Izvor: Blic, 25.Avg.2006, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Strahuju od upada kosovskih Albanaca

Strahuju od upada kosovskih Albanaca

KURŠUMLIJA (Beta) - Kuršumlijska opština graniči se sa podujevskom, uz administrativnu liniju sa Kosmetom, u dužini od 105 kilometara. U tom takozvanom pograničnom pojasu smešteno je 19 sela sa srpske strane, od kojih je pet bez i jednog stanovnika, a u ostalima žive uglavnom vremešni domaćini.

U kuršumljijskoj opštini prisutna je stalna migracija stanovništva. Na osnovu matičnih knjiga, ovde je najviše stanovnika, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << 27.629, bilo 1981. godine. Po poslednjem popisu iz 2002. godine, u opštini živi 21.608 stanovnika, zajedno sa oko 10.000 raseljenih sa Kosmeta. Prema istom popisu, u selima u pograničnom delu 2002. godine su živela 852 stanovnika, dok ih je danas upola manje. Sa susedne podujevske strane u samo nekoliko sela živi više od 20.000 Albanaca.

Mladi su odavno napustili kuršumljiska sela, što zbog teških uslova života, što zbog nesigurnosti i stalnog straha od albanskih terorista.

- Mada se pucnjava sa kosmetske strane administrativne linije čuje gotovo svakodnevno, može se reći da smo se na to navikli. Međutim, strah je uvek prisutan i kad god se začuju pucnji strepimo da nisu nama namenjeni - pričaju meštani kuršumlijskih sela.

Dodatno ih je uznemirio nedavni incident kada su Albanci sa podujevske strane pucali na selo Tačevac u kojem je Milorad Tomčić sa porodicom brao šljive. Srećom, niko nije stradao.

U selima uz administrativnu liniju kažu da je najgore to što je čitav kraj okružen gustom šumom, tako da Albanaci lako upadaju.

- Najviše strepimo kada smo na njivama ili dok čuvamo stoku - pričaju meštani Dabinovca, sa 40 stanovnika najnaseljenijeg sela u ovim brdima. Strah od upada Albanaca prisutan je i u susednom Šušnjaku sa svega nekoliko domaćinstva.

Od dolaska Kfora i Unmika na Kosmet pa do ulaska vojske i policije u takozvanu kopnenu zonu bezbednosti krajem 2002. godine, na administrativnoj liniji je iz kuršumlijske opštine ubijeno šest lica, a više njih je ranjeno.

U poslednje vreme ozbiljnijih incidenta nije bilo, osim bespravnih seča šume. Policija je osujetila mnoge pokušaje prelaska i mnogo njih uhapsila zbog bespravne seče.

Nedavno je uhapšen Murselj Tahiri iz Donje Dubice sa podujevske strane koji je motornom testerom, zašavši oko 150 metara na teritoriju opštine Kuršumlija, bespravno sekao šumu. Bespravne seče u administrativnom pojasu su toliko učestale da preduzeće 'Srbijašume', koje gazduje ovim područjem, trpi milionske gubitke.

Dragoš Pavićević iz šumskog gazdinstva 'Toplica', koje posluje u sastavu 'Srbijašuma', navodi da su na tom području Albanci ilegalno posekli 12.000 kubika šume u vrednosti od oko tri miliona evra.

- Mnogo nam znači prisustvo naše vojske i policije na terenu. Ipak, ne mogu ni vojska ni policija da nas prate na svakom koraku, niti da u svakom trenutku budu duž svakog metra administrativne linije - kažu zabrinuti malobrojni meštani Šušnjaka.

Čelnici kuršumlijske opštine ističu da bi Vlada Srbije morala više pažnje da posveti tom kraju kako bi se on oživeo, a ljudi motivisali da ostanu. To je, kažu, moguće pre svega otvaranjem novih radnih mesta i uređenjem i izgradnjom infrastrukture.

Mirjana Marić

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.