Stejt department o Srbiji

Izvor: RTS, 24.Maj.2012, 22:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Stejt department o Srbiji

U Srbiji i dalje postoji korupcija na više nivoa vlasti - u zdravstvu, prosveti i policiji, kao i neefikasan sudski sistem, navodi se u izveštaju Stejt departmenta.

U godišnjem izveštaju Stejt departmenta o stanju ljudskih prava u svetu navodi se da u Srbiji i dalje postoji korupcija na više nivoa vlasti - u zdravstvu, prosveti i policiji, kao i neefikasan sudski sistem koji se očitava u suđenjima koja dugo traju, kao i predugom pritvoru u kome borave osumnjičeni pre početka >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << suđenja.

"Srpska vlada generalno preduzima korake da bi se gonili oni zvaničnici u policiji, ili u drugim delovima Vlade, ako se optužbe javno iznesu. Ipak, dosta posmatrača smatra da postoje brojni slučajevi korupcije, ili policijskog maltretiranja, kao i drugih zloupotreba koje nisu prijavljene i nisu kažnjene", navodi se u izveštaju Stejt departmenta.

Ocenjuje se da je u pitanju sistemska korupcija, što prema Stejt departmentu, pokazuju i izveštaju Transparentnosti Srbija i Agencije za borbu protiv korupcije.

Vašington kao primere kršenja ljudskih prava navodi i primere uznemiravanja novinara, onih koji se bore za zaštitu ljudskih prava i drugih koji kritikuju Vladu, kao i to da policija fizički maltretira pritvorene osobe.

U odeljku o sudstvu, Stejt department kaže da Ustav Srbiji govori o nezavisnom sudstvu, ali da su u praksi sudovi ostali podložni korupciji i političkom uticaju. Sudovi su neefikasni i u nekim slučajevima su potrebne godine da bi se rešili, navodi Stejt department.

Dodaje se i da sudije i tužioci koji su se bavili slučajevima organizovanog kriminala i ratnih zločina, i dalje dobijaju pretnje smrću i zbog toga imaju stalnu zaštitu policije.

Kada su u pitanju mediji, Stejt department ocenjuje da, iako je dogovorena nova medijska strategija, do kraja 2011. godine nije učinjeno ništa da se ona implementira.

"Nezavisni mediji su bili aktivni i iskazivali različita vidjenja, ali neke medijske organizacije su doživele i pretnje zbog objavljivanja stavova koji kritikuju Vladu", ocenjuje se u izveštaju.

Stejt departmenta navodi da je većina štampanih i elektronskih medija u privatnim rukama, iako je država zadržala deo medijskog prostora jer nije sprovedena privatizacija opštinskih i lokalnih medija.

Takođe, neke novine nisu iznele podatke o svom vlasništvu, pa se postavlja pitanje njihove nezavisnosti, smatra Stejt deparment. Izveštavanje RTS-a je ocenjeno kao najčešće objektivno, ali se dodaje da vlada ima priličan uticaj na RTS i Radio-televiziju Vojvodine.

Takođe, mnoge televizijske stanice se oslanjaju na državnu agenciju Tanjug kao izvor za svoje vesti, dok se nezavisne agencije Beta i Fonet bune da Tanjug zbog državnog finansiranja ima nepravednu tržišnu prednost u odnosu na njih, piše u izveštaju.

Analiza rada policije

Kada je reč o policiji, Stejt department navodi da se popravio kvalitet unutrašnje kontrole u toj instituciji. Hapšenja su vršena u skladu sa zakonom, iako je policija ponekad koristila silu ili pretnju za iznudu priznanja, navodi se u izveštaju.

Kao jedan od problema u kaznenoj politici, navodi se prenatrpanost zatvora u Srbiji. Stejt department ističe da nema novih dokaza da su čuvari maltretirali zatvorenike, ali dodaje da se ne vode dobro statistički podaci o povredama zatvorenika.

Stejt department ocenjuje da su diskriminacija i društveno nasilje protiv manjina i dalje prisutni, kao i nasilje u porodici protiv žena i dece.

Kao najugroženija manjinska etnička zajednica navedeni su Romi, koji su prošle godine, prema izveštaju, bili meta policijskog nasilja, društvene diskriminacije i verbalnog i fizičkog maltretiranja.

Takođe, kao ozbiljan problem se navodi i nasilje prema LGBT populaciji. Iako se napadi često dešavaju, samo deo njih se prijavljuje zbog straha od daljeg maltretiranja, ocenjuje u izveštaju.

Stejt department podseća da prošle godine u Srbiji nije održana Parada ponosa, za razliku od 2010. godine.

Kao dobre strane, u izveštaju se ističe činjenica da u Srbiji ne postoje politički zatvorenici, kao i da nije bilo slučajeva nestanka osoba koji bi bili politički motivisani.

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.