Šta je još otkrio revizor: U Ministarstvu kulture svaki treći bio teško bolestan

Izvor: Blic, 27.Feb.2013, 23:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šta je još otkrio revizor: U Ministarstvu kulture svaki treći bio "teško bolestan"

Državna revizorska institucija je juče podnela preko 300 prekršajnih prijava i prijava za privredni prestup, kao i osam krivičnih prijava protiv odgovornih u ministarstvima, agencijama, javnim preduzećima, lokalnim samoupravama i drugim državnim institucijama zbog nepravilnosti u poslovanju tokom 2011. godine.

Na spisku Radoslava Sretenovića, direktora DRI, tako se našlo i dvoje bivših ministara kulture Nebojša Bradić i Predrag Marković, u čijem radu su ustanovljeni >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << brojni propusti.

Sudeći prema broju isplaćenih solidarnih pomoći, ispada da je svaki treći zaposleni u Ministarstvu kulture tokom 2011. godine bio teže bolestan ili je ozbiljnih problema sa zdravljem imao član uže porodice. Državni revizor je ustanovio da je iz državne kase na to ime isplaćeno čak 2,6 miliona dinara, odnosno po još tri prosečne plate u Srbiji svakom “obolelom”.

Osim solidarnih pomoći, Ministarstvo kulture Srbije je sprovelo niz nabavki bez raspisivanja tendera, kako je to zakonom predviđeno.

Da se ovaj resor u Vladi nedomaćinski odnosio prema novcu, pokazuje i primer saradnje sa Srpskim narodnim pozorištem u Novom Sadu. Za operu „Mileva Ajnštajn“ ministarstvo je uložilo 26 miliona dinara, od čega je potrošeno 18 miliona. Vraćanje neiskorišćenog novca nikada nisu zatražili.

Pročitajte još Kusturica podneo ostavku na mesto direktora "Mokre Gore" zbog prijave državnog revizora

Nepravilnosti ima i u poslovanju Emira Kusturice, direktora Parka prirode Mokra Gora, protiv koga je podneta prekršajna prijava jer je više puta izbegao raspisivanja tendera.

Revizor je utvrdio da Kusturica nije evidentirao da je Park Mokra Gora dobio od Bezbednosno-informativne agencije dva teretna automobila. Upravi za javne nabavke nije dostavljao izveštaje o ugovorima niti je redovno popisivao imovinu.

U Parku prirode ne postoji ni analitička evidencija nekretnina, postrojenja i opreme, zbog čega revizor nije mogao da utvrdi visinu amortizacija. Utvrđeno je i da je iznos troškova telefona u 2011. bio viši za 761.000 dinara nego što je predviđeno, dok je na reklame potrošeno 558.000 više nego što je planirano.

DRI je podnela još jednu prijavu protiv Milutina Mrkonjića, tadašnjeg ministra za infrastrukturu. On je umesto jednog otvorenog postupka javne nabavke sproveo 21 pojedinačni postupak u ukupnoj vrednosti od 48,1 milion dinara. Mrkonjiću se zamera i da u ministarstvu nije postojala procedura kojom su propisani kriterijumi za izbor radova koji se finansiraju iz budžeta.

Državni revizor je pokrenuo prekršajni postupak i protiv 12 diplomata, među kojima su i ambasadori. Na spisku su Zoran Lutovac, ambasador Srbije u Crnoj Gori, Sanda Rašković Ivić, ambasador u Italiji, Dušan Bataković, ambasador u Francuskoj i Jelica Kurjak, bivši ambasador u Rusiji.

Prekršajna prijava podneta je i protiv direktora “Srbijagasa” Dušana Bajatovića. Izveštaj o poslovanju tog preduzeća još nije dostupan javnosti, pa nije poznato ni za šta se Bajatović tereti.

Osam krivičnih prijava

Državni revizor podneo je krivične prijave protiv gradonačelnika Požarevca Miodraga Milosavljevića, predsednika Opštine Bački Petrovac Vladimira Turana, predsednika saveta MZ Ivanovo kod Pančeva Josifa Vasilčina, gradonačelnika Užica Jovana Markovića. Krivične prijave su podnete i protiv direktora PU “Dečji vrtić” iz Užica Zorice Todorović, predsednika Opštine Pirot Vladana Vasića, direktora Društvenog fonda za puteve opštine Pirot Miroslava Mančića i gradonačelnika Vranja Miroljuba Stojičića.

- Iznenađem sam, ne znam o čemu se radi, prvi put to čujem od vas. Krivičnu prijavu Državne revizorske institucije ću komentarisati tek kada saznam za šta me terete - izjavio je za “Blic” Jovan Marković, bivši gradonačelnik Užica i aktuelni potpredsednik DS.

Zatečena je i Zorica Todorović, doskorašnja direktorka PU „Užice“. Direktor Direkcije za izgradnju Pirota, a doskorašnjeg Fonda za građevinsko zemljište i puteve Miroslav Mančić rekao je za “Blic” da ga niko nije zvao, pitao ili tražio neka pojašnjena u vezi s eventualnim nepravilnostima u radu i poslovanju.

Predsednik opštine Pirot mr Vladan Vasić juče nam je rekao:

- Ne znam o čemu je reč. Nemam komentar dok ne vidim o čemu se zapravo radi. [E. B.]

Povezane vesti: Stipendije za decu opštinara u Subotici Sretenović: Biće novih prijava U Mrkonjićevom resoru nedostaje 25 miliona dinara Sretenović: Novi izveštaj o reviziji budžeta kvalitetniji od prethodnog Državni revizori u Ministarstvu finansija

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.