Izvor: B92, 14.Jul.2008, 02:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbiji nedostaju stručnjaci

Beograd -- Srbija trenutno nema stručnjake koji mogu da uvedu zemlju u EU, kaže za Novosti rektor Univerziteta u Beogradu Branko Kovačević.

"Radi se o ogromnom tehničkom poslu koji treba da rade mladi obrazovani ljudi koji znaju šta je evropsko pravosuđe, ekonomija... Za to nam je potreban tim od 4.000 ljudi koji će biti multidisciplinarno školovani", kaže Kovačević. On dodaje da se ne radi o tome da se školuje 4.000 novih kadrova, već da se studenti treniraju za >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << taj posao.

Kovačević kaže da se iz srednjih škola dolazi sa jako lošim znanjem.

"Deca rade kampanjski, na osnovu nekoliko lekcija, i tako dobijaju ocenu. Moraju da nauče da misle, moraju da se razvijaju kreativnost, duhovnost, sistematski rad. Oni dolaze nespremni za rad", rekao je on.

On navodi da reforma treba da počne od predškolskog uzrasta, kao što se radi u svetu.

"Ne može reforma da počne i da se završi sa univerzitetom", kaže on.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.