Srbi će moći da peku rakiju i u Evopskoj uniji

Izvor: Danas, 04.Avg.2014, 21:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Srbi će moći da peku rakiju i u Evopskoj uniji

Beograd - Novi zakon o jakim alkoholnim pićima, koji se trenutno priprema kao deo procesa usklađivanja domaće regulative sa evropskom, omogućiće individualnim proizvođačima da rakiju prodaju legalno kao sirovinu, što do sada nije bilo dozvoljeno. Kako za Danas kaže Radisav Bogdanović, osnivač i predsednik kompanije RB global - Stara sokolova, nacrt zakona bi trebalo da bude završen do kraja avgusta, a u njegovoj izradi učestvuje i grupacija proizvođača rakije u okviru Privredne >> Pročitaj celu vest na sajtu Danas << komore Beograda, čiji je i on član.

Zakon koji je na snazi od 2009. ukinuo je mogućnost da seljaci koji peku rakiju mogu da je prodaju većim proizvođačima. Osim što je ta odredba umnogome iskomplikovala nabavku sirovine za dalju proizvodnju, značajno je uticala i da se smanji broj ljudi koji su zainteresovani da se bave proizvodnjom tog pića.

- Važeći zakon ima u sebi nekoliko besmislenih stvari, a jedna je da su seljaci koji proizvode meku rakiju i prodaju je registrovanom proizvođaču kao sirovinu, potpuno istisnuti u sivu zonu. Proizvodnja domaće rakije čini veliki deo ekonomske osnove sela, a jedna od retkih komparativnih prednosti Srbije u odnosu na druge evropske zemlje je to dugogodišnje iskustvo seljaka u proizvodnji rakije kao sirovine. Posledica je da se broj proizvođača sa 2.000 smanjio na 200, a sada ta brojka dostiže svega 300 proizvođača - objašnjava Bogdanović i dodaje da su i veći proizvođači morali da se dovijaju kako da dođu do sirovine a da istovremeno zadovolje i zakon.

On naglašava da odredbe budućeg zakona ne protivreče evropskim zakonima, kako je to često predstavljano, te da se ta oblast u Evropi reguliše u okviru zakona koji se tiče bezbednosti hrane.

Osim toga, Bogdanović je naglasio da po prvi put jedna grupacija proizvođača aktivno učestvuje u izradi zakona, te da je u dogovorima postignuta saglasnost oko većine predloga.

- Formirana je vrlo kredibilna, stručna radna grupa za izradu nacrta, a u izradi teksta direktno učestvuju i predstavnici grupacije proizvođača rakije u okviru PKB, koju čini nekoliko najvećih srpskih proizvođača rakije. Želeli smo da budemo aktivni učesnici u izradi teksta zakona i imamo jako dobru saradnju sa radnom grupom - kaže Bogdanović.

Po njemu, još jedan od velikih nedostataka dosadašnje regulative je i „puno bespotrebnih birokratskih obaveza koje su proizvođače iscrpljivale“.

- Grupacija proizvođača će predložiti da se procedure pojednostave i da se manjim proizvođačima koji žele da uđu u posao to olakša. Ovim zakonom bi trebalo da podržimo potencijale Srbije u toj oblasti, jer je to važno za proizvođače i državu. Cilj nam je podrška samoj proizvodnji rakije i povećanje broja proizvođača, tako što bi se smanjile birokratske stege, obezbedila podrška i smanjio obim naknadne podzakonske regulative - kaže Bogdanović.

On ističe i potrebu za jasnu podršku izvozu, jer je, kako kaže, Srbija malo tržište i nema perspektive ukoliko bi se sve što se proizvede u njoj i prodavalo.

- Gotovo 80 odsto proizvodnje naše firme izvozi se van EU, u zemlje kao što su Australija, Rusija, Kanada, Amerika. Svaka od tih zemalja ima svoju regulativu i procedure, koje su vrlo različite, a često i suprotstavljene. Prava i jedina pomoć proizvođačima je da izvoz bude slobodan. A na proizvođaču je da se kvalifikuje da nađe kupca i da se izbori sa konkurencijom - objašnjava Bogdanović i naglašava značaj zaštite od crnog tržišta i nelegalne, nekvalitetne robe.

„Kad nema inspektora, nema ni rakije“

- Stručna radna grupa radila je na pripremi još važećeg zakona iz 2009. gotovo godinu i po dana. Tekst je prošao javnu raspravu, Vlada ga je usvojila, ali nije ugledao svetlost dana. Naime, pre nego je ušao u skupštinsku proceduru, formirana je nova Vlada, postavljen novi ministar poljoprivrede, a na zvaničnom sajtu Ministarstva osvanuo je novi tekst, koji je i usvojen. Na pitanje zašto je privatnim proizvođačima oduzeta mogućnost da prodaju svoj proizvod, odgovor smo dobili tek par godina kasnije, a kao razlog je naveden nedovoljan broj inspektora koji bi mogli da pokriju celo tržište - priča Radisav Bogdanović, koji je i tada kao jedan od predstavnika krupnih proizvođača učestvovao u izradi Nacrta zakona.

Sedam generacija „Stare sokolove“

Kompanija RB global je porodična firma koja posluje već sedam generacija. Proizvođači su prepoznatljivog srpskog brenda, dobitnika mnogih priznanja za kvalitet, rakije „Stara sokolova“, koja se uspešno izvozi u više od 10 zemalja.

Nastavak na Danas...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Danas. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Danas. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.