Srbijo, okani se Rusije!

Izvor: Vesti-online.com, 18.Jul.2017, 00:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbijo, okani se Rusije!

Prva zvanična poseta novog predsednika Srbije Aleksandra Vučića Americi i novoj administraciji Donalda Trampa neće biti nimalo protokolarna.

Sudeći prema najavama iz Vašingtona, ključno pitanje potpresednika SAD Majka Pensa biće na koji način će se nastaviti saradnja zvaničnog Beograda sa Moskvom.

Jasan signal o ključnoj temi razgovora svakako je odluka Predstavničkog doma Kongresa SAD.

Naime, u okviru Zakona o nacionalnoj odbrani za narednu fiskalnu >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << godinu usvojen je i amandman kojim se od američkog Ministarstva odbrane zahteva izveštaj o vojnoj saradnji Srbije i Rusije.

Podnosilac tog amandmana i član Odbora za spoljna pitanja Predstavničkog doma Eliot Endžel izjavio je da će Kongres na ovaj način biti upoznat o "vojnom odnosu Srbije s Rusijom".

Sumnje kongresmena

- To će pomoći SAD da se suprotstave destabilizujućim aktivnostima Rusije na Balkanu - kazao je Endžel i dodao da ga "sve više brinu izbori koje Beograd pravi kad je reč o vojnim i bezbednosnim pitanjima".

Ovaj kongresmen naveo je da je Moskva je nedavno poklonila Beogradu oružje vredno 600 miliona dolara, pri čemu šest borbenih aviona MiG 29, trideset tenkova T-72 i još toliko oklopnih izviđačkih vozila BRDM-2, a da Srbija sada traži ruske sisteme protivvazdušne odbrane S-300.

I profesor vašingtonskog instituta Kejto, Ted Karpenter, nema dileme da će centralna tema svih razgovora Vučića s novom američkom administracijom biti ruske ambicije na Balkanu.

- Vašington želi da u velikoj meri ograniči ili eliminiše ruski uticaj na Balkanu, baš kao što to čini i na drugim mestima. U istočnoj Evropi, centralnoj Aziji i na Bliskom istoku - ocenio je Karpenter.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković saglasan je da će SAD nastojati da posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića iskoriste ne bi li kroz diplomatske i druge pritiske privoleli Srbiju na svoju stranu.

- Vašington teži apsolutnoj političkoj dominaciji u regionu. Oni imaju vrlo čistu situaciju kada je reč o zemljama koje okružuju Srbiju i već su članice NATO i EU. To je potpuno kompaktna teritorija na kojoj SAD i NATO, a time i EU ostvaruju svoj nesumnjivi politički i vojni uticaj. Ostaje samo Srbija, kao zemlja koja je do sada vodila politiku zaštite svojih nacionalnih interesa kroz balansiranje između SAD i EU sa jedne strane i Rusije, odnosno Kine u poslednje vreme - kaže Stanković.

Glavni i odgovorni urednik ruskog Sputnjika za Srbiju, Ljubinka Miličić, ocenjuje za naš list da je potpuno pogrešno baviti se prognozama.

- Neka Amerikanci misle šta hoće, a mi ćemo da radimo ono što je u interesu Srbije. Otuda me i ne zanima šta oni hoće, jer ne odgovaramo ni njihovom Kongresu, niti pravimo državu po njihovoj meri - kazala je kratko Miličićeva.

Politički analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje za "Vesti" da se u Americi ipak neće dogoditi ništa spektakularno, a posebno da neće doći do uslovljavanja promenama zvanične politike Srbije prema Rusiji.

- Zvanična Amerika će na svaki način izbegavati da otvori novi front s Rusima na Balkanu. Naravno, biće iznet stav da bi dalje jačanje ruskog uticaja bilo kontraproduktivno za Srbiju, ali ne verujem da će se zahtevati distanciranje od Moskve ili da će doći do bilo kakvih drastičnih pritisaka na našu zemlju - ocenjuje Anđelković.

Nekadašnji ambasador SAD u Srbiji, ali i medijski savetnik SNS-a i Aleksandra Vučića Vilijem Montgomeri, ocenio je da će glavne teme razgovora u Vašingtonu biti stabilnost i pretnje koje donosi terorizam.

- Žao mi je što to moram da kažem, ali u opštoj slici za SAD zapravo i nije bitno da li će Srbija odlučiti da se približi Rusiji dajući diplomatski status onome što bi trebalo da bude humanitarni centar. Dani hladnog rata kada su te stvari bile važne za SAD odavno su prošli - rekao je Montgomeri.

Osim sa Pensom, zakazani su razgovori s predsedavajućim Komiteta za oružane snage Džonom Mekejnom, koji je za Glas Amerike izjavio da nije srećan što Srbija nabavlja oružje u Rusiji, ali da bi Vučić da je prisutan rekao da jedino od njih to može da kupi.

- Verujem da Vučić pažljivo balansira između Rusije i EU jer zna raspoloženje srpskih građana - rekao je Mekejn.

Vučić je nameravao da se sastane i s kopredsedavajućim Senatskog potkomiteta za Evropu senatorom Ronom Džonsonom i senatorom Krisom Marfijem, kao i sa kopredsedavajućim Srpskog kongresnog kokusa Tedom Poom i Emanuelom Kliverom, a imaće i niz drugih susreta.

Profesor univerziteta Kejto Ted Karpenter navodi da će se osim diskusije o ruskom uticaju razgovarati i o izgledima za konačno članstvo Srbije u EU i možda NATO.

- Biće reči o tome kako na najbolji način smanjiti napetost između Beograda i Prištine. SAD će se zalagati za pomirenje među svim etničkim grupacijama i insistirati na ravnopravnom tretmanu za sve. Međutim, Vašington se neće značajnije obavezati kad je reč o zaštiti prava srpske manjine - rekao je Karpenter.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.