
Izvor: Nezavisne Novine, 04.Avg.2016, 21:18 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Sjećanje na žrtve “Oluje” – Dodik: Srbi ujedinjeni više nego ikad (FOTO)
U Busijama, izbjegličkom naselju u opštini Zemun upravo je obilježava se 21. godišnjica vojno-policijske akcije "Oluja", u kojoj je ubijeno i nestalo 2000 Srba dok ih je oko 250 hiljada protjerano iz Hrvatske.
Parastos u crkvi Svetog Ćirila i Metodija predvodi patrijarh srpski Irinej nakon čega će uslijediti obraćanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i premijera Srbije Aleksandra Vučića.
Patrijarh srpski Irinej nakon parastosa rekao je okupljenima >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << u Busijama da se Srpska pravoslavna crkva i srpski narod mole za upokoljenje nevino stradalih u "Oluji".
Irinej je rekao da je velika tuga i u tome što je u savremenoj istoriji Hrvatske izostao glas razuma Katoličke crkve koja je znala obaveze Jevanđelja.
"Sigurno da je bilo i ljudi i biskupa koji su bili protiv toga što se događalo ali se njihov glas nije čuo dovoljno", naglasio je Irinej.
Kako kaže, “isto su doživjeli samo Jermeni, Jevreji i mi Srbi od ustaša”
“Strahote najbolje svjedoče da je samo u ustaškoj državi formiran zloglasni dječiji logor kroz koji je prošlo 120.000 srpske djece. Najveći broj je završio umoren glađu i žeđu. Manji broj je poslat u Njemačku i porodicama bez djece u Hrvatskoj”, navodi Irinej.
Zaključio je patrijarh:
"Ljudsko je griješiti a božansko praštatai i tome nas uči vjera. Treba da se oslonimo na zajedništvo i mir jer mržnja i zločin su hrana koja ubija".
Nakon patrijarha srpskog Irineja okupljenima se obratio i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je poručio da "smo se okupili u Busijama da obilježimo da smo jedan narod za koji su neki mislili da treba da nestane".
"Nisu znali da narod ne može da nestane, ali su nam priredili patnje kroz koje smo prolazili i pobijedili zato što smo ostali i zato što živimo. Naša pobjeda je život, naša osveta je život. Naša želja je da živimo u miru", rekao je Dodik.
Govoreći o zajedničkom životu u, kako je rekao, „najvećoj svojoj zabludi Jugoslaviji“, Dodik je rekao da su Srbi slobodu donosili drugima i dijelili sa svima.
"Zabluda je zato što su Srbi željeli Jugoslaviju da u njoj svima jednako bude dobro, a drugi su mislili da samo ono što pripada Srbima pripada svima. Jugoslavija je morala da propadne jer su je samo podržavali Srbi. Oni koji su dobili slobodu na onome što su Srbi uradili tokom dva svjetska rata oni su je i razvalili“, naglasio je Dodik.
"Danas tražimo vratite nam naše kuće, njive i šume, ovaj narod vjeruje da je oteto prokleto", rekao je Dodik navodeći da je Srpska vratila 99 procenata tuđe imovine.
"Kako mislite da živite s tim? Kako možete da svojatate Nikolu Teslu kada ste njegove potomke protjerali“, izapitao je predsjednik Srpske.
Dodik je naglasio da je u Hrvatskoj opet "krenula haranga, veličanje fašista i zločinaca". On je naveo da je prema izvještaju glavnog štaba Hrvatske Titu među partizanima bilo 64 odsto Srba i zapitao: "Gdje su ostali bili?".
"Misli smo da su sve potisnuli ulaskom u EU. Nisu, i dalje veličaju svoje zločince. Gledali smo dostojanstveno i ono što se dešavalo u Hagu, a to je sud nepravde. Ne možemo da vam zaboravimo kolone kada niste dozvoli ni da dostojanstveno odemo. Tukli ste nam i naše žene i djecu i misli ste da ste junaci. Naš narod za takve kaže da su kukavice“, naveo je Dodik.
Predsjednik Republike Srpske je zaključio da su Srbi danas, nakon svih velikih stradanja, ujedinjeni više nego ikada prije.
U Busijama je trenutno više hiljada ljudi, preživjelih izbjeglica kao i građana Srbije, predstavnika izvršne vlasti Srbije i Republike Srpske. Obilježavanju prisustvuje i lider LDP-a Čedomir Jovanović.
Na ulazu u Srbiju dijeljeni su video i štampani materijali na engleskom, bugarskom, njemačkom i turskom jeziku u kojima se podsjeća da je "Oluja" najvće etničko čišćenje poslije Drugog svjetskog rata. Navode se izvori iz presude Međunarodnog suda pravde od 3. februara 2015. godine, odnosno zaključak da je Sud potpuno uvjeren da su tokom i nakon operacije "Oluja" hrvatske oružane snage i policija počinili djela nad srpskim stanovništvom u smislu značenja tačke "a" i "b" član 2. Konvencije o genocidu i da ta djela konstituišu aktus reus genocida.
Podsjeća se da za ove zločine niko nije odgovarao.
Nastavak na Nezavisne Novine...