Snapchat i Instagram pogubni po mlade

Izvor: Mondo, 20.Maj.2017, 15:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Snapchat i Instagram pogubni po mlade

Studija koju su sproveli istraživači iz Velike Britanije ukazuje da su društvene mreže loše po mentalno zdravlje mladih.

Nova studija daje na značaju onome što su svi uvek pretpostavljali: društvene mreže imaju prilično negativne efekte na tinejdžere, pogotovo Instagram i Snapchat.

Studiju po imenu Status of Mind, su sproveli istraživači iz Kraljevskog Društva za Javno Zdravlje iz Ujedinjenog Kraljevstva. Naučnici >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << su anketirali 1.479 mladih Britanaca od 14 do 24 godine, pitajući ih kako se osećaju u vezi uticaja različitih društvenih medija na njihovo mentalno zdravlje. Uračunali su nekoliko faktora, kao što su neispavanost, vršnjačko nasilje, osećaj identiteta i samosvesnost.



Izvor: Young Health Movement

Rezultati sugerišu da su dve najgore mreže za decu, Instagram i Snapchat, pošto su imali užasne rezultate za verbalno nasilje, telesnu samosvesnost i nelagodu. Twitter i Facebook nisu bili mnogo bolji. YouTube je bio jedini koji je izazivao više pozitivnih nego negativnih osećanja, prenosi TNW.

Igranje nasilnih video igara (NE)utiče na empatiju

To je možda zbog toga što su Instagram i Snapchat aplikacije bazirane na fotografijama, što znači da je teško izbeći vizuelna poređenja. Obe aplikacije se rangiraju visoko na „Strah od propuštanja“ kategoriji, a istraživači su primetili da izazivaju nelagodnost kod drugih korisnika:

„Viđajući prijatelje konstantno na odmoru ili kako uživaju u izlasku može učiniti da se mladi ljudi osećaju kao propuštaju mnogo dok drugi uživaju u životu. Ova osećanja mogu izazvati stav poređenja i očajanja kod mladih ljudi. Osobe mogu videti veoma fotošopirane, izmenjene ili nameštene fotografije i video zapise i porediti ih sa svojim, naizgled, običnim životima.“

Facebook igra "Plavi kit" ubija decu?

Istraživači preporučuju da je način da se poremete negativne emocije, taj da se korisnici podsete da život postoji izvan tih aplikacija, sa iskačućim upozorenjima koja bi podsećala ljude da su dostigli kritičnu masu upotrebe društvenih medija i žigovima koji ukazuju da je neka fotografija digitalno manipulisana.

Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebook, Twitter i Instagram mreži.

____________________________________________________________________

MONDO Android aplikacija je opet tu: PREUZMITE JE!

Nastavak na Mondo...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.