Srbija unapređuje vojnu saradnju sa Mađarskom

Izvor: Southeast European Times, 16.Mar.2015, 17:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija unapređuje vojnu saradnju sa Mađarskom

Vojna saradnja dva suseda važna je za regionalni i globalni mir i vojni razvoj Srbije.

16/03/2015

Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 16.3.2015.

Postojeća vojna saradnja između Srbije i Mađarske doprinosi bilateralnim odnosima i napretku na vojnom polju.

Jedan od novih primera saradnje biće raspoređivanje mađarskog oficira u kancelariju NATO-a u Srbiji ovog meseca. Marko Milošević, istraživač Beogradskog centra >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << za bezbednosnu politiku, kaže za SETimes da će taj korak unaprediti osećaj regionalizma.

„Jačanjem ovih veza podstiče se i bolji odnos sa snagama KFOR-a na Kosovu, gde se nalazi mađarski kontingent“, kaže Milošević. „Dosadašnja saradnja je bila plodna, o čemu svedoči i zajedničko učešće u misiji UN na Kipru, koje pokazuje da saradnja ide i dalje od regiona.“

Saradnja dve vojske doprinosi nastojanjima Srbije za integraciju u EU, kao i odnosima sa NATO-om, jer je Mađarska članica obe organizacije.

„Bliskija vojna saradnja sa članicom NATO-a i EU može samo da doprinese Republici Srbiji da ubrza reforme potrebne za ulazak u EU i da uspostavi interoperabilnost sa NATO-om“, rekao je izvršni direktor Atlantskog saveta Srbije Milovan Milošević u izjavi za SETimes.

„Intenzivnija, direktna vojna saradnja sa punopravnim članom NATO-a, u ovom slučaju Mađarskom, Srbiji donosi dosta kredibiliteta u okviru Alijanse“, dodaje Milovan Milošević. „Ona takođe jača odnose između Mađarske i Srbije, [što će biti korisno za] veliki broj pripadnika mađarske nacionalne manjine na teritoriji Republike Srbije.“

Marko Milošević kaže da je vojna saradnja sa Mađarskom takođe važna za vojni razvoj i modernizaciju Srbije.

„Na vojnom polju napredak je vidljiv, ali dodatni napredak bio bi dobar za implementaciju NATO standarda u srpskim oružanim snagama“, navodi on.

Tokom nedavne posete srpskom ministru odbrane Branislavu Gašiću, mađarski ministar odbrane Čaba Hende izjavio je da „Mađarska želi da osigura da zemlje koje su najspremnije što pre uđu u organizacije evroatlantske integracije“.

„Proces stabilizacije zapadnog Balkana odvija se u pravom smeru, ali nije bespovratan“, dodaje Hende. „Neke zemlje u regionu suočavaju se sa vrlo ozbiljnim izazovima. Uvereni smo da će evroatlantska integracija pružiti dugoročno rešenje.“

Gašić i Hende saglasili su se tokom sastanka u Beogradu da se vojna saradnja između dve zemlje povećava i da će broj zajedničkih aktivnosti nastaviti da raste u ovoj godini.

Mađarske i srpske trupe obavljaju zajedničke vežbe kako bi se upoznale sa operativnim procedurama susedne zemlje i razvile plan o obavljanju zajedničkih dužnosti, rekao je Hende.

Gašić je zajedničko učešće srpskih i mađarskih snaga u misiji UN na Kipru ocenio kao značajan uspeh.

„Složili smo se da je zajedničko raspoređivanje na Kipru stub saradnje i poverenja između dva ministarstva. Takođe smo razgovarali o nizu zajedničkih vojnih vežbi koje želimo da obavimo u 2015. i saglasili da to može samo da unapredi naše dobrosusedske odnose“, rekao je Gašić.

Prema rečima dvojice zvaničnika, saradnja dve vojske mogla bi da se proširi i na edukaciju, s obzirom da postoji zajednička želja u pogledu razmene vojnika i uspostavljanja bliskijih odnosa dva vazduhoplovstva. Prema Gašićevim rečima, Srbija ima potencijal da pomaže u obuci mađarskih pilota.

Vojna industrija je još jedna prilika za jaču vojnu saradnju, kažu zvaničnici.

„Kada su u pitanju vanredne situacije i prirodne katastrofe, vojske dve zemlje treba da sarađuju. Reke Dunav i Tisa koje prolaze kroz obe zemlje i ravnice ne poznajući granice“, rekao je Marko Milošević za SETimes.

Koji još sektori imaju koristi od saradnje sa Mađarskom? Recite nam šta mislite o tome u prostoru za komentare.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.