Skupština Srbije o Zakonu o informisanju

Izvor: RTS, 31.Avg.2009, 11:52   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skupština Srbije o Zakonu o informisanju

Poslanici Skupštine Srbije danas se izjašnjavaju o izmenama Zakona o informisanju. Pored Demokratske stranke i G17 plus, podršku tom zakonu najavila je i Liberalno demokratska partija. Udruženje novinara Srbije, koje se protivi usvajanju Zakona, najavljuje protest ispred Skupštine.

Udruženje novinara Srbije pozvalo je poslanike da ne glasaju za Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, pošto ga smatra nedemokratskim i nelegitimnim aktom, i po načinu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << predlaganja i po načinu donošenja.

"Ukoliko zakon bude usvojen, Udruženje novinara će tražiti od predsdenika Srbije, Borisa Tadića da taj zakon ne potpiše, a obratićemo se i Ustavnom sudu Srbije", izjavila je predsednica UNS-a Ljiljana Smajlović.

UNS će danas, uoči početka sednice ispred Doma narodne skupštine organizovati protestno okupljanje.

O izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, oko koga se gotovo dva meseca vodila intezivna polemika u javnosti, izjasniće se poslanici Skupštine Srbije.

Pored vladajućih, Demokratske stranke i G17 plus, koje su saopštile da će glasati za to rešenje, podršku je najavila i opoziciona Liberalno demokratska partija.

LDP je saopštila da je "dobila podršku predlagača izmena i dopuna Zakona o informisanju za sve primedbe i zahteve usaglašene sa Nezavisnim udruženjem novinara Srbije i Misijom Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju".

Socijalistička partija Srbije i Partija ujedinjenih penzionera najavile su da će biti uzdržane, dok je Jedinstvena Srbija najavila da će glasati protiv Predloga zakona, kao i opozicione Demokratska stranka Srbije, Nova Srbija, Srpska radikalna stranka i Srpska napredna stranka.

Da bi Predlog zakona bio usvojen neophodno je da taster "za" pritisne više od polovine prisutnih poslanika, pa je tako, ukoliko u sali bude svih 250 narodnih predstavnika, potrebno da za njega glasa 126.

Izmene i dopune Zakona o informisanju u proteklom periodu izazvale su mnogobrojne kritike novinarskih udruženja, opozicionih, ali i vladajućih stranaka zbog čega je glasanje zakazano mesec dana posle završetka rasprave.

Oni koji su kritikovali predložene izmene zakona navodili su da su kazne za medije preoštre i da će usvajanjem tih izmena zakona "nastupiti medijski mrak".

Poslanici treba da glasaju i o setu zakona iz oblasti pravosuđa, zdravstva, urbanizma, prosvete, o Predlogu zakona o Nacionalnim savetim nacionalnih manjina i o tri finansijska sporazuma.

Protiv zakona

"Poslanici Srpske napredne stranke glasaće protiv izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju pošto su njegove odredbe antievropske i guše slobodu medija", izjavio je član Pravnog saveta SNS-a Nikola Selaković.

"Možemo da kažemo da je taj zakon neevropski jer ne deli temeljne vrednosti svih evropskih društava u pogledu slobode medija i novinarstva", rekao je Selaković na konferenciji za novinare.

Direktor informativne službe DSS-a Slobodan Vuksanović optužio je vlast u Srbiji da bez kosnulatacije sa sindikatima i stručnim udrženjima planira usvajanje tri antievropska zakona.

Vuksanović je precizirao da će u "tajnosti i suprotno mišljenju stručne javnosti", biti donete izmene Zakona o informisanju, Zakon o osnovama sistema vaspitanja i obrazovanja, i Zakon o tajnosti podataka.

"Dogovor koji je postignut sa LDP-om povodom usvajanja Predloga zakona o izmenama i dopunama zakona o javnom informisanju, za NS predstavlja nepobitnu činjenicu da je ova Vlada pala i da je LDP ustvari samo rezervni igrač i produžena ruka Vlade i da zajedno sa vladajućom koalicijom učestvuje u sunovratu Srbije", rekla je potpredsednik Nove Srbije Dubravka Filipovski.

Lider Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara Pal Šandor pozvao je poslanike Saveza vojvođanskih Mađara da glasaju protiv izmena Zakona o javnom informisanju i protiv Zakona o savetima nacionalnih manjina. 

Podsećajući da su nevladine organizacije i stranke vojvođanskih Mađara pozvale SVM da glasa protiv, Šandor je naveo da Zakon o savetima ne ispunjava ranije dogovorene standarde, "a glasanje za Zakon o informisanju je jednostavno sramota koja će se pamtiti".

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.