Starović: Prisustvo Srba na proslavi, legitimizacija zločinačke Oluje

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 31.Jul.2020, 17:17

Starović: Prisustvo Srba na proslavi, legitimizacija zločinačke "Oluje"

"Prisustvo političkih predstavnika Srba na obeležavanju godišnjice vojne operacije Oluja bilo bi novo poniženje za sve Srbe u Hrvatskoj", kaže istoričar Nemanja Starović uz ocenu da bi to značilo i legitimizaciju ''zločinačke akcije'' u kojoj je prognano više od 200.000 Srba.

Starović ističe da ima maksimalno razumevanje za delikatnu poziciju u kojoj se nalaze politički predstavnici Srba u Hrvatskoj koji su, kako kaže, izloženi žestokim pristiscima i uslovljavanjima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << kako bi srpski narod dobio ono što mu pripada, ali da postoje ''crvene linije'' koje se ne smeju preći.

''Jedna od njih je legitimizacija zločinačke akcije Oluja na čemu insistira državno rukovodstvo Hrvatske'', kaže Starović za Tanjug komentarišući najavu da će potpredsednik hrvatske vlade Boris Milošević iz Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) otići na proslavu godišnjice vojne akcije ''Oluja''.

Starović smatra da Miloševićevo prisustvo neće značajnije doprineti poboljšanju uslova života Srba u Hrvatskoj koji, kako kaže, ni posle 25 godina od ratnih sukoba ne mogu da ostvare svoja ustavna prava kao što je pravo na upotrebu ćirilice u Vukovaru i drugim delovima u kojima čine više od 30 odsto stanovništva.

Kako kaže, pritisci na političke predstavnike Srba u Hrvatskoj da prisustvuju i time legitimizuju operaciju Oluja govore o duboko neprihvatljivom stanju u hrvatskom političkom društvu i podsećaju na insistiranje da žrtva legitimiše nasilje koje je izvršeno nad njom.

''Akcija 'Oluja' je ugaoni kamen državotvornog narativa izgrađen u poslednjih 25 godina u Hrvatskoj, a takvi pritisci, između ostalog, govore i o nesigurnosti koja postoji u hrvatskom društvu i dubinskoj svesti da je ta akcija imala zločinački karakter'', smatra Starović.

Dodaje da je ''Oluja'' završni čin masovnog progona Srba iz Hrvatske koji je počeo 1990. godine i tokom kojeg je prognano blizu 500.000 hrvatskih građana srpske nacionalnosti.

Podaci da veliki broj prognanih Srba do danas nisu uspeli da ostvare pravo na imovinu, pre svega, u vidu stanarskih prava koja su, ukazuje Starović, priznata u svim republikama bivše Jugoslavije, osim u Hrvatskoj.

Iako je, kako kaže, Haški tribunal propustio priliku da da svoj doprinos utvrđivanju pravosudne istine o događajima tokom akcije ''Oluja'' time što je u drugostepenom postupku oslobodio hrvatske generale, Starović je uveren da se istorijska istina apsolutno nepobitna i da se svako može uveriti o zločinačkom karakteru te operacije preslušavajući tonske zapise brionskih sastanaka.

"Na njima se čuje glas Franje Tuđmana koji govori o potrebi nanošenja takvh udara Srbima da oni praktično nestanu, kao i da treba izbacivati letke kojima će se Srbi pozivati da ostanu jer će im se tobože garantovati građanska prava. Nakon toga čuje se jezivi, cinični Tuđmanov smeh'', navodi Starović.

Janjić: Simbolično bi se zbog budućnosti trebalo pojaviti u Kninu

Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić izjavio je da bi bilo dobro da se ipak jedan predstavnik Srba, na poziv predsednika Hrvatske Zorana Milanovića, simbolično pojavi u Kninu na obeležavanju Oluje i pored argumenata koji bi bili protiv te odluke.

