Izvor: B92, 12.Jan.2012, 01:20 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Smrt nerazjašnjena zbog novca
Valjevo -- Istraga o smrti petogodišnje Teodore Jovanović, koja je pre dve i po godine umrla u valjevskoj bolnici, tapka u mestu, jer sud nema para da plati veštačenje.
Kako piše "Pres", veštačenje je zatraženo od Medicinskog fakulteta u Beogradu.
Tužilaštvo je podnelo zahtev, a sud je pokrenuo istragu protiv dežurnog pedijatra Vladimira R., koji je devojčicu primio i onda bez analize krvi vratio kući uz obrazloženje: "Možda je neki viruščić."
Nekoliko >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sati kasnije Teodora je preminula. U obdukcionom nalazu pišei da je smrt nastupila usled unutrašnjeg krvarenja uzrokovanog zavezivanjem, a zatim i pucanjem creva. Predmet, međutim, stoji u mestu, jer sud u Valjevu nije platio 165.000 dinara za veštačenje koje je obavljeno još u aprilu prošle godine, zbog čega dokumentacija nije stigla u Valjevo.
Otac Saša Jovanović je očajan zbog odugovlačenja:
„Dva puta se naš advokat pismeno obraćao Osnovnom sudu da se urgira kod veštaka da ubrzaju veštačenje. Pisao sam i ja i dobio odgovor koji me je šokirao, da je veštačenje odavno završeno, ali da sud nije uplatio 165.000 dinara na ime troškova. U sudu mi je rečeno da taj novac nemaju i da će ga uplatiti kada Ministarstvo pravde njima prebaci pare."
Jovanović kaže da sve što se događa doživljava kao vređanje inteligencije:
„Sudu je poznato da nijedan veštak ne može da uslovljava vraćanje predmeta isplatom naknade za veštačenje, jer ista država finansira i sudove i Medicinski fakultet. Nama ništa neće vratiti dete, ali imamo pravo da konačno znamo da li je neko kriv za njenu smrt."
Advokat porodice Jovanović pismeno se žalio i ministarki pravde Snežani Malović, međutim nikakav odgovor nije dobio. Istu informaciju poslao je i u kabinet ministra zdravlja Zorana Stankovića, ali bez rezultata.


















