Izvor: Southeast European Times, 09.Feb.2015, 18:59   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbija i SAD jačaju saradnju u oblasti vojnog obrazovanja

Kroz programe međunarodne obuke Srbija i SAD jačaju proces reforme srpskog sistema odbrane.

09/02/2015

Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 9.2.2015.

Major Marko Marjanović je jedan od osam pripadnika Vojske Srbije koji studiraju u Kombinovanom oružanom centru Vojske SAD (CAC), pri Fort Livenvortu, država Kanzas, u okviru Koledža komande i generalštaba i Programa međunarodne vojne edukacije i obuke/IMET.

IMET okuplja >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << pripadnike oružanih snaga zemalja američkih partnera radi obuke i sticanja ključnih veština i informacija, sa ciljem poboljšanja saradnje sa SAD. Srbija se priključila IMET-u 2006. godine.

Marjanović je studirao sa više od hiljadu američkih oficira, razmenio iskustva sa 70 kolega iz 68 zemalja i učestvovao u vežbama komandnog mesta zajedno sa predstavnicima američkih državnih agencija.

U okviru programa sprovodi se obuka radi poboljšanja sposobnosti vojnih lidera u oblasti kritičkog i kreativnog razmišljanja, efikasnog prilagođavanja i vođenja vojnih organizacija u odgovoru na moderne bezbednosne izazove, kao i sprovođenja procesa odlučivanja o složenim pitanjima.

„To je veoma važno zato što su osnovne karakteristike modernog društva i stvarnog bezbednosnog okruženja i oružanih sukoba neizvesne i stalno se i brzo menjaju. To zahteva odličnu fleksibilnost, što je zadatak ove škole“, kaže Marjanović za SETimes.

„Takvi izazovi zahtevaju odgovorne i fleksibilne pojedince, lidere i organizacije, spremne i sposobne da uče, da se razvijaju, menjaju i prilagođavaju postojećim uslovima celokupnog okruženja. To je veština koju smo učili ... i jedan od glavnih izreka pomenute škole je: 'mi vas ne učimo šta da mislite, već kako da mislite' i jasno se kaže da onaj koji ume da misli može da pronađe rešenje u skladu sa svojim dužnostima“, dodaje on.

Aleksandar Radić, vojni analitičar pri Evroatlantskoj inicijativi u Beogradu, kaže da je važno i korisno slati vojno osoblje iz Srbije na školovanje u SAD, gde uče veštine koje su priznate i prihvaćene na globalnom nivou.

„Uspeh je slati vojnike da budu deo IMET prorama i to je prilika za sticanje znanja na mestu gde se nalazi najveća i najbolja vojska. Tradicija slanja vojnih kadrova koji donose odluke u SAD datira iz perioda bivše Jugoslavije. U interesu je Srbije da školuje svoje oficire u američkim vojnim školama“, kaže Radić za SETimes.

Pored IMET, nekoliko vojnih studenata iz Srbije pohađalo je američke vojne akademije, poput Vest Pointa ili Akademije američkog ratnog vazduhoplovstva.

„U vojnom svetu zvuči vrlo prestižno kada kažete da šaljete vojnike na Vest Point ili Akademiju američkog ratnog vazduhoplovstva, a svoje oficire u Bazu Maksvel američkog ratnog vazduhoplovstva, vojnu bazu Livenvort ili Nacionalni ratni koledž u Vašingtonu“, kaže Radić.

On dodaje da vojnici koji se obučavaju u SAD predstavljaju adut u procesu reformi kada se vrate u Srbiju.

„Veoma je važno slati vojnika koji je završio vojnu akademiju na dodatno usavršavanje u inostranstvo pošto se, na taj način, taj vojnik upoznaje sa različitim pristupima i podacima“, kaže Radić. „Američke obrazovne institucije okupljaju predstavnike iz različitih zemalja i to je sjajna prilika za održavanje socijalnih veza, kada vojnici imaju priliku da prave poređenja, vide različite modele funkcionisanja sistema odbrane i razmenjuju iskustva sa zemljama koje se suočavaju sa istim problemima kao Srbija.“

Marjanović se slaže sa tom konstatacijom.

„Neophodno je suočiti se s promenama i biti deo njih, iako mi smatramo da je organizacija nepromenjiva“, kaže on.„'Kako se razvijaju i menjaju organizacije' bila je jedna od najbitnijih tema, koja je prožimala sve delove obuke i pomogla mi je da razumem proces samih reformi. Tema suvislih i uspešnih reformi mi je takođe pomogla da naučim da analiziram i poredim organizaciju kojoj pripadam.“

Naglašava da mu je školovanje u SAD olakšalo da razume procedure, koje su važan deo procesa reformi, kao i kako da poveže lokalne i međunarodne veštine i znanja.

„Kroz tu edukaciju imao sam priliku da naučim da efikasnije komuniciram u lancu komandovanja i kako da motivišem ljude da se više trude“, kaže Marjanović.

Vojno školovanje u SAD pomaže i poboljšanje kapaciteta za učestvovanje u međunarodnim mirovnim operacijama i bolju međunarodnu saradnju.

„Oficiri sa iskustvom u međunarodnom okruženju predstavljaju naš najvažniji resurs za učešće u međunarodnim operacijama i garancija su za visok stepen interoperabilnosti“, kaže Marjanović. „Drugi način da se pruži doprinos je da se poznaje doktrina međunarodnog partnera, njegov način razmišljanja i procedure, kako bi se ojačalo međusobno razumevanje i poštovanje, što stvara bolje mogućnosti za saradnju. Bolja saradnja donosi zajedničku obuku. Zajednička obuka je preduslov za potencijalne zajedničke operacije koje su deo procesa integracija.“

Obrazovnim programima SAD pomažu Srbiji da razvije kapacitete za mirovne operacije finansiranjem i izgradnjom Južne baze kao centra za obuku za te operacije.

„Drže se i časovi engleskog jezika i to je idealan način podrške“, kaže Radić.

„Školovanje u SAD je prilika da se profesionalno usavršim, ali i prilika za razvoj srpske vojske“, kaže Marjanović.

Šta još Srbija može da uradi kako bi podstakla međunarodnu edukaciju i obuku svojih oružanih snaga? Napišite nam šta mislite u odeljku za komentare.

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.