Izvor: Nezavisne Novine, 05.Avg.2016, 21:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta smijete, a šta ne smijete da perete u mašini za suđe?

Čestim pranjem u mašini može doći do oštećenja i uništavanja određenog suđa i drugog kuhinjskog pribora…

Mašina za suđe je zadnjih 15 – 20 godina skoro postala nezaobilazni kućanski aparat, isto kao što je prije 40-ak godina bio slučaj s mašinom za veš. I dok se mašine za suđe neprestano sve više usavršavaju, a s njima i deterdženti i samo posuđe i drugi kuhinjski predmeti, ostaje činjenica da nije preporučljivo prati baš sve predmete u tim “Bogom >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << danim” mašinama.

U njoj se ne preporučuje pranje određene vrste suđa, jer bi s vremenom moglo biti nepovratno oštećeno i uništeno. I dok od jednog pranja u mašini u većini slučajeva posuđu i drugim kućanskim predmetima, priboru i pomagalima neće biti ništa, često ih pranje može itekako oštetiti. Možda će vam se činiti da nakon ovog spiska nećete smjeti ništa prati u mašini, to zaista nije tako. Naime, manji broj kuhinjskih predmeta zapravo je izrađen od nabrojenih materijala ili oni nisu u svakodnevnoj upotrebi, izuzev plastičnog suđa i pribora za jelo, noževa…

Kao što smo istakli, većinu posuđa i drugog kuhinjskog pribora možete s vremena na vrijeme oprati u mašini, ali svakako neka to zaista bude samo povremeno.

Kako biste bili sigurni šta smijete, a šta nije preporučljivo prati u mašini, proučite spisak…

1. Akril

2. Lijepljeno posuđe i pribor

3. Aluminijum, uključujući i adonizirani aluminijum

4. Antikne predmete

5. Duvano staklo

6. Bronzu

7. Lijevano željezo i željezo

8. Porculan s metaliziranom dekoracijom

9. Kristalno posuđe i ono s udjelom kristala

10. Plastika koja nema oznaku da se može prati u mašini (čak i oznaku da je sigurno za mašinu treba uzeti s rezervom)

11. Pribor za jelo ili posuđe koje je kombinovano s plastikom, drvom, slonovačom…

12. Pozlaćen pribor za jelo i posuđe

13. Noževi – bilo koje vrste

14. Mliječno staklo

15. Posuđe od kalaja

16. Gumeni predmeti

17. Drveno posuđe i pribor za jelo

1. Nikada nemojte stavljati deterdžent za suđe na pribor za jelo jer ga može oštetiti i uzrokovati tamne mrlje.

2. Nemojte upotrebljavati deterdžent koji sadrži hlor, jer postoji mogućnost širenja hlornih para za vrijeme rada mašine.

3. Ne stavljate previše pribora za jelo u korpicu, jer vrlo lako može doći do oštećenja.

4. Nikada nemojte zajedno prati posuđe i pribor od srebra i ono od nehrđajućeg čelika, bez obzira na ciklus. Ako ti metali dođu u kontakt, može doći do oštećenja posuđa i pribora za jelo.

(NN, rtl.hr)

Nastavak na Nezavisne Novine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.