Izvor: Blic, 03.Apr.2010, 01:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Ševaljević ispravlja Bijelićeve krive Drine
Banjaluka - Savo Ševaljević, koji je prihvatio nezahvalnu funkciju predsednika Komisije za reviziju privatizacije državnog kapitala, ne želi da govori o daljem radu ovog tehničkog tela Vlade RS.
„Nedavno su me zvali iz Kadrovske komisije Vlade RS i ponudili mi da budem predsednik Komisije za reviziju privatizacije. Prihvatio sam to iz određenih profesionalnih razloga", rekao je Ševaljević koji, inače, ima 70 godina, a imenovan je na sednici Vlade u sredu. On je diplomirani >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << ekonomista, a osim što je bio rukovodilac u nekoliko preduzeća u Sarajevu i Banjaluci, poseduje licence stečajnog upravnika i investicionog menadžera.
Ševaljević je došao na mesto Borislava Bijelića kojeg je Vlada RS smenila 18. februara. Bijelić je bio na čelu Komisije od polovine 2006, a smenjen je nakon brojnih kritika opozicije i sindikata o nespojivosti funkcija, budući da je Bijelić donedavno bio direktor Urbanističkog zavoda RS, preduzeća za koje je Komisija utvrdila da je nezakonito privatizovano. Bijelić je bio na čelu Komisije i u periodu za koje ga policija RS sumnjiči da je iskoristio službeni položaj kao direktor Urbanističkog zavoda i omogućio najvećem vlasniku Zavoda Jovanu Vidoviću da nezakonito pribavi 158.108 KM, čime je budžet RS oštećen za najmanje 15.810 KM.
Osim što je Vlada RS imenovala Bijelićevog naslednika, nije poznato da li će članovi Komisije revidirati privatizaciju obavljenu posle 2005. Komisija je u 72 predmeta izrazila sumnju da je državni kapital prodat na licitacijama na štetu javnog interesa. Utvrđeno je i da je imovina dvadesetak preduzeća iz RS na teritoriji Srbije, Hrvatske i Crne Gore prodata nezakonito.
„Treba da održimo još jednu sednicu na kojoj ćemo okončati naš rad do 2006. Izveštaj o radu predaćemo Vladi koja treba informaciju uputiti u skupštinsku proceduru. Tada bi trebalo da bude donesen zaključak koji će Komisiju obavezati da revidira privatizacije od 2006", rekao je Bijelić u intervjuu „EuroBlicu" krajem januara.
Istovremeno, narodni poslanici, koji su samo jednom razmatrali izveštaj o radu Komisije i to sednici zatvorenoj za javnost, znaju samo da je predviđeno da ove godine Vlada dostavi izveštaj Skupštini RS. Specijalno tužilaštvo i Komisija za reviziju privatizacije su projekt aktuelne vlasti RS koja je ove dve institucije najavila i formirala kao glavno oružje u raskrinkavanju organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, pre svega u dokazivanju „pljačkaške" privatizacije.
Poslanici SNSD ne žele da komentarišu rad Komisije dok im Vlada ne dostavi izveštaj. Opozicija, koja likuje nad činjenicom da je Borislav Bijelić, doskorašnji čovek od poverenja Vlade, osumnjičen, tvrdi da su se njihove tvrdnje o besmislenosti revizije privatizacije definitivno pokazale tačnim.
„Mi i ne znamo šta su oni uradili. Na skoro svakoj sednici tražimo da nam Vladi dostavi izveštaj, što je i zakonska obaveza, to skupštinska većina odbije", kaže poslanik SDS i predsednik Odbora za praćenje privatizacije Dušan Stojičić.
Šef poslaničkog Kluba PDP Branislav Borenović ocenjuje da je jedini rezultat rada Komisija „potrošenih oko milion KM iz budžeta RS". Inače, stav PDP je da treba ukinuti Komisiju.
Nije poništena nijedna privatizacija
Interesantno je da nije poništen nijedan privatizacioni ugovor na osnovu nalaza Komisije za reviziju privatizaciju. Nije izrečena nijedna pravosnažna presuda u postupcima koje je istraživalo Specijalno tužilaštvo, a pokrenula Komisija. Nije poznato da li su istražioci ispitali nekog kupca državnih firmi. Pre šest-sedam godina u NSRS se vodila najžešća rasprava oko učestvovanja na licitacijama za prodaju državnog kapitala. Tadašnja opozicija, a sadašnja vlast, uporno je insistirala da se proveri poreklo novca onih koji su kupili i više od 20 firmi u takvim postupcima i da se provere spekulacije o reketaškoj privatizaciji. „Reketaška privatizacija" bila je najjači argument za formiranje Komisije za reviziju i Specijalnog tužilaštva.








