
Izvor: Southeast European Times, 18.Mar.2015, 16:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija u diplomatskoj ofanzivi
Jačanje bilateralnih odnosa sa Hrvatskom, Makedonijom i Slovenijom je prioritet za Srbiju.
18/03/2015
Bojana Milovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 18.3.2015.
U okviru svog puta u pravcu evropskih integracija, Srbija radi na poboljšanju ekonomske i političke saradnje sa svojim susedima.
U najnovijoj diplomatskoj ofanzivi šef diplomatije Srbije Ivica Dačić posetio je Hrvatsku 11. marta radi razgovora sa predsednikom Sabora Josipom >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << Lekom.
Sastanak je održan ubrzo posle posete premijera Srbije Aleksandra Vućića i njegovog kabineta Hrvatskoj, Makedoniji i Sloveniji.
„Regionalna saradnja je konačno u centru pažnje“, kaže za SETimes direktor Transparensi Srbije Vladimir Goati i napominje da ulazak Srbije u članstvo EU zavisi od boljih regionalnih odnosa.
Vučić je jasno stavio do znanja da želi da gradi mostove.
U govoru 15. februara, za vreme posete Zagrebu povodom inauguracije hrvatske predsednice Kolinde Grabar-Kitarović, Vučić je pozvao na veće poštovanje i poverenje između dve zemlje.
„Hrvatska je deo EU, mi smo na putu ka EU i naša politička saradnja mora da bude što je tešnja moguća. To bi bilo dobro za naše narode“, izjavio je Vučić.
„Očekujem da će moju pruženu ruku prihvatiti hrvatska predsednica i rukovodstvo te zemlje i verujem da možemo da učinimo naše odnose još boljim i naše kontakte još bližim“, rekao je premijer.
Nesuglasice bi trebalo staviti na papir „i rešiti mirnim putem, saradnjom“, istakao je on.
„Naravno da postoje problemi. Hrvati će reći da su problem nestala lica. Mi ćemo reći da su problem imovina, izbeglice i položaj Srba u Hrvatskoj. Pomenuće se i problemi sa granicom, ali svi imamo problem sa granicom“, rekao je Vučić.
Umesto da se bave sukobima, Hrvatska i Srbija bi trebalo da sarađuju, dodao je on.
„Hajde da povećamo svoju trgovinsku razmenu, hajde da se pojavimo negde i ponudimo zajedničke turističke aranžmane ... ili hajde da zajedno nastupimo na trećim tržištima sa proizvodima naših dveju privred“, predložio je Vučić. „Možemo se dogovoriti o svemu sa Hrvatskom. Možemo da napravimo hiljadu stvari zajedno.“
Sa svoje strane, nova hrvatska predsednica rekla je da želi da sve zemlje u regionu postanu deo evropske porodice i da, samim tim, pruža „ruku saradnje“.
„Očekujem da ćemo napokon rešiti otvorena pitanja sa svojim susedima, kao što su pogranični sporovi i ,u odnosima sa Srbijom, posebno mesto biće posvećeno statusu nestalih lica iz Domovinskog rata, kao i obostrana zaštita manjinskih prava“, izjavila je Grabar-Kitarović.
Diplomatski poduhvati Srbije obuhvataju i Makedoniju.
Članovi vlade dve zemlje sastali su se 16. februara u Skoplju i potpisali sporazume u oblasti turizma, nauke, obrazovanja i tehnologije, održivog razvoja, kulture, zaštite životne sredine i procedura za granični prelaz Tabanovce-Preševo.
Druge teme za razgovor na međuministarskom samitu bile su evropske integracije, otvaranje zajedničkih diplomatskih i konzularnih kancelarija i izgradnja mreže dalekovoda između Niša i Štipa, gasovoda između Vranja i Kumanova i železničke pruge prema Grčkoj.
„Izašli smo sa skupa sa ne samo sedam sporazuma, već i sa brojnim projektima koje moramo da završimo, neke ove godine, a druge 2016. Uspeli smo da nađemo zajedničke interese u svim sferama društva“, rekao je srpski premijer po završetku zajedničke sesije.
Kao primer, Vučić je naveo program za nabavku vakcina, koji će pomoći obema državama da uštede novac.
Prema rečima makedonskog premijera Nikole Gruevskog, poseta srpske delegacije bila je dokaz visokog nivoa odnosa dveju zemalja.
Gruevski je rekao da Makedonija i Srbija moraju da rade na jačanju međusobnog dijaloga, zatvaranju pitanja iz prošlosti, poštovanju principa međunarodnog prava, poboljšanju dobrosusedskih odnosa, ublažavanju efekata globalne ekonomske krize i implementaciji zajedničkih projekata na stvaranju novih radnih mesta.
„Imali smo konstruktivnu i produktivnu sednicu vlade i očekujem da će ti sporazumi biti novi ekonomski plus koji će biti u interesu obe zemlje“, rekao je Gruevski.
Posle sastanka u Makedoniji, srpski ministri otputovali su u Brdo kod Kranja na razgovore sa svojim slovenačkim kolegama.
Poseta se isplatila. Slovenija će nastaviti da podržava napore Srbije na pridruživanju EU, rekao je slovenački premijer Mirko Cerar 20. februara posle dvodnevnog sastanka vlade.
Za Srbiju, Slovenija je prozor u EU, dok je za Sloveniju Srbija prozor u druga tržišta, zemlje i delove sveta, dodao je Cerar.
Na zajedničkoj konferenciji za medije sa svojim domaćinom, Vučić je rekao da Srbija „vidi u Sloveniji istinskog prijatelja, veoma važnu zemlju u ovom delu Evrope i glavnog trgovinskog partnera“.
Ta vrsta regionalne saradnje je „neminovnost“, kaže ekonomista Mahmut Bušatlija.
„Ono što je bitno je da sporazumi i dogovori ne ostanu mrtvo slovo na papiru,“ kaže on za SETimes. „Sastanci i posete same po sebi nemaju svrhe ako posle njih ne usledi konkretni rad.“
Na koji će način srpska diplomatska ofanziva u regionu ubrzati evropske integracije? Napišite nam šta mislite.
Nastavak na Southeast European Times...