Izvor: Večernje novosti, 23.Avg.2014, 17:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbobran: Radio radi i u blokadi
SRBOBRAN - Tokom aktuelne rasprave o medijskim zakonima, neki od poslanika u Skupštini Srbije pomenuli su Radio Srbobran kao primer uspešne privatizacije, dok predsednik SO Srbobran Željko Bogojević smatra to potpuno neosnovanim. Po njemu, privatizacija gradskog radija nikome ništa dobro nije donela, osim porodici Ivice Šmita, koji je ovu medijsku kuću kupio 2007. godine. - Radio Srbobran je, dok mu je vlasnik bila lokalna samouprava, imao 12 stalno zaposlenih. Danas je to porodična firma, >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << a od nekadašnjih radnika nigde nikog. Svi su napustili radio, dobili su otkaze, a neki su sudskim putem morali da dođu do neisplaćenih zarada. Radio su još 1968. osnovali i decenijama finansirali građani. Jedan od najstarijih lokalnih medija u Vojvodini danas retko ko naziva Radio Srbobran. Najčešće ga nazivaju Radio Šmit. O slušanosti i kvalitetu programa ne bih da govorim. To je sporno, kao i sve ostalo kad je ovaj radio u pitanju - ističe Željko Bogojević, navodeći da mu nije jasno kako radio može legalno da posluje kad mu je račun, zbog neizmirenih obaveza, u blokadi 489 dana. Kako dalje navodi predsednik SO Srbobran, privatizovani radio je smešten u 260 kvadrata opštinskog poslovnog prostora, za koji i ne plaća zakup. Vlasnik radija traži da opština na račun radija prebaci godišnje tri miliona dinara, a odbija da se pojavi na konkursu za sufinansiranje projekata lokalnih medija. Ivica Šmit, kao vlasnik sa najvećim udelom u ovoj medijskoj kući, potvrđuje da radio otežano posluje, ali kaže da je tome doprineo i dug opštine „koja nije platila nijednu uslugu, od oglašavanja do prenošenja sednica SO“. - Ne tražimo tri miliona godišnje iz budžeta, nego samo podsećamo na to da lokalna samouprava mora da ima posebnu pažnju prema mediju, koji emituje program ravnopravno na srpskom i mađarskom jeziku. Da je radio ostao u opštinskom vlasništvu, uprava bi samo za poslednje dve godine za njegov rad morala da izdvoji minimum 35 miliona dinara. Ovako, nisu dali ni dinar, program se emituje i kako pokazuju istraživanja ima veliku slušanost i uticaj među građanima - ističe Šmit. Sam konkurs za finansiranje lokalnih medija bio je, inače, kako ističe vlasnik radija, farsa u kojoj nije hteo da učestvuje. - Opština je za ovu namenu izdvojila 0,1 odsto iz budžeta, iako je potrebno oko 2 odsto. O raspodeli novca su umesto nezavisne komisije, kako nalažu propisi, odlučivala dvojica predsednika opštinskih odbora političkih partija i jedan visoki funkcioner, takođe, vladajuće stranke. Srbobran je i tu pokazao da ne razume suštinu slobode medija - kaže Šmit. SPORNI PROSTOR Šmit demantuje da je opština uknjižena kao vlasnik poslovnog prostora Radio Srbobrana, napominjući da je spor povodom toga na Ustavnom sudu. - Radio Srbobran, sa petoro zaposlenih, posle mnogo godina jedina je firma u opštini spomenuta po dobrom, a lokalni čelnici bi da je ugase, umesto da zaštite svaki takav privredni subjekat - naglašava Šmit.
Nastavak na Večernje novosti...






