Izvor: B92, 29.Mar.2022, 18:33
Šreder i dalje ćuti
Bivši nemački kancelar Gerhard Šreder još ćuti na zahtev Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) da se odrekne svih funkcija u ruskim državnim preduzećima.
Ovo je potvrdio potvrdio je šef partije Lars Klingbajl. Na pitanje da li je Šreder odgovorio na pismo SPD - partije koju je nekada vodio i čiji je još član Klingbajl je za portal t-online rekao "ne, do sada nije".
"Mi smo se politički jasno distancirali", rekao je predsednik SPD, navodeći da je ta stranka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << protiv Šredera pokrenula i disciplinski postupak.
"Svi smo mi želeli da Gerhard Šreder najkasnije sa početkom rata stane na pravu stranu istorije. On se odlučio za pogrešnu".
Klingbajl i kopredsedavajuća SPD Saskija Esken su Šrederu poslali pismo sa ultimatumom da se odrekne poslova u ruskim firmama.
Eskenova je početkom marta rekla da se očekuje njegov "skoriji" odgovor.
Šreder drži lukrativne pozicije u preduzeću koje upravlja gasovodima Severni tok 1 i 2. Uz to, u državnoj kompaniji Rosnjeft je predsednik nadzornog odbora.
Dvostrukog kancelara, od 1998 do 2005. godine, navodno očekuje i mesto u nadzornom odboru Gasproma.
Šreder je dugo na meti kritike zbog bliskih veza sa Rusijom i prijateljstva sa predsednikom Vladimirom Putinom.
Od ruske operacije u Ukrajini dospeo je pod ogroman pritisak da se odrekne poslovnih funkcija.
Pročitajte još:
Dobio otkaz jer mu je Putin prijatelj
"Prijateljstvo sa Putinom – opasnost po Evropu"
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.










