Izvor: Politika, 02.Apr.2008, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šerpe, lonci i poklopci

Jedna od tajni dobrih kuvara jeste i izbor pravog posuđa, kao i njegovo pravilno održavanje. Koliko god sudovi bili kvalitetni i skupi, nebriga će skratiti njihov vek. Nisu svaka šerpa ili tiganj pogodni za pranje u mašini za sudove, a i predugo stajanje hrane ili vode u posudama može da ošteti zaštitni sloj na njima.

U kvalitetne sudove vredi uložiti novac, pošto su vam potrebni svakodnevno. Prilikom izbora trebalo bi uzeti u obzir sve prednosti i mane materijala od kojeg je >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << posuđe napravljeno. Najjeftiniji sudovi obično su i najmanje kvalitetni i trebalo bi ih izbegavati, posebno kad je reč o onima napravljenim od plastike, aluminijuma i o sudovima presvučenim teflonom. Plastika ne podnosi visoke temperature, lako ju je izgrebati, a može se desiti čak i da bude obojena bojama štetnim po zdravlje. Aluminijumsko posuđe može da utiče na promenu boje hrane koja se u njemu priprema. Ako je oštećeno, aluminijum može da pređe u hranu, a u većim količinama je veoma štetan po zdravlje. Bilo da je prekriveno slojem teflona ili da je načinjeno od drugih materijala, izgrebano i oštećeno posuđe treba baciti.

Hranu je najzdravije pripremati u sudovima od prirodnih materijala: vatrostalnog stakla, gline i keramike, a kada je reč o metalnom posuđu, prednost imaju starinski tučani sudovi od livenog gvožđa i moderno posuđe od nerđajućeg čelika, odnosno rostfraja. Potrudite se da za kuvanje kupite sudove sa poklopcem, jer ćete pripremajući hranu u poklopljenim šerpama i loncima uštedeti vreme i energiju, ali i sačuvati hranljive sastojke, koji bi, inače, isparili prilikom kuvanja i pečenja.

Pre nego što prvi put upotrebite metalno posuđe trebalo bi da ga premažete tankim slojem ulja, a zatim da ga lagano zagrejete. Čestice ulja uđi će u sitne pore sudova i sprečiti kasnije lepljenje hrane za posuđe. Metalne sudove posle pranja treba odmah obrisati mekom krpom. Ako ga ostavite da se samo osuši, na njemu će ostati ružne mrlje od vode.

Prilikom pripremanja hrane trebalo bi paziti da se posude ne izgrebu, pa je za mešanje najbolje koristiti drvene varjače, a dobro bi bilo kada biste imali posebnu varjaču za svaku vrstu jela. Sudovi se lako oštete i prilikom struganja zalepljenih ostataka hrane. Ako vam jelo zagori, u posudu sipajte mlaku vodu i prašak za sudove i ostavite da odstoji nekoliko sati ili prokuvajte ovu tečnost. Ostaci hrane lako će se odlepiti, a sudovi će posle pranja zablistati kao novi.

Kada pripremate salate ili druga jela koja sadrže kiseline, kao što su sirće ili limun, nemojte koristiti metalno posuđe, pošto prilikom dodira metala sa kiselinama dolazi do hemijskih reakcija koje lagano uništavaju sudove. Ovakvu hranu pripremajte u staklenim, porcelanskim ili emajliranim posudama i mešajte je drvenim kašikama.

D. D.

[objavljeno: 03/04/2008]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.