Skoro sva deca imaju deformisane tabane

Izvor: Blic, 04.Okt.2010, 01:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skoro sva deca imaju deformisane tabane

Teško je naći dete predškolsog i školskog uzrasta u Beogradu koje nema neki od deformiteta mišićnog, koštanog i zglobnog sistema. Prema najnovijim podacima, loše držanje ima više od 70 odsto mališana, dok deformitete na stopalima, prema najslobodnijim procenama, ima čak 99 odsto dece predškolskog uzrasta!

U Gradskom zavodu za javno zdravlje kažu da nemaju preciznu statistiku na ovu temu. Neki domovi zdravlja, poput „Zvezdare”, pokušali su da vode sopstvenu >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << evidenciju. Iskustva lekara ove zdravstvene ustanove kažu da skoro sva deca ove opštine imaju neki deformitet stopala, dok se mnogi ne mogu pohvaliti pravilnim držanjem tela. Nakon obavljenih sistematskih pregleda primećeno je da se enormno povećao broj dece sa deformitetima mišićnog, koštanog i zglobnog sistema. Zbog ovih poražavajućih podataka, a u cilju prevencije i lečenja ovih deformiteta, Sekretarijat za dečju zaštitu u saradnji sa Domom zdravlja „Zvezdara" formirao je timove koji će u narednom periodu pregledati 4.000 mališana vrtićkog uzrasta na ovoj opštini. Fizijatri su već počeli da obilaze vrtiće na Zvezdari i da utvrđuju postojanje eventualnih poremećaja kao što su spušteni svodovi, ravna stopala, nepravilno držanje, kriva kičma u jednu stranu. Narednih mesec dana radiće korektivne vežbe sa decom, što će pratiti vaspitačice kako bi kasnije nastavile sa tretmanom.

- Sa ciljanim vežbama treba krenuti što je pre moguće, kako bi problem bio brzo rešen - ističe dr Slađan Čabrović, fizijatar iz DZ "Zvezdara” i dodaje da ulošci za cipele mogu biti samo pomoćno sredstvo.

Doktorka Svetlana Matijašević, fizijatar u DZ „Savski venac” kaže da su ovako loši rezultati o zdravlju dece posledica neaktivnosti dece odnosno pogrešnog načina života koji vode, ali i nepridavanja značaja časovima fizičkog vaspitanja.

- Od najmlađeg doba opterećujemo decu časovima jezika, klavira, a niko ne misli na fizičku aktivnost. Ne kažem da ne treba da se uče jezici ili muzika, ali treba naći meru - smatra dr Svetlana Matijašević.

Da je zdravstveno stanje mališana ugroženo smatra i dr Jagoda Kariklić, fizijatar u DZ „Palilula”. Njena statistika pokazuje da malo više od 80 odsto dece koju je pregledala ima deformitete stopala. Nju, ipak, više brinu deformiteti kičme, jer ako se ne tretiraju na vreme, u kasnijem životnom dobu mogu da uzrokuju ozbiljne zdravstvene probleme.

Saveti

- decu usmeriti na sport, najpoželjnije je plivanje

- raditi korektivne vežbe na časovima fizičkog ili sa vaspitačicama u predškolskim ustanovama

- svesti na najmanju meru sedenje pred računarom i gledanje televizije

- decu koja imaju krivu kičmu usmeriti na veslanje

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.