Sistem narukvica za bezbednije žrtve porodičnog nasilja

Izvor: B92, 25.Nov.2019, 17:18   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sistem "narukvica" za bezbednije žrtve porodičnog nasilja

Sitem "narukvica" za žrtve i počinioce porodičnog nasilja omogućiće da se žrtva na vreme upozori na osobu kojoj je izrečena mera i da policija odmah reaguje.

Ovo je ocenio ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

Primenjivaće se za početak u 10 policijskih uprava u Srbiji.

Stefanović je to rekao tokom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, gde je prisustvovao potpisivanju dopunjenog dokumenta "Unapređenje bezbednosti >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << žena u Srbiji", a koji se odnosi na uvođenje nove preventivne mere u borbi protiv nasilja u porodici.

"Prijava nasilja i osuda nasilnika moraju postati imperativ", poručio je ministar i podsetio da je otvorena besplatna telefonska linija 0800 100 600 za anonimnu prijavu nasilja.

Ministar je zahvalio međunarodnoj organizaciji UN Women i Ambasadi Norveške na realizaciji tog projekta koji će se kada zaživi, nakon izmena Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, sprovoditi najpre u deset policijskih uprava u Srbiji.

"Ostvarili smo izvestan napredak u borbi protiv nasilja, ali ne mogu da kažem da sam zadovoljan, jer i pored svih mera u Srbiji i dalje veliki broj žena zbog straha, ekonomskih posledica, osećaja stida i sramote ne prijavljuje nasilje", rekao je Stefanović.

Moramo da ohrabrimo i osnažimo žene, ali i sve druge ljude u njihovom okruženju da nasilje prijave i time zaštite i sebe i svoju decu.

MUP je, kako je naveo, svakako jedno od najvažnijih ministarstava u sistemu zaštite žrtava, ali ta borba nije borba samo jednog ministarstva, u nju se moramo uključiti svi - celokupno društvo se mora uhvatiti u koštac sa tim problemom.

"Zato bih još jednom apelovao i na sve građane, sve ljude koji znaju da neko trpi nasilje da to prijave, ne smemo okretati glavu", zakao je ministar.

Stefanović je podsetio i da je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici dao šira ovlašćenja policiji i mogućnost izricanja preventivnih mera.

"Policija je u 2018. godini izrekla 27.042 hitne mere, od toga 8.065 mera privremenog udaljenja učinioca iz stana i 18.977 mera privremene zabrane učiniocu da kontaktira žrtvu i da joj prilazi", rekao je on i podsetio da je tokom godine izrečeno 23.754 hitnih mera, od čega je 7.262 mera privremenog udaljenja iz stana i 16.492 mera privremene zabrane da kontaktira žrtvu nasilka i da joj prilazi.

Ministar je dodao da je i pored svih preduzetih mera u ovoj godini ubijeno 28 žena, što pokazuje da borba protiv nasilja mora biti jedan od vrhovnih ciljeva cele Srbije.

Regionalni direktor UN Women za Evropu i centralnu Aziju Alija El-Jasir rekla je da je Srbija jedna od prvih zemalja koja je ratifikovala Istanbulsku konvenciju, čime je poslala snažan signal posvećenosti i političke želje da se suoči sa problemom nasilja u porodici.

El-Jasir je rekla da se slaže sa Stefanovićem da nasilje u porodici nije problem jednog ministarstva, organizacije ili jedne države i da u rešavanje moraju biti uključeni svi, da žene i devojčice ne smeju biti gledane samo kao pasivne žrtve kojima se nešto dešava.

Kako je rekla, fokus mora biti na počiniocima i merama kako bi se oni sprečili da vrše nasilje.

Zamenik ambasadora Norveške Jene Knutrud rekla je da je nasilje nad ženama i devojčicama najuporniji oblik kršenja ljudskih prava u svetu.

"Uprkos svim poduzetim koracima problem nasilja nad ženama i devojčicama i dalje zahteva više aktivnosti", rekla je Knutrud.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.