Simoviću odobreno ponavljanje suđenja

Izvor: RTS, 08.Mar.2011, 18:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Simoviću odobreno ponavljanje suđenja

Nekadašnjem pripadniku zemunskog klana Milošu Simoviću odobreno ponavljanje suđenja za ubistvo premijera Zorana Đinđića, pošto mu je suđeno u odsustvu, izjavila portparol Specijalnog suda Maja Kovačević-Tomić.

Specijalni sud u Beogradu odobrio je ponavljanje suđenja nekadašnjem pripadniku zemunskog klana Milošu Simoviću za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića i za krivična dela koja je počinio kao pripadnik te kriminalne grupe, izjavila je agenciji Tanjug >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << portparol tog suda, sudija Maja Kovačević-Tomić.

Pošto je Simoviću suđeno u odsustvu, sud je prihvatio njegov zahtev za ponavljanje suđenja, objasnila je Kovačević-Tomić.

Simović je osuđen na 30 godina zatvora za učešće u ubistvu premijera, a na 40 godina zatvora zbog ubistava, otmica i drugih krivičnih dela u procesu protiv zemunskog klana.

Kovačevićeva je napomenula da će početak suđenja biti naknadno zakazan, pošto Sud čeka odluku o istim zahtevima Sretka Kalinića, koji je osuđen u oba procesa na iste kazne kao Simović. O Kalinićevom zahtevu biće odlučeno, pošto se o tome izjasni i Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje se prethodno složilo sa Simovićevim predlogom, dodala je Maja Kovačević-Tomić.

Prema njenim rečima, ukoliko sud dozvoli ponavljanje postupka i Kaliniću, sudiće im se u istom procesu. Shodno zakonu, postupak će biti ponovljen samo u odnosu na njih dvojicu, ali ne i u odnosu na ostale osuđene.

Kalinić i Simović imaće pravo da u toku suđenja predlažu dokaze, postavljaju pitanja svedocima i traže eventualno suočenje.

Tako bi na tom suđenju ponovo mogli da svedoče i već osuđeni za ubistvo premijera i krivična dela zemunskog klana, počev od Milorada Ulemeka Legije, Zvezdana Jovanovića i drugih, a mogli bi da budu saslušni i svedoci saradnici Ljubiša Buha Čume, Dejan Milenković Bagzi i Miladin Suvajdžić.

Svedok saradnik Zoran Vukojević Vuk ubijen je u junu 2007. godine, u Zemunu.

Miloš Simović je, 10. juna prošle godine, uhapšen na graničnom prelazu Hrvatske i Srbije, dva dana pošto je u Zagrebu teško ranio Kalinića, sa kojim se, kako sumnja tužilaštvo, skrivao više od sedam godina od ubistva premijera Đinđića.

Kalinić je, 8. juna prošle godine, uhapšen u Hrvatskoj, a 25. avgusta izručen Srbiji. On je bio prvi hrvatski državljanin koji je izručen po Sporazumu o međusobnom izručenju sopstvenih državljana između Srbije i Hrvatske.

Simović se od juna nalazi u požarevačkom zatvoru "Zabela", gde služi višedecenijsku kaznu zatvora, dok je Kalinić u Okružnom zatvoru u Beogradu.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.