
Izvor: NoviMagazin.rs, 24.Feb.2020, 12:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stefanović: Na imovinu bez dokazanog porekla porez od 75 odsto
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je da će se Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu baviti imovinom za koju ne može da se dokaže da je stečena na zakonit način.
Ministar je poslanicima u Skupštini Srbije rekao da iako postoji i stari zakon koji omogućava ispitivanje porekla imovine, Ministarstvo pravde i Ministarstvo finansija pribegli su izradi novog zakona kako bi se uspostavio efikasniji mehanizam.
On je pojasnio da će >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << se kod poreskih obveznika gde se vidi da je za tri godine uzastopno stečena imovina veća od 150 hiljada evra, oni morati da dokažu da su imovinu stekli u skladu sa zakonom.
Stefanović je rekao da će za imovinu za koju nema dokaza kako je stečena biti određena poreska stopa od 75 odsto, i odgovorio je na pitanja postavljana u javnosti da porez neće biti 100 odsto da ne bi ličilo na konfiskaciju, ali da porez neće biti ni niži jer bi to izgledalo kao legalizacija kriminala.
Ministar je rekao da država uspostavlja čvrst antikorupcijski mehanizam i da će svaki građanin moći da dođe pod udar provere imovine.
Poslanici su odlučili da se u objedinjenoj raspravi razmatraju i predlozi izmena Zakona o parničnom postupku i Zakona o obligacionim odnosima, kao i potvrđivanje Memoranduma o saradnji u borbi protiv korupcije u jugoistočnoj Evropi.
Kao drugu objedinjenu tačku dnevnog reda poslanici će razmatrati 29 zakona, dok će u trećoj tački objediniti raspravu o Zakonu o utvrđivanju činjenica o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta u Srbiji i potvrđivanje Konvencije o međunarodnom ostvarivanju izdržavanja dece i drugih članova porodice.
Ilić: Bilo bi odlično da se prvo ispita imovina političara i tajkuna
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić izjavio je da bi bilo odlično da prvi na koje će se primeniti Zakon o poreklu imovine, koji je na dnevnom redu današnjeg zasedanja Skupštine Srbije, budu političari i tajkuni, navodeći da neće biti zaštićenih.
Ilić je za Radio televiziju Srbije izjavio da će se imovina ispitivati "na osnovu plana, analize rizika koju napravi direktor Poreske uprave", kao i da će se to praviti "gotovo na naučnoj osnovi".
"Poreska prava će na osnovu plana, po službenoj dužnosti ispitivati, poreklo imovine određenih ljudi", rekao je Ilić.
On je naglasio da je "veoma bitno i da svaki građanin može da uperi prstom, dakle da podnese prijavu, jer građani najbolje znaju ko se i na kakav način obogatio" i da tako "usmere državne organe". Kako je rekao, to je "dodatna vrednost zakona".
Prema njegovim rečima, bilo kome može da bude ispitivana imovina ako Poreska uprava utvrdi da u njoj "postoji disbalans", bez obzira da li je to keš, računi, nekretnine, skupe pokretne stvari.
"Mnogi su ranije najavljivali da će doneti ovakva zakon, ali nisu. Pokazalo se sada da za to postoji politička volja, oličena u Aleksandru Vučiću", rekao je Ilić.