo da usvoji zakon koji bi olakšao proces davanja državljanstva stranim investitorima, u nastojanju da podstakne ekonomski oporavak.

Bugarska već ima praksu davanja državljanstva etničkim Bugarima koji žive izvan granica zemlje, a do sada su najveću korist od toga imali građani Srbije, Makedonije, Ukrajine i Turske.

Bugarski pasoš sada bi mogli da dobiju i stranci iz zemalja koje nisu članice Evropske unije, a koji su spremni da ulože >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << najmanje 500.000 bugarskih leva (oko 255.000 evra), ako budu usvojeni amandmani na Zakon o podsticanju investicija.

Amandmane su predložili poslanici iz vladajuće partije GERB, pošto je predsednik Bojko Borisov prošlog decembra uložio veto na taj zakon.

Ekonomski odbor bugarskog parlamenta trebalo je u sredu da razmatra amandmane, ali su sastanak bojkotovali socijalisti i etnički Turci.

Prema amandmanima, potencijalni državljani Bugarske bi morali da ulože u bugarsku kompaniju angažovanu u investicionom projektu visokog prioriteta u industriji, infrastrukturi, saobraćaju ili turizmu.

Potrebno je i da su najmanje godinu dana boravili u Bugarskoj.

Amandmani predviđaju i da stranci mogu da dobiju stalni boravišni status kupovinom nekretnina vrednosti najmanje 600.000 leva (oko 305.000 evra).

Povezane vesti: Dačić: Naredne dve nedelje važne su za rešavanje kosovskog problema Dačić: Rusija će ovih dana odobriti kredit, Kuper standard dolazi u Srbiju Ješić: Politika Vlade Srbije odbija investitore Kupite obveznice i steknite mađarsko državljanstvo Sremci dobijaju prve solarne elektrane 2013.

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.