Sportski timovi i navijači dižu glas protiv nasilja

Izvor: Southeast European Times, 08.Jan.2015, 18:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sportski timovi i navijači dižu glas protiv nasilja

Igrači i navijači šire poruke protiv nasilja u nadi da će unaprediti odnose i jedinstvo u regionu.

08/01/2015

Ivana Jovanović za Southeast European Times iz Beograda -- 8.1.2015.

U pokušaju da zaustave navijačko nasilje na sportskim događajima širom regiona, igrači su pokrenuli inicijativu Stop nasilju. Cilj je negovanje boljih odnosa i jedinstva u regionu.

U sklopu inicijative igrači srpskog košarkaškog tima Crvena zvezda i hrvatskog >> Pročitaj celu vest na sajtu Southeast European Times << tima Cedevita imali su minut ćutanja uoči utakmice 28. novembra kojim su odali poštu Marku Ivkoviću, srpskom navijaču ubijenom 21. novembra u Istanbulu ispred arene Abdi Apekči uoči košarkaške utakmice Evrolige između Crvene zvezde iz Beograda i Galatasaraja.

Navijači su pohvalili taj postupak. „Zagrepčani, hvala na minutu ćutanja. Nije teško biti čovek, posebno kada voliš sport“ i „Čestitke zagrebačkoj publici. Jednostavno, pokazali su da je vrlo prosto i lako biti normalan“ bile su samo neke od poruka navijača Crvene zvezde na internetu.

Prethodno su albanski i srpski fudbaleri iz italijanskog kluba Lacio poslali poruku protiv tenzija i sukoba svojoj javnosti, nakon incidenta u Beogradu tokom nedavno igrane kvalifikacione utakmice za Euro 2016 između reprezentacija Albanije i Srbije. Letelica na daljinsko upravljanje koja je nosila zastavu Velike Albanije izazvala je nesporazum i negativne reakcije sa obe strane.

Na Tviteru je postavljena zajednička fotografija Albanaca Ljorika Cane, Etrita Beriše i Tomasa Strakoše u istoj svlačionici Lacija sa Srbima Filipom Đorđevićem i Dušanom Bastom.

„Sa Canom i Berišom smo razmenili nekoliko reči u Beogradu, u atmosferi koja je bila vrlo prijateljska“, izjavio je Đorđević za internet stranu Lacija.

„Ovo se događa u Laciju -- Cana, Beriša, Basta i Đorđević predstavljaju osećaj bratstva. Ne postoje političke razlike. Imamo skladni savez naroda i zemalja. To je još jedan pokazatelj šta fudbal može da nauči politiku“, rekao je predsednik Lacija Klaudio Lotito.

Dragan Popović, direktor beogradske nevladine organizacije Centar za politiku, kaže da su primećene pozitivne promene na stadionima, čak i među timovima iz zemalja koje su ranije ratovale između sebe.

„[Treba da naglasimo] primer navijača iz Tuzle koji su tokom fudbalske utakmice između juniorskih reprezentacija BiH i Srbije bili tihi za vreme intoniranja srpske himne i čak je propratili aplauzom. To je nešto što ovde godinama nismo videli. To su mali, ali vrlo značajni koraci, jer jasno govore protiv nasilja i rasizma i svake vrste šovinizma“, rekao je Popović za SETimes.

On dodaje da je važno da profesionalni sportisti pošalju poruku svojim navijačima i javnosti da nasilje nije prihvatljivo, posebno zato što ih mladi vide kao idole.

„Njihova poruka i njihov stav su model, zato oni moraju da nastave da rade to“, rekao je on.

Ako navijači šalju poruke protiv nasilja, kaže Popović, to može da dovede do boljih međunarodnih odnosa na Balkanu.

„Drugi deo posla je na medijima. Ako se [objavljuju] izveštaji o dobrim primerima, šire poruke protiv nasilja koje dolaze od igrača i navijača, takve poruke mogu da donesu promenu“, rekao je on za SETimes.

Dorela Lazaj, istraživač u Udruženju evropskih studenata prava u Albaniji, slaže se sa tim. Ona kaže da su srpski fudbaleri FK Apolonije, kada su intervjuisani na albanskoj TV stanici Vizion Plus, osudili nasilje navijača u Beogradu. Igrači su rekli da su stekli dobre prijatelje u albanskim timovima i da se nadaju da fudbal može da ujedini kulture.

„Nakon toga je izvestan broj mladih Albanaca izrazio [svoju podršku] na društvenim mrežama. Neki su govorili o poštovanju prema svojim srpskim prijateljima, a neki su jednostavno izražavali ono što osećaju. Kada bi se dobar primer intelektualaca i običnih ljudi sa obe strane odrazio i na politiku mislim da bismo imali dostojanstveniju situaciju“, rekla je Lazaj.

Ona dodaje da je ova promena rezultat novih vrednosti i standarda koje zemlje u regionu neguju u sklopu procesa učlanjenja u EU.

„U situaciji u kojoj je celokupan region izrazio volju da se pridruži EU, retorika nacionalizma i etničke mržnje jednostavno je zastarela“, navodi Lazaj. „San o životu u Evropi bez granica može da postane realnost samo uz pomoć saradnje.“

Koji još koraci mogu da se preduzmu kako bi se zaustavilo nasilje na sportskim događajima? Recite nam šta mislite o tome. .

Nastavak na Southeast European Times...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Southeast European Times. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Southeast European Times. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.