Izvor: B92, 23.Nov.2005, 13:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slučaj Milošević: Odvajanje?

Hag, Beograd -- Sudsko veće Tribunala najavljuje raspravu o mogućnosti za razdvajanje postupaka protiv Slobodana Miloševića.

Povodom najave Sudskog veća Haškog tribunala da će uskoro biti raspravljano o mogućnosti za razdvajanje sudskih postupaka protiv Miloševića, njegov advokat Zdenko Tomanović očekuje da to toga neće doći i u emisiji Poligraf na TV B92 rekao da to nije prvi zahtev takve vrste.

"Jedan argument protiv razdvajanja je pitanje zdravlja, a >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << drugi da nije bilo razloga za spajanje. Mi smo sve vreme spremali mnogo svedoka, a moram da kažem da bi razdvajanje ozbiljno narušilo naš plan. Primera radi, deo svedoka će u budućem delu postupka svedočiti samo o Kosovu, a postoje i svedoci koje smo planirali za završnicu suđenja, takozvani cross-over-svedoci, svedoci koji će svedočiti o najmanje dve optužnice. Recimo, predsednik Grčke Karolas Papuljas, neće svedočiti samo o Bosni, već pre svega o Kosovu, pa tek onda o Bosni", kaže Tomanović.

Protivljenje razdvajanju postupka izneli su i predstavnici haškog tužilaštva i Milošević.

Miloševiću se pred Haškim tribunalom sudi po objedinjenoj optužnici za zločine u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu.

Zašto odvajanje

Ljubica Gojgić, specijalni izveštač B92 iz Haga, javlja da je u Tribunalu juče saopšteno da se Tužilaštvo protivi ideji Sudskog veća o razdvajanju optužnica protiv Miloševića. U Tužilaštvu nisu želeli da govore o tome kako će sledećeg utorka obrazlagati stav, ali taj stav nije teško naslutiti. Upravo na predlog Tužilaštva, tri optužnice protiv Miloševića spojene su u jednu, pre početka suđenja. Taj zahtev je odbilo prvostepeno veće, ali ga je podržala viša sudska instancam Žalbeno veće. Tužilaštvo je tada tvrdilo da zločine u BiH, Hrvatskoj i na Kosovu pozvezuje zajednička kriminalna operacija čiji je cilj, između ostalog, bio proterivanje nesrpskog stanovništva sa teritorija koje su Srbi želeli da stave pod kontrolu. Glavna tužiteljka Tribunala Karla del Ponte, kada su je pitali zašto je insistirala na objedinjenom procesu, imala je dodatno, emotivno objašnjenje, pa je govorila da nije fer da žrtve i preživeli iz jednog sukoba čekaju da pravda prvo bude zadovoljena u slučaju drugog ili obrnuto.

Razdvajanje postupaka omogućava završetak bar jednog dela mamutskog procesa, kako suđenje Miloševiću novinari često opisuju, odnosno osigura da, u dogledno vreme, u slučaju Milošević Sudsko veće donese bar jednu presudu. Tako bi bila eliminisana bojazan, ali i utišane kritike na račun suda, da će zbog obimnosti materijala, velikog broja svedoka i, što je naročito važno, zdravstvenih problema optuženog, proces teći unedogled ili što bi, kako se u sudu može čuti, bilo najstrašnije da proces ne bude završen pravosnažnom presudom.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.