Izvor: RTS, 06.Nov.2013, 16:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stefanović: Ozakoniti nezavisan položaj RTS-a
Predsednik parlamenta Nebojša Stefanović kaže da je neophodno zakonom predvideti nezavisan i autonoman položaj RTS-a. Srbiji potrebni moderni medijski zakoni, ocenio Stefanović. Pojedini mediji i dalje u rukama vladajućih struktura, upozorava predsednica skupštinskog Odbora za kulturu Vesna Marjanović.
Predsednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović rekao je da su Srbiji potrebni moderni medijski zakoni koji će zaštititi slobode izražavanja i govora kao osnovne vrednosti >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << demokratskog društva, kao i da je neophodno zakonom predvideti nezavisan i autonoman položaj Radio-televizije Srbije.
Stefanović je, na zajedničkoj sednici Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje i Potkomiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za medije i informisanje, rekao da bez prava na slobodno iznošenje stavova i uverenja nema predstavničke demokratije ni parlamentarizma.
Skupština Srbije će u narednom periodu razmatrati set medijskih zakona koji priprema Vlada, rekao je Stefanović, navodeći da je poslednji put regulativa u toj oblasti usvojena pre deset godina.
Govoreći o položaju RTS-a, Stefanović je istakao da, ne ulazeći u pitanje budućeg finansiranja Javnog servisa, smatra da je neophodno zakonom predvideti potpuno nezavisan i autonoman položaj te kuće.
Očekuje da stručna javnost pruži svoj sud i doprinos o tom pitanju, a parlament će, kaže, podržati najracionalnije rešenje.
Stefanović je dodao da je veoma važno omogućiti nesmetan uvid javnosti u delovanje vlasti i da samo nezavisni mediji mogu da budu jak instrument koji će omogućiti da se napravi razlika između onoga što je dozvoljeno i onoga što nije.
Prema njegovoj oceni, građani u društvu i predstavnici u parlamentu moraju da budu slobodni i potpuno zaštićeni u izražavanju uverenja, stavova i mišljenja, a uloga medija je da njihov glas i ideje prenesu do građana.
Marjanović: Pojedini mediji i dalje u rukama vlasti
Predsednica skupštinskog Odbora za kulturu i medije Vesna Marjanović rekla je da kontrola i pritisak na medije mogu ugroziti njihovu samostalnost i nezavisnost i da je veza između vlade i medija snažnija od veze sa građanima i društvom.
"I dalje su pojedini mediji propagandno sredstvo u rukama vladajućih struktura", rekla je Marjanovićeva i naglasila da i dalje ima medija koji šire govor mržnje prema određenim društvenim grupama.
Ukazala je i da televizije sa nacionalnom frekvencijom malo vremena posvećuju kulturi, navodeći da je Prvi program RTS-a u prethodnih devet meseci emitovao samo 0,15 odsto kulturnog sadržaja , Drugi program RTS-a 5,47 odsto, dok TV Prva i TV Pink uopšte nisu emitovale kulturni program.
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović ukazala je na to da i dalje mnoge vlade posmatraju medije kao pretnju i da je neophodna politička volja kako bi se "utabao put ka životnijem i boljem medijskom sistemu".
Dodaje da je važno da se osude ubice novinara i da se iskoreni nasilje nad "sedmom silom", podsetivši da u Srbiji još nisu rasvetljena ubistva novinara Slavka Ćuruvije, Dade Vujasinović i Milana Pantića.
Predstavnica Potkomiteta Parlamentarne skupštine Saveta Evrope za medije i informisanje Dajana Ekles rekla je da se medijska politika značajno promenila u proteklih deset godina i da je zato neophodno promeniti i medijsku regulativu.













