Izvor: S media, 30.Apr.2012, 18:15 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Srbija dobija banku matičnih ćelija
Izgradnja prve javne banke matičnih ćelija u okviru Instituta za majku i dete treba da bude završena ove godine, ukoliko budu obezbeđena finansijska sredstva, najavila je danas načelnica službe Odeljenja za transplantaciju kostne srži u toj ustanovi dr Dragana Vujić.
Vujićeva je rekla da je građevinska dozvola za objekat dobijena 12. aprila, a postala je punosnažna 23. aprila i o tome je obavešteno Ministarstvo zdravlja.
Japanci proizveli zube na osnovu >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << matičnih ćelija
Za izgradnju Centra za matične ćelije 5,2 miliona evra
Banka matičnih ćelija i u Srbiji
Veliku pomoć u tome pružila je gradska vlast, kazala je Vujićeva, dodajući da je izgradnja javne porodične banke krvi pupčanika deo velikog i značajnog projekta, koji se finansira iz budžeta.
U porodičnoj banci se čuvaju uzorci krvi pupčanika novorođenog deteta za potrebe bolesnog člana porodice, ali samo kada je oboleli član kandidat za transplantaciju kostne srži. Indikacije su prema onima koje važe za transplantaciju kostne srži u Evropskoj grupi za transplantaciju.
Površina zgrade, u dvorištu Instituta, biće oko 600 kvadratnih metara i u njoj će moći da se sačuva minimum oko 10.000 uzoraka.
"U jedan tank može da se uskladišti oko 7.000 uzoraka, a projektom je planirano da bude nabavljeno šest tankova. Prema broju stanovnika, javna/porodična banka krvi pupčanika u Srbiji treba da ima minimum 10.000 uzoraka", kazala je dr Vujić.
(Tanjug)







