Izvor: Vesti-online.com, 15.Avg.2013, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stranac u noći
Mlađani Nišlija Lazar Krstić pravi veliku grešku prihvatanjem da bude ministar finansija u srpskoj vladi. Već samim tim da 29-godišnjak pristaje da vodi finansije privredno i ekonomski posrnule države govori o nedostatku životne mudrosti.
Jelena Arsenović
One koja se ne može steći diplomama Jejla ili bilo kog drugog izvikanog fakulteta. Do te pameti se ne dolazi rođenjem ili vrednim učenjem i insistiranjem na vlastitim talentima i ambicijama, već isključivo >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << kroz dugogodišnji rad u institucijama i pre svega u kontaktima sa ljudima, raznih fela i mustri koje, braneći javni interes, treba preveslati. A u Srbiji je klupa sa takvim mutivodama podugačka.
Mladi Lazar neće moći da krene stopama svog imenjaka sa početka prošlog veka, kada je čuveni Lazar Paču u tri navrata vodio državne finansije, imajući petlju da odbije zahtev kralja Petra za pozajmicom!
Sadašnjeg Lazara će sačekivati podmetanja na svakom koraku. Nailaziće na nedobronamerne saradnike, na korumpirane političare, na večito nezadovoljno javno mnjenje i medije koji će mu tražiti mrlju, makar u njegovom privatnom životu.
Pred njim će biti Gordijev čvor koji treba tek dobro da se sagleda sa svih strana, a da pri tom ne može, kao njegov nekadašnji vršnjak Aleksandar Veliki, da ga reši jednim potezom mača. Ni figurativno.
Da se poreskim neplatišama stane u kraj vlastima ne treba mladi ekonomista iz konsultantske kuće Mekinzi, već dobro organizovane i voljne poreske vlasti, policija i sudstvo. Za uvođenje progresivne poreske stope po sistemu - bogatiji plaćaju više - još manje je potreban jedan početnik u poslu. Teško da bi Vučić, kada mu "zaprete" udruženi tajkuni, mogao da se pozove na autoritativnog stručnjaka kojeg je vlast dovela iz Njujorka, obećavajući mu odrešene ruke. Još teže je zamisliti da jedan Beko ustukne pred žutokljuncem sa Jejla!
Ali lako ćemo mi za Lazara. Dug je radni vek pred njim da bi dozvolio da ga Srbija potroši, sve sa teškom mukom sticanim diplomama.
Pitanje je kakva će biti Srbija za pola godine, koliko bi mogao da potraje Vučićev eksperiment sa stručnjacima iz inostranstva?
Biće pred ili u jeku vanrednih izbora sa obećavajućom retorikom koja uz njih ide. Vučić će imati malo bolji argument od onog nepostojećeg kada ga zlobnici pitaju šta je bilo sa čuvenom kancelarijom za brze odgovore, jednog od retkih prethodnih originalnih predizbornih obećanja naprednjaka.
Kao političar koji drži do teško izgrađenog novog imidža srpskog Eliota Nesa, prvi potpredsednik će na svoja pleća gospodski preuzeti odgovornost za to što zamišljeno nije ostvareno, a onda će kao prirodni nastavak neuspelog procesa navesti nužnost vanrednih izbora. Pre svega da bi se otarasio kamenčića u cipeli u liku Krkobabića i njegovih penzionera i Dačića i njegove socijalne demagogije.
Da je simpatičan poput pripitog profesora Kišprdilova pa da mu i oprostimo "pijanstvo" kada šarmantno uzvrati: "Ali, Zozana, nisam hteo ništa loše da se desi." Ali Zozana više nema prava da prašta.
I ako bude ičeg dobrog od predstojećeg gubitka vremena i uspostavljanja naopakog reda stvari - dovođenja nepolitičke ličnosti na ministarsku funkciju, a stavljanja stranačkih poslušnika na čelo javnih preduzeća - biće to konačno otrežnjenje da je glavni kočničar u Srbiji politička elita nemoćna da se istrgne ispod šinjela zakulisnog kapitala. Hapšenje jednog Miškovića nije i ne može biti proleće srpske borbe protiv korupcije. One izistinske koja nije računala na kontrolisano srpsko pravosuđe.
Nastavak na Vesti-online.com...





