Izvor: Blic, 17.Jul.2007, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Stefan otišao u Italiju
NIŠ, KIKINDA - Posle dva i po meseca lečenja na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu i sedam operacija presađivanja kože, Stefan Stajić (13), dečak iz Niša koji je krajem aprila zadobio teške opekotine na 70 odsto površine tela kada je karbonskim štapom za pecanje zakačio električni dalekovod jačine 25.000 volti, nastavlja lečenje u Italiji.
Stefanova majka Slavica Stajić potvrdila je juče da je avionom „Pinka" Stefan prebačen u Palermo, gde će nastaviti oporavak >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << pod nadzorom lekara jedne od najsavremenijih klinika za opekotine i plastičnu hirurgiju u Evropi.
Sa Stefanom, koji je još uvek u životnoj opasnosti, putuje i dr Jefta Kozarski, načelnik Odeljenja za opekotina na VMA, koji kaže da je ovo prvi put da je jedan pacijent iz Srbije upućen na lečenje u kliniku koja raspolaže tehnologijom kultivisanja ćelija kože u laboratorijskih uslovima.
- Nezahvalno je prognozirati postooperativni oporavak kod teško opečenih pacijenata koji su praktično do izlečenja u životnoj opasnosti. Stefanu će trebati još dva meseca do šest meseci lečenja. Tokom prve tri operacije transplatirana mu je koža od dobrovoljnih davalaca. Uklanjano mu je izgorelo tkivo koje je izvor bakterija i toksičnih materija. Osim što će mu italijanski lekari sanirati preostalu opečenu ranjivu površinu kože koja nije zamenjena, oni će se baviti još jednim ozbiljnim problemom. Stefan ima trovanje krvi. Izolovane su četiri bakterije, ali je jedna neosetljiva na bilo koji antibiotik koji smo testirali, a dostupan je u Srbiji - izjavio je dr Jefta Kozarski.
Dr Kozarski napominje da je poseban problem u lečenju ovako povređenih pacijenata u tome što naša zemlja nema potpisan nijedan ugovor sa nekim Centrom za lečenje opekotina u inostranstvu. On se nada da je ovo prava prilika da se uspostavi saradnja sa italijanskim stručnjacima kako bi oni u Beogradu lečili teško postradale pacijente.
Narodna kancelarija predsednika Srbije i humanitarna organizacija „Naša Srbija" obezbedili su prevoz i vize, a troškove bolničkog lečenja Stefana će pokriti Svetska zdravstvena organizacija. Majka Slavica, koja je sa Stefanom neprekidno bila na VMA, neće moći da bude sa sinom u bolnici u Palermu, već će morati da sama snosi troškove smeštaja i boravka. Sreća je da za početak ima dovoljno sredstava koja su prikupljena brojnim humanitarnim akcijama i dobrovoljnim prilozima građana Srbije.





