Srpske tužioce niko ne ferma

Izvor: Vesti-online.com, 10.Mar.2014, 19:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srpske tužioce niko ne ferma

Centrala Interpola u Lionu povukla je srpske poternice za ratnim komandantom podrinjskih muslimana Naserom Orićem, ratnim šefom srebreničke policije Hakijom Meholjićem i Amirom Mehmedovićem zvanim Gera, koje je Beograd raspisao nakon što je 2011. godine pokrenuo istragu protiv ove grupe Bošnjaka za ubistvo devetoro civila u mestu Zalazje, u opštini Srebrenica.

Šta je razlog za ovako neslavnu sudbinu srpskih poternica za koje su se u Beogradu nadali da će postati "crvene", >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << odnosno, obavezujuća za sve članove Interpola, što podrazumeva hapšenje i izručenje osumnjičenih?

Bosanski mediji srpskom tužilaštvu pripisuju politiziranje, navodeći da nije slučajno da je odmah po raspisivanju vanrednih izbora u Srbiji, objavljena i poternica za Orićem, smatrajući da je to urađeno zarad zadobijanja birača. U Srbiji, pak, smatraju da se na srpske optužnice gleda kroz hipoteku koju Srbija i Srbi vuku iz 90-ih, kao glavni krivci i vinovnici ratnih zločina.

- BiH se gleda kao zemlja žrtva, Bošnjaci takođe, dok se Srbi i Srbija gledaju drugim očima. Što ne bi smelo, jer su samo dokazi validni u pravu - navode u srpskom Tužilaštvu.

- Neozbiljne su naše poternice i oni ih smatraju ispolitizovanim, a tu je i prisutna i politička dioptrija zemalja koje treba da hapse po našim poternicama za ratne zločine. Kada je reč o poternicima zbog klasičnog kriminala onda se po njima postupa - konstatuje beogradski advokat Toma Fila.

On podseća na slučaj člana ratnog Predsedništva BiH Ejupa Ganića i generala Jovana Divjaka, koji su po srpskim poternicama bili hapšeni (prvi u Londonu, drugi u Beču), ali su potom pušteni uz ocenu tamošnjih vlasti da ne bi imali fer i pošteno suđenje.

U srpskom Tužilaštvu za ratne zločine odbacuju svaku odgovornost zbog ovakve sudbine poternice i smatraju da odgovor zašto je došlo do povlačenja treba potražiti u centrali Interpola u Lionu.

- Kako možemo mi da napravimo grešku?! Mi ocenjujemo da li ima dokaza za određena lica, nezavisno od njihove nacionalnosti i državljanstva. Interpolova centrala je odlučila da zemljama članicama Interpola da diskreciono pravo da tumače da li će nekog da hapsi ili ne - kažu u Tužilaštvu.

Kako se saznaje iz bosanskih medija, centrala Interpola je odlučila ovako zato što je u međuvremenu intervenisala BiH, a tamošnji ministar pravde Bariša Čolak je naveo i sa kojom argumentacijom su nastupali.

- Mi imamo protokol o saradnji i on upućuje da se razmenjuju informacije između tužilaca. Bilo bi logično, jer navedene osobe imaju državljanstva BiH i nastanjeni su u BiH, da se procesuiraju ovde - rekao je Čolak.

Istovremeno kada se srpska javnost razočarala ali ne i iznenadila zbog povlačenja poternice za Orićem, stigla je informacija i da je povučena crvena poternica za Manojlom Milovanovićem, koju je za penzionisanim generalom vojske RS raspisala Hrvatska. Na momenat je to delovalo kao uspostavljanje "ravnoteže". Iz generalnog sekretarijata Interpola u Lionu stiglo je obaveštenje da će ona biti ponovo izdata ako BiH na nju ne uloži prigovor.

Prethodno je ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić osudio primenu dvostrukih standarda i tražio odgovornost Direkcije za koordinaciju policijskih agencija BiH, koja nije reagovala na isti način u slučaju srpskog generala, državljanina BiH, kao što je to bilo u slučaju Orića.

To što se zločin desio na teritoriji BiH, što su stradali državljani ove zemlje i što su osumnjičeni takođe njeni državljani ne isključuje, međutim, nadležnost srpskog Suda i Tužilaštva za ratne zločine.

Prema zakonu o nadležnosti, srpsko Tužilaštvo goni odgovorne za ratne zločine koji su počinjeni bilo gde na teritoriji bivše Jugoslavije, bez obzira na državljanstvo učinioca ili žrtve.

Druga je stvar Protokol o saradnji koju su januara 2013. potpisali srpsko i bosansko tužilaštvo, a koje omogućava dobrovoljnu razmenu dokaza i podataka i to, između ostalog, i sa ciljem eliminisanja paralelnih istraga.

Prema Protokolu se, takođe, predviđa mogućnost da se postupci protiv osumnjičenih, odnosno optuženih za ratne zločine vode u zemlji gde imaju prebivalište, što podrazumeva rešavanje problema nedostupnosti velikog broja optuženih za ratne zločine.

- Mi imamo dobru komunikaciju sa kolegama iz BiH, ali kako da očekujete da će tamošnje pravosuđe da procesuira Nasera Orića kada ga posle naše poternice prima član Predsedništva Bakir Izetbegović? I kako da očekujete jedan regularan postupak kada je predmet protiv Orića, koje su vodile kolege iz tužilaštva u Bijeljini, preuzelo Tužilaštvo BiH, nakon čega je završio u nekoj fioci - odgovaraju u srpskom Tužilaštvu.

Orić je preko svog advokata pokušao da kod Haškog tribunala izboksuje povlačenje istrage protiv njega u Beogradu pozivajući se na staro pravno načelo da se za isti zločin ne može dva puta suditi. Sud je odbacio taj zahtev, zaključivši da se sada vodi istraga o njegovoj individualnoj odgovornosti na području Srebrenice i Bratunca, a da mu u Tribunalu nisu po tom osnovu sudili. Orića je inače sud u Hagu 2008. oslobodio odgovornosti za zločine nad Srbima u Srebrenici.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.