Skupština  o amandmanima na zakon o platama

Izvor: RTS, 28.Feb.2016, 18:09   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skupština o amandmanima na zakon o platama

Skupština Srbije raspravlja o amandmanima na Predlog zakona o platama zaposlenih u javnom sektoru, Predlog zakona o opštem upravnom postupku i izmenama Zakona o teritorijalnoj organizaciji Srbije. Podneto oko 250 amandmana. Javnim preduzećima treba da se upravlja kao da su tržišna, što i jesu, i koja moraju da imaju odličan nadzor države i građana, kaže Kori Udovički. Glasanje u ponedeljak.
Plate >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u javnim preduzećima uređuju se boljim korporativnim upravljanjem i boljom kontrolom, bio je odgovor potpredsedice Vlade Srbije Kori Udovički na zamerke opozicije što se predloženi zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru ne odnosi na javna preduzeća, NBS i zaposlene u javnim medijskim servisima.

Ministarka Udovički rekla je da je tačno da mora da se uvede red u javna preduzeć, koja su "rak rana" u Srbiji, ali da bi Vlada Srbije bila daleko neodgovornija kada bi donosila mere koje taj problem neće rešiti.
"Ovim zakonom se ne regulišu plate u javnim preduzećima. Kada bi to radili išli bi dalje u centralni sistem, a ne bliže uređenoj zemlji", rekla je Udovički u raspravi o amandmanima na taj zakonski predlog.
Javnim preduzećima, prema njenim rečima, treba da se upravlja kao da su tržišna, što i jesu, i koja moraju da imaju odličan nadzor države i građana.
Prethodno su poslanici DS i SDS kritikovali što se predloženi zakon ne odnosi na javna preduzeća, NBS i zaposlene u javnim medijskim servisima, navodeći da su javna preduzeća oblast koja najviše zahteva red.
Ocenili su i da je predloženi zakon deo demagogije vladajuće većine, te da mora biti povučen iz procedure.
Odgovor im je stigao od zamenika šefa poslanika SNS Aleksandra Martinovića, koji je rekao da je upravo demagogija bila glavna karakteristika starog DOS-a, a sada i novog.
Poručio im je da su upravo oni bili u obavezi da takav zakon donesu još pre 10 godina, ali da im nije politički odgovaralo da postoji zakon koji bi omogućio zaposlenima u javnom sektoru da za isti rad, iskustvo i obrazovanje primaju istu ili približno jednaku platu.
"Nije im odgovaralo, jer su na svake izbore išli pobediti pošto poto, bez obzira kakve će to ekonomske polsedice imati po državu. Ono što novi DOS neće da shvati, to je da je javni sektor u ovom zakonu definisan po standardima SB i MMF. Po tim standardima javna preduzeća ne spadaju u javni sektor", objasnio je Martinović.
On je poručio da je vlada Aleksandra Vučića imala hrabrosti da predloži ovakav zakon, za razliku od novog i starog DOS-a, iako su znali da je on neophodan.
"Mi sad uređujemo sistem, on ne može da se uredi samo jednim zakonom i preko noći. Ovo je krovni zakon koji će nam omogućiti da imamo ono što su zaposleni u javnom sektoru godinama tražli, a bivši režim im nije dozvoljavao", istakao je Martinović.
U raspravi je bilo i oštrih reči, pošto je poslanik SDS Blagoje Bradić u jednom momentu rekao poslaniku SNS Marjanu Rističeviću da "laže kao pas", jer se osetio prozvanim kada je Rističević uputio kritike protiv jednog direktora RFZO u Nišu.
Rasprava Babića i Živkovića o akciji "Sablja"
Polemika oko toga ko je šta uradio s javnim preduzećima i kakve su privatizacije bile u vreme "starog DOS-a" okrenula se i ka tome šta Srbiju očekuje, ako dođe "novi DOS" koji bi, kako naprednjaci kažu, za premijera imao lidera Nove stranke Zorana Živkovića.
Živković je rekao da bi "priču o kandidatu za premijera mogao da shvati samo neko ko ima manjak inteligencije ili je zlonameran".
"Ali ako me pamtite iz vremena kad sam bio na toj funkciji, to je bila jedna teška godina, ali tada su investicije bile veće nego sad u vreme vaše vlasti, osnivale su se nove firme, javni sektor je bio upola manji i bilo je malo firmi koje su bile na dotaciji iz budžeta", rekao je Živković, koji je bio premijer nakon ubistva premijera Zorana Đinđića 2003. godine.
Zoran Babić se zatim osvrnuo na vinograde koje je Živković držao, privatizaciju Duvanske industrije Niš, privatizaciju Beopetrola, paljenje Skupštine Srbije i istakao da "onaj ko je to radio, pred pravosudnim organima ima šta da kaže".
Živković je odgovorio da su u akciji "Sablja" posle ubistva premijera Đinđića privođeni kriminalci i da je njih 3.500 pravosnažno osuđeno.
Kako je naveo, 28 ili 29 njih je dobilo odštetu, zbog navodnog neopravdanog razloga za privođenje, a u poslednjih 15 godina tad je bilo najmanje nadoknada za neosnovana privođenja.
Babić je, međutim, naveo da je u "Sablji" uhapšeno 11.656 ljudi i da je ubeđen da nije bilo 3.500 osuđenih, ali da će još koliko sutra proveriti.
"Ali i da jeste, šta ćemo sa ostalih 8.000 koji su privedeni protivpravno", rekao je Babić.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Udovički: JP nisu deo zakona jer treba da budu deo tržišta

Izvor: NoviMagazin.rs, 28.Feb.2016

Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Srbije Kori Udovički izjavila je danas da javna preduzeća nisu deo Predloga zakona o platama zaposlenih u javnom sektoru, jer te plate treba da se stiču na tržištu, dok će one na koje se zakon odnosi uvek biti plaćane iz državnog budžeta..."Ne...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.