
Izvor: B92, 10.Jun.2020, 20:14
Status posebno osetljivog svedoka za žrtve nasilja - kako bi trebalo da pomogne? VIDEO
Kada neko trpi višegodišnje nasilje, teško ga je ubediti da prebrodi strah i potraži pomoć. Status zaštićenog svedoka treba žrtvama nasilja da pomogne u tome.
Čak i kada prijave nasilnika, žrtve uglavnom odustaju od sudskog procesa, jer ponovo proživljavaju traume.
Dokazivanje silovanja, nasilja, bludnih radnji nad maloletnicima i sličnih krivičnih dela praktično je nemoguće bez svedočenja žrtve. Nekad zbog dece, nekad zbog porodičnih odnosa, žrtve >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << i svedoci nasilja, teško se odlučuju da svedoče.
Žrtva ili svedok, kada dobiju status posebno osetljivog svedoka, radi njihove zaštite, mogu da imaju advokata o trošku države, da iskaz ne daju pred okrivljenim i njegovim braniocem, već iz svoje kuće, na nekom drugom mestu, ili u posebnim prostorijama tužilaštva ili suda, putem video-linka. Uz podršku stručnjaka poput psihologa, socijalnih radnika.
U periodu od 2017 do danas ukupno je u 278 predmeta zatraženo, ili razmatrano od javnih tužilaštava dodeljivanje svojstva posebno osetljivog svedoka. U 276 slučajeva taj status je i dodeljen, od toga u 72 predmeta zbog krivičnog dela nasilje u porodici. U samo dva slučaja zahtev za dodeljivanje ovog svojstva tužilaštvo je odbilo.
Najbolje je, ipak, kada ima dovoljno dokaza da je neko nasilnik, prenose "Vesti" Prve.
Opširnije u video-prilogu.