Srbija prošle godine izgubila grad veličine Bečeja, ali nazire se TRAČAK NADE

Izvor: SrbijaDanas.com, 02.Jul.2020, 22:03

Srbija prošle godine "izgubila" grad veličine Bečeja, ali nazire se TRAČAK NADE

Od 2010. do 2019. godine broj stanovnika u Republici Srbiji samo na osnovu prirodnog priraštaja smanjen je čak za 364.607 osoba.

U našoj zemlji ima 37.369 stanovnika manje, ali ohrabruje podatak da su u 2019. godini rođene 424 bebe više nego u 2018.

Broj stanovnika u Srbiji nastavlja strmoglavo da pada: za svega godinu dana naša zemlja ostala je bez 37.369 stanovnika, što u statističkom prevodu znači da u novijoj istoriji naše zemlje nikada nije živelo manje >> Pročitaj celu vest na sajtu SrbijaDanas.com << ljudi. Najnovije procene Republičkog zavoda za statistiku svedoče da je u 2019. godini u Srbiji živelo 6.945.235 osoba, a ako se ima na umu da je 2018. godine na teritoriji naše zemlje bilo 6.982.604 stanovnika, to znači da je u međuvremenu nestao jedan grad veličine Bečeja, odnosno opština veličine Savskog venca.

Najsvežiji demografski podaci ukazuju da je tokom prethodne godine od 169 opština u zemlji, svega sedam imalo pozitivan prirodni priraštaj – Zvezdara, Novi Sad, Sjenica, Bujanovac, Preševo, Tutin i Novi Pazar. Ohrabruje, međutim, podatak da je tokom 2019. godine rođeno 64.399 beba, odnosno 424 više nego 2018.

Gordanu Bjelobrk, načelnicu odeljenja za demografiju Republičkog zavoda za statistiku, zabrinjava činjenica da pada broj prvorođenih i drugorođenih beba, raste prosečna starost žena koje prvi put odlaze u porodilište, a smanjuje se generacija žena koje se nalaze u fertilnom periodu.

- Prosečna žena danas prvo dete rađa u 28,7 godini života, a najveći broj njih koje danas odlaze u porodilište rođen je 1990. i 1991. godine. S obzirom na to da je početkom devedesetih zbog raspada države i početka građanskog rata na prostorima bivše SFRJ drastično smanjen broj novorođenih beba, razumljivo je zbog čega je cela generacija žena koje se sada približavaju tridesetim godinama značajno manja od prethodnih. Ako imamo na umu da je to generacija koja se najčešće iseljava iz Srbije, ne treba se čuditi što se iz godine u godinu smanjuje broj prvorođenih beba. Naše bebe sve više se rađaju pod tuđim nebom - kaže naša sagovornica i dodaje da je od 2010. do 2019. godine broj stanovnika u Republici Srbiji samo na osnovu prirodnog priraštaja smanjen čak za 364.607 osoba.

Slavica Đukić Dejanović, ministarka bez portfelja za demografiju i populacionu politiku, smatra da ne možemo biti zadovoljni demografskim trendovima, ali možemo biti optimisti zbog činjenice da su u protekloj godini rođene 424 bebe više nego u 2018. godini.

- Kada pogledate demografske grafikone, vidite da raste broj žena koje su rodile treće i četvrto dete, i to je direktna posledica pronatalitetne politike Vlade Srbije, odnosno Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom, koji je stupio na snagu polovinom 2018. godine i kojim je posebno stimulisano rađanje trećeg i četvrtog deteta. Najviše trećerođene dece tokom 2019. godine upisano je u matične knjige Ivanjice, Sremskih Karlovaca, Vladimirovca, Petrovca na Mlavi, Kanjiže, Despotovca, Lebana, Lapova, Niške banje, Boljevca i Mionice. Najveći broj majki koje su u protekloj godini rodile četvrto dete živi u Velikoj Plani, Nišu, Valjevu, Kovinu, Zaječaru, Bojniku, Surčinu i Lazarevcu. Najviše prvorođenih beba rođeno je u Dimitrovgradu, Krupnju, Žabarima, Rači, Mionici, Rekovcu, Bosilegradu i Boljevcu - navodi ona.

Kada se porede natalitetni grafikoni Srbije sa svim bivšim jugoslovenskim republikama, Bugarskom, Rumunijom, Mađarskom i Albanijom, uočava se optimističan podatak da je samo u Srbiji tokom 2019. godine rođeno više beba.

- Iako demografi tvrde da je potrebno da prođe najmanje deset godina da bi se uočila bilo kakva promena u vitalnoj statistici, moramo biti optimisti što je posle svega godinu dana od početka primene pronatalitetnih mera došlo do povećanja broja beba. Ono što nas obeshrabruje jeste činjenica da se smanjuje broj žena u fertilnom periodu, to jest onih koje imaju između 15 i 49 godina života, a raste prosečna starost majke prilikom rođenja prvog deteta. Naime, prosečna prvorotka u Beogradu ima 28,5 godina, a žene na jugu Srbije u porodilište prvi put odlaze u 25. godini života. Ako prvo dete rodite u kasnijim godinama života, statistički se smanjuje šansa da rodite drugo ili treće dete - zaključuje dr Slavica Đukić Dejanović i podseća da je u cilju podizanja nataliteta u našoj zemlji Vlada Srbije nedavno donela odluku da finansira svaki pokušaj vantelesne oplodnje do 43. godine majke.

Nastavak na SrbijaDanas.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta SrbijaDanas.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta SrbijaDanas.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.