Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 21.Maj.2008, 13:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija vodeća po raku materice
BEOGRAD - U Domu zdravlja Savski venac, u kome je počela akcija Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka grlića materice, prethodnog vikenda na pregled je došlo oko 300 žena, izjavila je danas Tanjugu direktorka tog doma zdravlja dr Mirjana Velimirović.
Ona je kazala da će akcija biti nastavljena narednog vikenda i trajaće do 13. jula, kada će biti prekinuta zbog godišnjih odmora, da bi bila obnovljena polovinim septembra.
Akcija obuhvata žene od 25 do 65 >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << godina starosti, rekla je Velimirovićeva i podsetila da je Nacionalni program za rano otkrivanje raka grlića materice počeo 17. maja, a sprovodi se vikendom, da bi se izašlo u susret ženama koje su u radnom odnosu.
Prema podacima naših i stručnjaka Svetske zdravstvene organizacije, Srbija je u Evropi na prvom mestu po učestalosti oboljevanja žena od ove bolesti.
Radna grupa Ministarstva zdravlja je duže od godinu dana pripremala Nacionalni program prevencije, sa ciljem da se maligne promene otkriju u početnoj fazi, kada je bolest potpuno izlečiva.
Svake godine u Srbiji se otkrije više od 1.600 novoobolelih žena od raka grlića materice, pri čemu se u dve trećine slučajeva bolest otkriva u odmaklom stadijumu. Samo jednim ginekološkim pregledom godišnje, koji obuhvata kolposkopiju i Papanikolau test, bolest može biti otkrivena i uspešno lečena.
Od 8. maja oformljena je i Nacionalna kancelarija za skrining u Institutu za javno zdravlje "Batut", u kojoj će od septembra svi zainteresovani moći da dobiju potrebne informacije vezane za program prevencije raka grlića materice, dojke i debelog creva.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






