Izvor: B92, 16.Apr.2017, 14:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Seul: Severnokorejske rakete prete celom svetu
Seul -- Južna Koreja saopštila je da najnovije raketno lansiranje Severne Koreje predstavlja pretnju celom svetu.
Osim toga, oni upozoravaju na kaznenu akciju ukoliko dođe do daljih provokacija kao što je nuklearna proba ili lansiranje rakete dugog dometa.
"Severnokorejsko pokazivanje niza ofanzivnih raketa na jučerašnjoj vojnoj paradi i usuđivanje te zemlje da danas ispali balističku raketu predstavlja demonstraciju snage koja preti celom svetu", saopštilo je >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Ministarstvo spoljnih poslova Južne Koreje, prenosi Rojters.
Pacifička komanda SAD saopštila je da je severnokorejska raketa "eksplodirala gotovo odmah" nakon probnog lansiranja u subotu sa istočne obale Severne Koreje, uoči današnje posete američkog potpredsednika Majka Pensa Južnoj Koreji radi razgovora o sve prkosnijem programu naoružanja Pjongjanga.
Severna Koreja obeležila je u subotu 105. godina od rođenja svog osnivača Kim il-Sunga vojnom paradom u Pjongjangu, u trenutku kada rastu napetosti u regionu zbog nuklearnih i raketnih programa te zemlje, a tokom parade predstavila je, kako se čini i novu interkontinentalnu balističku raketu (IBCM).
Severna Koreja je pod sankcijama UN zbog svog oružanog programa, ali je uprkos tome dosad izvela pet nuklearnih proba, od kojih dve prošle godine, a više puta je lansirala rakete.


