"Vreme je da razmišljamo o budućnosti da se žrtve ne zaborave, da upravo zbog stradanja i progona Srba, simbolično jedan srpski predstavnik iz Vlade Hrvatske ode u Knin i da počne da se razmišlja o većem obaveštavanju javnosti o činjenicama iz 1995. godine", rekao je Janjić za Tanjug.

Kada iz vlasti u kojoj Srbi učestvju kao članovi vladajuće koalicije stigne poziv treba predstavnici Srba treba ozbiljno da razmotrite odluku, iako za nju ipostoje argumente i za i protiv, rekao je Janjić

Odluka o odlasku u Knin bi bila dobra, smatra Janjcih iako, događaji poput Oluje, Bljeska ili godišnjice Vukovara, koji su odneli mnogo srpskih žrtava, imaju dva različita narativa i interpretacije - srpski i hrvatski - jedan da je to pravedan čin, da su Srbi bili agresori, a drugi da je to bio progon.

Argumenti protiv leže u činjenici da bi odlukom da se ode u Knin predstavnik Srba ili predstavnici Srba protiv sebe okrenuli veliki deo srpskog naroda, povredili bi osećanja mnogih, pogotovo proteranih koji sebe vide kao žrtve Oluje.

"Ako ne odu to bi to značilo da Srbi, partneri vladajuće hrvatske koalicije, ne žele da koriste mogućost koje im institucije nude da se tamo pojave", rekao je Janjić.

On je dodao da bi prvo pojavljivanje srpskih predstavnika u Kninu imalo negativne posledice i u hrvatskoj javnosti, koje bi ekstremni hrvatski akteri iskoristili za razne manifestacije.

Prema njegovim rečima, nakon odlaska u Knin trebalo bi pokrenuti inicijatvu da se napravi zajednička komisija koja bi utvrdila činjenice o Oluji i Bljesku i na osnovu njih minimalni zajednički stav.

Takve inicijative su bile odbijane, ali međunarodni faktori bi ih rado podržao, jer bi one na svetlo dana donele mnoge činjenice i Oluja ne bi izgledala tako herojska vojna akcija, već kao jedna od akcija koja je donela i zločine.

Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je da bi rado u Kninu video i lidera SDSS-a Milorada Pupovca i potpredsednika vlade iz redova Srba Borisa Miloševića.

Pupovac koji je koalicioni partner u Vladi Hrvatske rekao je, kako prenose mediji "pustite nas da razmislimo o tome što sve ti pozivi znače za nas, za naše društvo",a novoizabrani potpredsednik vlade Boris Milošević da smatra da je njegov najavljeni odlazak na obeležavanje vojne akcije "Oluja" važan gest koji će poboljšati status srpske zajednice u Hrvatskoj

Predsednik Odbora za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije Miodrag Linta ranije je izrazio očekivanje da Pupovac i Milošević, neće prisustovati proslavi "Oluje" u Kninu, Linta je ocenio da obeležavanju Oluje ne može prisustvovati nijedan častan Srbin.

"Pupovac i Milošević odlično znaju da se svakog 5. avgusta u Kninu proslavlja proterivanje 250.000 krajiških Srba i ubijanje 2.000 srpskih civila i vojnika", navodi Linta u izjavi za javnost.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Vučić: nisam oduševljen što je najavljeno prisustvo Srba na proslavi ``Oluje``

Izvor: Beta Video, 01.Avg.2020, 13:47

BEOGRAD - Govoreći o potpredsedniku Vlade Hrvatske i predstavniku tamošnjih Srba, Borisu Miloševiću, čije je prisustvo najavljeno na obeležavanju godišnjice operacije ``Oluja``, Vučić je rekao da ``nije oduševljen`` time, ali da narod u Hrvatskoj ``ima svoje ideje, i možda jače argumente``....

Kliknite na sliku da bi video krenuo.

Realizovano uz pomoć www.beta-video.tv

Nastavak na Beta Video...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.