Izvor: B92, 01.Dec.2013, 21:46 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Školski program dobar ali metode...
Beograd -- Ministar prosvete Tomislav Jovanović izjavio je gostujući u Utisku nedelje na TV B92 da ćemo imati PISA test do 2015. godine.
U emisiji se govorilo o sistemu obrazovanja, programu i metodama, predstojećim testovima na maloj maturi...
Učesnici Utiska nedelje saglasili su se da je plan i program u školama Srbije dobar, ali da je problem u pristupima i metodama nastavnika. Usavršavanje nastavnika je, kažu, jedan od najvažnijih ciljeva.
Plan i program >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << je dobar, uče oni dobre stvari, ali je način učenja potpuno u neskladu s fiziologijom. U pola predmeta se traži reproduktivno znanje, koje se zaboravi za 10-ak dana, kaže Ranko Rajović, saradnik UNICEF-a za obrazovanje, osnivač Mense u Srbiji i lekar internista.
On kaže da treba da se uči u skladu sa fiziologijom i da mora da se menja način učenja. Jako je važno da naučimo da razmišljaju, informacije će imuvek biti dostupne, naglasio je. Rajović je ocenio i da način na koji su knjige pisane nije odgovarajući za decu i pa i da tu mora jako puno da se promeni.
Problem je u vrlo različitim pristupima nastavnika, ocenila je Desanka Radunović, predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta i profesorka matematike.
Ona kaže da osnovna škola daje bazična znanja i da u školama nema razlike u sadržajima, ali da razliku čine dobri i lošiji nastavnici odnosno načini na koje oni rade sa decom. "Nastavnici moraju da usvajaju nove metode rada, mi imamo problem usaglašavanja sa preterano dinamičnim životom", rekla je Radunovićeva.
Na pitanje da li su strane škole u Srbiji bolje od domaćih, ministar prosvete Tomislav Jovanović je naglasio da sve strane škole pripadaju našem sistemu obrazovanja. Program se ne razlikuje značajno, razlikuje se pristup i stvar je odluke roditelja da li će im deca ići u stranu školu. "Ja pripadam državnom školstvu, ja verujem državnom školstvu i ono se ne razlikuje od stranog školstva. Uspeo sam da se u to uverim u ova tri meseca od kada sam ministar", rekao je.
Kometarišući nov način polaganja male mature, ministar je podsetio da je doneta odluka u razgovoru sa Nacionalnim prosvetnim savetom, roditeljima, đacima, sindikatima, nastavnicima i direktorima preko 300 škola da se polaže tri testa i da će biti 16 bodova iz matematike, 16 iz srpskog i da će 8 poena će nositi opšte znanje.
Testovima neće biti oštećeno ni jedno dete, a svakom će biti pružena prilika da iskaže svoje znanje, rekao je ministar.
Završni ispit izgleda onako kako je previđen zakonom iz 2003. moja obaveza je bila da realizujem preuzete obaveze, dodao je ministar.
Radunovićeva je kazala da ova odluka Ministarstva prosvete nije bila ishitrena. Ona dodaje da je mala matura jedan sertifikacioni ispit, koji između ostalog služi da se dobiju podaci o kvalitetu obrazovanja. Škola nije samo matematika i srpski, đak mora da ima i tu naučnu pismenost, kaže ona. Taj kompozitni test sastojaće se od pitanja iz biologije, fizike, hemije, istorije, geografije.
Predsednica Nacionalnog prosvetnog saveta je rekla da ni jedno dete neće pasti na ovom testu, i dodala da je ovo samo pitanje "jedne fine popravke onoga što škole ne daju - ocenjivanje je prilično subjektivno, ali želimo da damo značaj i onoj deci koja uče", a u svojoj školi nemaju visoke ocene zbog drugačijeg kriterijuma i sistema vrednosti. Ona je rekla da nije normalno da danas imamo 14 odsto vukovaca, i da se na ovaj način stavlja znanje kao vrednosna kategorija.
Paniku stvaraju nastavnici i roditelji, rekla je ona i dodala da su naročito nastavnici u panici, jer može da se ispostavi da njihovi učenici, koji su imali kod njih petice, pokažu loše rezulate.
Radunovićeva je rekla da se test ne pravi po uzoru na PISA test. Neće biti ispitivane faktografske stvari tim testom, kaže ona i dodaje da će biti ispitivano zdravorazumsko znanje. Ona je dodala da na sajtu Nacionalnog prosvetnog saveta od 3. septembra stoje primeri zadataka za test opšte kulture.
Na konstataciju da mnogi roditelji plaćaju svojoj deci časove, i da će uz časove za pripremu za srpski i matematiku morati sada da plaćaju i časove za ovaj test, Radunovićeva je ocenila da je u pitanju pomodarstvo roditelja. Roditelji previše štite decu, i ona su sigurno u stanju da nauče ono što je potrebno za test, ocenila je ona.
Rajović je dodao da svako dete prirodno voli da uči. "Roditelji se plaše tog testa, da ne bi opterećivali svoje dete", ocenio je on i dodao da roditelji često krive sve, a ne vide svoje greške.
Ministar Jovanović je kazao da će test pokazati kvalitet znanja, ali i kvalitet rada nastavnika. On je takođe govorio o tome da deca treba budu motivisana da ne beže od škole, a da njih treba da motivišu i nastavnici i roditelji i okolina.
Ministar smatra da je gradivo obimno, i da to može da se menja, ali i da ne treba da se menja naglo.
Rajović se osvrnuo i na ponašanje dece koja, kako je rekao, više ne hodaju. "Naša deca su statična... Kad ponovo budemo hodali, većina naših problema će se smanjiti". On je naglasio važnost igre, naveo primere igranja klikera ili sa lastišom, napominjući koliko su one važne za rotaciju, ravnotežu i motoriku dece. današnja deca su, prema njegovom mišljenju, zarobljena. Pozivajući se na jedno istraživanje u Vojvodini naveo je da više od 60 procenata dece uzrasta 5, 6 ili 7 godina ima dostupan kompjuter, što mališanima tog uzrasta uopšte nije potrebno.













