Izvor: Blic, 26.Apr.2005, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Širi se strah od zaraze

Širi se strah od zaraze

Poplavljenim banatskim selima preti epidemiološka katastrofa. Izmešale su se vode iz septičkih jama i bunara za piće, higijenski uslovi su loši, a još veća opasnost predstavljaju uginule životinje koje danima plutaju po selima. 'Prvenstveno preti opasnost od crevnih bolesti, salmoneloze, ali i hepatitisa A, to jest zarazne žutice, pa i trbušnog tifusa. Već se pojavila vašljivost', upozorava u izjavi za 'Blic' magistar Zorica Marinić, direktor >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Doma zdravlja u Sečnju, opštini kojoj pripada poplavljeno selo Jaša Tomić.

- Životinje plivaju nadute. Ima krupne stoke, ali i sitnih kućnih životinja poput mačaka i pasa. Nema dovoljno zaštitnih odela, ali ni dovoljno stručnih ljudi koji bi mogli da odrade posao i uklone uginule životinje koje danima plutaju. Ovo je ujedno i apel da se pomogne u rešavanju ovog zaista velikog, ali i opasnog problema. Tu je neophodna ogromna pomoć Vojske, ali i stručnih službi - kaže Maričić.

Ona dodaje da su stanovnici ugroženog sela pod lekarskom kontrolom i da su već preduzeti adekvatni koraci u suzbijanju vašljivosti, ali i dodaje da to ne može potpuno rešiti problem.

- Već imamo pojavu vašljivosti koju pokušavamo da saniramo, a problem je što mi primenimo terapiju, ali stvar nije završena jer nema čiste posteljine za promenu. Nema tople vode i ljudi se nisu kupali šest dana. Nemaju ubruse, nemaju peškire, jednostavno, nema uslova za održavanje higijene. Nema dovoljno dezinfekcijskih sredstava - ističe Maričić i dodaje da 'postoji opasnost i od drugih zaraznih oboljenja usled neadekvatnog smeštaja ugroženog stanovništva.

Ona upozorava da preti opasnost i od hrane. Tek od subote je, kaže, organizovana pokretna kuhinja, 'a stanovništvo mahom jede suvu hranu, najčešće salame koje mogu biti problematične jer nema struje i nisu adekvatno smeštene'. Ipak, kako dodaje, dobro je da su stari, iznemogli, na vreme smešteni na Odeljenje gerijatrije u Zrenjaninu.

Vodena stihija usmrtila je u Jaši Tomiću oko 3.000 domaćih životinja, najviše svinja. Samo deo uginulih životinja je uklonjen. Uprava za veterinu Ministarstva poljoprivrede Srbije saopštila je da je preduzela mere sanacije.

Predsednik opštine Sečanj Predrag Milošević izjavio je Tanjugu da se vodena stihija širi i da, posle potapanja naselja Jaša Tomić i Busenje, vode Tamiša sada prete Sečnju, Krajišniku i Sutjesci.

Voda koja dolazi iz Rumunije preko oranica najverovatnije će za oko 36 sati poplaviti u potpunosti atare sela Markovićevo i Miletićevo koji se nalaze u opštini Plandište, potvrdili su iz kriznog štaba te opštine. Oko oba sela, koja su uz Sečanj, Među i Krajišnik najugroženija područja, podignuti su zemljani nasipi u dužini od oko četiri kilometra i visine oko 1,5 metara.

- Razlika u nivou vode između nas i Rumunije je 70 centimetara i ukoliko se ta voda prelije, oko 1.000 kuća u Miletićevu i Markoviću naći će se pod vodom. Za sada smo mirni, mada nam nemir narušava vremenska prognoza koja nagoveštava kiše i kod nas, dok su u Rumuniji intenzivne - rekao je Paja Marinković, tehnički direktor JP 'Južni Banat' iz Vršca, dodajući da oranicama opštine Plandište preti voda i iz reke Brzave koja je u stalnom porastu.

Prema rečima Dragana Davića, člana kriznog štaba opštine Plandište, voda je do sada poplavila preko 30.000 hektara oranica u srednjem Banatu.

U kompletnom Srednjobanatskom okrugu od sredine aprila, kada su počele poplave, evakuisano je preko 2.300 ljudi, srušeno je oko 400 kuća, dok se još uvek ne zna tačan broj uginule stoke. Paniku kod meštana opštine Plandište, kojih ima oko 3.500, najviše stvaraju dezinformacije, kao i sama noć u kojoj se, kako tvrde meštani, ne zna dokle je napredovala voda i šta će doneti jutro.

- Komšija nije dozvolio da se sa njegove njive uzme zemlja kako bi se napravio zemljani nanos, jer je navodno posejao kukuruz. Ja bih dala kuću da mi se sruši ako to treba da bi se sprečila voda da uđe u Miletićevo - rekla je Milica Savić, žiteljka tog sela.

S druge strane, iako su gotovo sva sela koja pripadaju Plandištu samo okružena vodom, meštani Međe u opštini Sečanj moraju da napuštaju svoje kuće svakodnevno.

- Kuća je počela da uleže, zidovi pucaju, a podzemne vode su toliko nadošle da ne mogu da čekam da se ujutru probudim s nogama u vodi. Voda iz Rumunije koja u Među dolazi istočno i jugoistočno dnevno se proširi za oko pet metara, a naraste za oko pola metra - rekao je Zoran Savić, žitelj Međe koji se sa porodicom iseljava iz kuće kako bi izbegao da mu se kuća od naboja sruši sa dolaskom vode.

Opasnost od nadolaska vode još nije prošla, a strahuje se od kiša koje bi pogoršale stanje. Vanja Marčić - Željka Jevtić Vlada će finansirati obnovu srušenih kuća

Svima koji su zbog poplava u Banatu ostali bez kuća biće sagrađene nove kuće, obećao je juče Velimir Ilić, ministar za kapitalne investicije u Vladi Srbije i predsednik juče osnovanog kriznog štaba. Ilić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da će izgradnja 150 kuća u Jaši Tomiću početi čim se voda povuče i da niko neće ostati bez krova nad glavom.

Prema njegovim rečima, juče je doneta odluka da Vlada Srbije izdvoji 59 miliona dinara za poplavljena područja, od čega će najviše dobiti Sečanj, zatim Plandište i Žitište. Republička direkcija za robne rezerve intervenisaće sa 4.000 paketa hrane, a uz pomoć donatora pomoći će se i obnova stočnog fonda na ovom području i ponovno zasejavanje poplavljenih parcela gde god je to moguće.

Helikopterske jedinice će počev od danas u 10 sati svakog dana po dva puta nadletati poplavljeno područje i pratiti stanje talasa iz Rumunije. Ugrožena mesta, kako je rekao Ilić, danas će sa članovima kriznog štaba posetiti i premijer Vojislav Koštunica, a krizni štab će ovo područje obilaziti svakog dana.

- Bio je to najveći udar vode u poslednjih 100 godina i Vlada Srbije će u saradnji sa pokrajinskim i lokalnim vlastima učiniti sve da se sanira ono što se može - rekao je Petrović, ocenjujući da je ono najgore prošlo.

Na pitanje novinara da li je tačno da više nema mesta u prihvatnim centrima kao što se priča, Ilić je odgovorio da to nije tačno i da za prihvat ugroženog stanovništva još ima 2.000 mesta. R. Marković

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.