Izvor: B92, 10.Jul.2013, 14:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Snouden:Podaci se svuda prikupljaju
Sidnej -- Američki i saveznički objekti za prikupljanje podataka raspoređeni su širom sveta u američkim i savezničkim vojnim i drugim objektima, tvrdi Edvard Snouden.
Podaci se prikupljaju i u američkim ambasadama i konzulatima, kaže Snouden.
Bivši američki obaveštajac postao je početkom juna poznat u svetu po video intervjuu koji je dao za londonski "Gardijan", a sada je na Internetu objavljen i drugi deo tog intervjua, piše "Sidnej morning herald".
U >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << njemu je bivši radnik CIA prvi put svedočio o umešanosti Australije u američku elektronsku špijunažu i identifikovao je četiri objekta u toj zemlji koji sarađuju u američkom programu prikupljanja obaveštajnih podataka.
Na poverljivim mapama američke Agencije za nacionalnu bezbednost (NSA), koje je Snouden obelodanio, a objavio je američki novinar Glen Grinvald u brazilskom listu "Globo", nalaze se lokacije više desetina američkih i savezničkih lokacija za prikupljanje obaveštajnih signala koji mogu pomoći presretanju telekomunikacija i Internet saobraćaja širom sveta.
Iz dokumenata koje je "Globo" objavio vidi se da su američki i saveznički objekti za prikupljanje obaveštajnih podataka raspoređeni širom sveta.
"Ferfkas medija" nedavno je objavio da je u toku izgradnja novog objekta za skladištenje podataka u Australiji. U intervjuu koji je u nedelju dao za nemački nedeljnik "Špigl", Snouden je rekao da NSA u špijunaži sarađuje sa zapadnim vladama, od kojih neke sada kritikuju ove programe.
Snouden je kazao da obaveštajna alijansa "Pet očiju", koju čine SAD, Velika Britanija, Kanada, Australija i Novi Zeland, "ponekad idu još dalje od NSA". On, takođe, tvrdi da su partnerstva "Pet očiju" organizovana na takav način da vlasti u svakoj zemlji mogu "da zaštite svoje političke lidere od posledica" kada se sazna "koliko ozbiljno narušavaju privatnost ljudi u svetu".
Američka vlada je optužila Snoudena za više krivičnih dela, među njima ib za špijunažu i oduzela mu je pasoš. On već dve nedelje boravi na aerodromu u Moskvi, gde je doleteo iz Hongkonga, od koga je američka vlada tražila da ga izruči.
Venecuela, Bolivija i Nikaragva ponudile su Snoudenu politički azil, nakon što vlade evropskih zemalja prošle nedelje nisu dozvolile preletanje avionu bolivijskog predsednika Eva Moralesa, koji se vraćao sa konferencije u Moskvi, zato što je Stejt department tvrdio da se u njemu nalazi Snouden.
Ruski zvaničnici su javno apelovali na Snoudena da prihvati azil koji mu je ponudila Venecuela. Venecuelanski ministar spoljnjih poslova Elijas Haua u nedelju je rekao da njegova vlada još nije stupila u kontakt sa Snoudenom.















