Skupština: Okončan načelni pretres, u toku rasprava o amandmanima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 11.Nov.2010, 17:06   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skupština: Okončan načelni pretres, u toku rasprava o amandmanima

BEOGRAD -

Poslanici republičkog parlamenta završili su danas načelnu raspravu o dve kadrovske odluke kojima se obrazuje Stručna služba poverenika za zaštitu ravnopravnosti i definiše njeno unutrašnje uređenje i sistematizacija radnih mesta.

Parlament nastavlja rad pretresom amandmana na dva zakonska predloga iz oblasti zdravstva.

Radikali: Biće to partijski kadrovi

U toku rasprave za reč su se uglavnom javljali poslanici Srpske radikalne >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << stranke, koji su kritikovali predložene kadrovske odluke i izrazili sumnju da će ljudi koji budu zaposleni u toj službi biti dosledni borci za ljudska prava, kao i da će se "uglavnom birati partijski kadrovi".

Poslanik SRS Vjerica Radeta je kazala da se nada da će poverenica za ravnopravnost Nevena Petrušić "početi da radi svoj posao" i da će reagovati na apele radikala nadležnim državnim organima da zaustave "ubijanje" lidera SRS Vojislava Šešelja u Hagu.

Radeta je ocenila da bi poverenica trebalo da "štiti prava svih građana Srbije, a ne selektivno i tamo gde je u interesu Demokratske stranke, pa i prava Ratka Mladića", kao i da bi mogla da se "pozabavi" diskriminacijom poslanika u parlamentu.

Pelević: Ne vređajte Tomu kad nije tu

Odgovarajući na navode Radete da je lider naprednjaka Tomislav Nikolić kazao da bi predao Ratka Mladića Haškom tribunalu, poslanik SNS Borislav Pelević je ocenio da vređanje Nikolića predstavlja i vređanje dostojanstva Skupštine Srbije, kao i da to nije istina.

Pelević je rekao da nije u redu da o Nikoliću pričaju kada nije u skupštinskoj sali i kada ne može da im odgovori, pošto je u Kraljevu, gde pokušava da pomogne postradalima u zemljotresu.

Pošto su završili načelno razmatranje svih tačaka dnevnog reda treće sednice jesenjeg zasedanja, a nakon pauze počeće razmatranje amandmana na dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti i predloženoj odluci o Planu razvoja zdravstvene zaštite Republike Srbije.

Izmene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, između ostalog, dozvoljavaju svim zdravstvenim radnicima dopunski rad do trećine punog radnog vremena, dok Plan razvoja zdravstvene zaštite ima za cilj unapređenje zdravlja stanovništva, kvaliteta života, kao i održivost sistema zdravstvene zaštite.

U Skupštini Srbije danas je nastavljena treća sednica jesenjeg zasedanja, a poslanici na početku rada, prema Poslovniku o radu parlamenta, koristili su pravo da predstavnicima vlasti postavljaju pitanja.

Odluka o pomoći parlamenta, nakon rebalansa budžeta

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović izjavila je danas da će parlament posle usvajanja rebalansa budžeta odlučiti na koji način će, kao institucija, da pomogne Kraljevčanima, koji su pretrpeli štete u zemljotresu.

"Razmatramo da nakon rebalansa budžeta i odluke Administrativnog odbora i skupština kao institucija reaguje, ali mora se sačekati rebalans budžeta", kazala je Đukić-Dejanović, odgovarajući na pitanja poslanika na koji način će parlament pomoći Kraljevu.

Predstavnici poslaničkih klubova na Kolegijumu parlamenta, koji je održan u ponedeljak, 8. novembra, odlučili su da svaki poslanik izdvoji po 5.000 dinara za pomoć Kraljevčanima, a skupština je pozvala i druge državne institucije da pomognu toj opštini.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Miloš Aligrudić kazao je da su poslanici te stranke izdvojili 200.000 dinara za Kraljevčane pogođene zemljotresom i predložio da bi parlament, kao institucija, trebalo da pomogne Kraljevu sa oko 10 miliona dinara, bilo rebalansom budžeta ili na neki drugi način.

Aligrudić je pitao ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milana Markovića da li može da obezbedi pregled kako se prispela sredstva za pomoć Kraljevčanima troše.

Poslanik Liberalnodemokratske partije Zoran Ostojić postavio je pitanje Vladi Srbije kada će doneti odluku kojom bi svim državnim organima preporučila da jednu dnevnicu odvoje za Kraljevo, kao što je uradio parlament i pozdravio najavu vlade da će rebalansom budžeta odvojiti određena sredstva za taj grad.

Ostojić je kazao da javnost mora biti upoznata sa tim koliko je do sada novca stiglo Kraljevu i koliko će stići, i upitao po kojim kriterijumima se deli crep, jer su se pojedini Kraljevčani, prema njegovim rečima, žalili da se pomoć deli po partijskog osnovi.

On je rekao da je situacija u Kraljevu "gora nego što izgleda, jer je šteta unutar objekata veća nego što se vidi spolja" i dodao da to što su u zemljotresu oštećene zgrade nove gradnje govori da se nisu poštovali zakonski propisi i standardi u izgradnji.

Kraljevčanin, poslanik Partije ujedinjenih penzionera Srbije Nikola Krpić kazao je da je njegovom gradu potrebna solidarnost, i istakao da pomoć stiže sa svih strana. On je kazao da bi trebalo doneti odluku da se lokalna samouprava i organizacije na području Kraljeva oslobode plaćanja raznih doprinosa, električne energije i gasa u situaciji kada je grad opustošen i kada privreda ne radi.

Dnevni red

Poslanici će posle načelno razmotriti dve kadrovske odluke koje se odnose na službu Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.

Na predložene izmene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti i predloženoj odluci o Planu razvoja zdravstvene zaštite Republike Srbije ukupno je podneto 20 amandmana, a Vlada Srbije je na drugi akt prihvatila dva.

Izmene i dopune Zakona o zdravstvenoj zaštiti, između ostalog, dozvoljavaju svim zdravstvenim radnicima dopunski rad do trećine punog radnog vremena, dok Plan razvoja zdravstvene zaštite za cilj ima unapređenje zdravlja stanovništva, kvaliteta života, kao i održivost sistema zdravstvene zaštite.

Pošto završe raspravu o tim aktima, poslanici će preći na debatu u pojedinostima o predloženom zakonu o Prostornom planu Srbije od 2010. do 2020. godine, na koji je uloženo 24 amandmana, od kojih je Vlada Srbije prihvatila 11.

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je ranije, obrazlažući taj akt, da je to krovni dokument svih planskih dokumenata i razvojnih strategija u svim sektorima i na svim nivoima vlasti, koji Srbiju ubuduće vidi u porodici evropskih naroda.

Parlamentarci su treću sednicu jesenjeg zasedanja započeli 14. oktobra, a na dnevnom redu je 36 zakonskih predloga i drugih akata.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.