Izvor: RTS, 26.Okt.2010, 09:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Skupština o Prostornom planu
Poslanici skupštine raspravljaju o Predlogu zakona o Prostornom planu Srbije od 2010. do 2020. godine. Donošenje tog zakona je, posle usvajanja Zakona o planiranju i izgradnji, najvažniji korak u uvođenju reda u građevini i urbanzimu, ocenio ministar Oliver Dulić.
Posle poslaničkih pitanja, poslanici skupštine počeli su raspravu o Predlogu zakona o Prostornom planu Srbije, za period od 2010. do 2020. godine, kojim se utvrđuju osnove organizacije, uređenja i korišćenja >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prostora.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić dao je uvodnu reč o Predlogu zakona o Prostornom planu Srbije i naglasio da je to strateški dokument koji Srbiju vidi u porodici evropskih naroda.
Dulić je ukazao na to da je Prostorni plan krovni dokument svih planskih dokumenata i razvojnih strategija u svim sektorima i na svim nivoima vlasti u Srbiji.
Predlog zakona o Prostornom planu Srbije trebalo bi da omogući usaglašavanje ekonomskog i socijalnog razvoja sa prirodnim, ekološkim i kulturnim potencijalima i ograničenjima na teritoriji Srbije, nalazi se među 36 tačaka dnevnog reda o kojima će parlament raspravljati.
Zakon predstavlja obiman dokument na više od 300 strana, koji donosi detaljnu ocenu trenutnog stanja prostornog razvoja Srbije, obrazlaže potencijale i ograničenja Srbije i predlaže scenarije razvoja.
Ministar Dulić ranije je naglasio da će taj dokument omogućiti da se zna gde i šta u Srbiji može da se gradi, a sprečiće investitore da podižu fabrike i druge objekte tamo gde im nije mesto.
Prvi Prostorni plan Srbije donet je 1996. godine, za period do 2010. godine, a odluku o izradi novog Plana donela je Vlada Srbije, u novembru 2009. godine. Predlog zakona o Prostornom planu Srbije, za period od 2010. do 2020. godine, Vlada Srbije je usvojila 15. jula.
Pitanja poslanika
Na početku skupštinskog zasedanja, poslanici su iskoristili pravo da postave poslanička pitanja.
Poslanici Demokratske stranke Srbije pitali su premijera Mirka Cvetkovića kada će parlament raspravljati o Kosovu i platformi za najavljene pregovore Beograda i Prištine, dok su poslanici Srpske radikalne stranke ponovo ukazali na teško zdravstveno stanje lidera Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.
Poslanici SRS-a upitali su šta je sa zahtevom radikala da se razreši načelnik Vojnomedicinske akademije Miodrag Jevtić, za koga tvrde da je zabranio jednom lekaru sa VMA da učestvuje u izradi ekspertskog nalaza o zdravstvenom stanju Šešelja.
Šef poslaničke grupe Nove Srbije Velimir Ilić ponovo je pitao kako je potrošeno oko 1,6 milijardi evra od prodaje "Mobtela", 360 miliona evra od prodaje Robnih kuća i 300 miliona evra od uvođenja novog mobilnog operatera.
Poslanik Liberalno-demokratske partije Nebojša Ranđelović pitao je ministra kulture Nebojšu Bradića šta je sa donošenjem zakona o muzejima čime bi se, kako je naveo, stalo na put zloupotrebama kulturnih dobara.









