Izvor: Blic, 30.Jun.2005, 12:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sramna presuda
Sramna presuda
Mislim da je ovo katastrofa! Zar da me sutra opet ubijaju? Znate da mi prete, prate me... - ljuto se juče, posle izricanja presude optuženima za ovaj zločin, obratio Vuku Draškoviću Veselin Osmajlić, čiji je rođeni brat Zvonko sa još trojicom članova SPO ubijen 3. oktobra 1999. na Ibarskoj magistrali.
Sudija Bojan Mišić je pročitao: Petnaest godina zatvora za bivšeg komandanta JSO Milorada Ulemeka Legiju i petoricu pripadnika 'crvenih beretki'. >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Deset godina zatvora bivšem šefu Državne bezbednosti Radomiru Markoviću zbog pomaganja izvršiocima posle zločina, i oslobađanje od učešća u četvorostrukom ubistvu zbog nedostatka dokaza da je sačinio plan za ubistvo predsednika Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića na Ibarskoj magistrali.
- Sud je postupao nepristrasno, i nije štitio nijednu vlast. Sud nije postupao kao nečija marioneta ili poslušnik, nije bio zaštitnik bilo koje vlasti, bivše, sadašnje ili buduće - rekao je sudija Mišić obrazlažući presudu, dodavši:
- Kazne, na koje su osuđeni optuženi, jesu maksimalne kazne predviđene zakonom. Duže vremenske kazne nisu bile moguće, s obzirom na to da je tako bilo propisano zakonom, koji je važio u to vreme.
Na po 15 godina zatvora osuđeni su bivši pripadnici JSO Nenad Ilić, Nenad Bujošević, Duško Maričić, Branko Berček i Leonid Milivojević. Zbog pomoći izvršiocima atentata posle počinjenog zločina, na tri godine zatvora je osuđen bivši direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes, dok je bivši načelnik saobraćajne policije MUP Srbije Dragiša Dinić dobio dve godine. Vidan Mijailović, bivši šef beogradske Uprave saobraćajne policije, kažnjen je zbog istog dela sa godinu dana zatvora.
Bivši šef beogradske policije, general Branko Đurić, i bivši šef beogradskog centra Državene bezbednosti Milan Radonjić oslobođeni su optužbi da su bili saizvršioci ovog zločina.
Čitanje presude svi optuženi propratili su mirno. U jednom trenutku, duboko potresen odlukom suda, sudnicu je napustio Veselin Osmajlić. Posle pet minuta, sudnice je napustio i Danilo Vušurović, čiji je sin Dragan takođe bio među nevinim žtrvama ovoga masakra.
Porodice optuženih ćutke su ispratile obrazlaganje presude.
Goran Petronijević, branilac Radeta Markovića, najavio je žalbu.
- Prvim delom odluke, kojim je oslobođen za ubistvo, zadovoljan sam, ali tvrdimo da je sud drastično povredio Krivični zakon kada je na Markovića primenio odredbe novog zakona, u odnosu na ostale na koje je primenio odredbe starog. Po tome bi za ovo delo mogao da dobije maksimalno tri godine zatvora. On je u pritvoru već četiri i po godine, i sada bi bio na slobodi. Ova odluka je donesena da bi on i dalje ostao u pritvoru. Dakle, neko ga se i dalje plaši - izjavio je Petronijević.
Branilac oslobođenih Branka Đurića i Milana Radonjića, advokat Zora Dobričanin-Nikodijević takođe nije bila zadovoljna presudom.
- Presudom je ostvarena pravda jedino za moje klijente. Možda će nekom ovo zvučati megalomanski, ali jedino zadovoljenje pravde jeste oslobađanje svih optuženih - rekla je ona.
Prvobitnom presudom, izrečenom početkom 2003. godine, Radomir Marković je kao učesnik u ubistvu Zvonka Osmajlića, Vučka Rakočevića, Dragana Vušurovića i Veselina Boškovića, osuđen na sedam godina zatvora, a Nenad Bujošević i Nenad Ilić, obeleženi kao direktni izvršioci, na po 15 godina zatvora.
Petnaestogodišnja kazna zatvora za zločin na Ibarskoj magistrali prva je presuda izrečena Miloradu Ulemeku Legiji, koji je optužen i za ubistvo premijera Zorana Đinđića i ubistvo bivšeg predsednika Predsedništva Srbije Ivana Stambolića. Osim ovih optužbi, Ulemek se nalazi na optuženičkoj klupi i u postupku koji se u Specijalnom sudu vodi protiv zemunskog klana. U tom procesu, optužen je za više ubistava i otmica, kao i za dva teroristička napada - na sedište DSS i preduzeće 'Difens roud', vlasništvo Ljubiše Buhe Čumeta.
Nakon presude Okružnog suda u Beogradu za zločin na Ibarskoj magistrali, u pritvoru će ostati Milorad Ulemek i pet članova JSO, koji su osuđeni za krivično delo ubistva, kao i bivši šef DB Radomir Marković koji je osuđen za pomaganje posle izvršenog dela. Bivši šef Uprave carina Mihalj Kertes, koji je osuđen na tri godine zatvora, i čelnici saobraćajne policije Dragiša Dinić i Vidan Mijailović, koji su osuđeni na dve i godinu dana zatvora, do pravosnažnosti presude biće na slobodi. Bivši šef beogradske policije Branko Đurić i bivši šef beogradskog DB Milan Radonjić oslobođeni su optužbi da su izvršili krivično delo ubistva pomaganjem. Milan Prelić














