Senzacija u Pioniru: Neočekivan poraz Srbije, Gruzija razočarala Kokoškova

Izvor: Večernje novosti, 23.Feb.2020, 21:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Košarkaši Srbije izgubili su od Gruzije u hali "Aleksandar Nikolić" rezultatom 90:94 PRED šest hiljada očevidaca početka jedne nove reprezentativne priče, Srbija je neočekivano posrnula u drugom poglavlju kvalifikacija za Evrobasket 2021. Takozvani prvi FIBA „prozor“ zatvorila je porazom od Gruzije u hali „Aleksandar Nikolić“ (90:94) i sa skorom 1-1 čeka novembarski termin, u kojem će gostovati Švajcarskoj i dočekati Finsku. Gosti iz Gruzije, koje je Kokoškov >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << tokom sedmogodišnjeg selektorskog mandata etablirao kao redovnog učesnika evropskih šampionata, bili su tvrđi orah od Finaca. Nije tako izgledalo posle uvodne četvrtine, u kojoj su se gubili u srpskom presingu, a Jaramaz nije gubio vreme da se nametne kao ozbiljan kandidat za stvarno najbolju selekciju. Deset poena bez promašaja našeg plejmejkera za prednost od 12 poena, koja kao da je uklonila onu uvek potrebnu dozu tenzije i opreza. Tim grčkog trenera Zurosa, sa naturalizovanim Amerikancem Mekfadenom u glavnoj ulozi, zategnutom odbranom prišunjao se na samo četiri poena zaostatka u završnici druge četvrtine. Pomalo zabrinuti povici s tribina „ajde igrajte“ doprli su do svesti naših reprezentativaca, ali Gruzija kao jedan od domaćina Evrobasketa sa pravom direktnog plasmana nije došla u Beograd turistički. Prisustvo Šermadinija u reketu nije dozvolilo skakačku nadmoć kao u Finskoj, samim tim svaki napad imao je veću vrednost. Tenziju takođe, posebno kada je rival lišen pritiska rezultatski poravnao u poslednjem minutu treće deonice. Jaramazu i Avramoviću, koji su do 32. minuta postigli skoro polovinu poena našeg tima, bila je neophodna pomoć u slamanju tvrde gruzijske selekcije. I podrška publike, koju je prenulo vođstvi Gruzije u poslednjoj četvrtini. Pokušao je Zagorac u poslednjem minutu, ali je šut za izjednačenje nije stigao do obruča. SRBIJA 90GRUZIJA 94HALA „Aleksandar Nikolić“. Gledalaca: 6.000. Sudije: Konde, Kastiljo (Španija), Šraub (Nemačka). SRBIJA: Simonović 9, Radanov, Jaramaz 22 (6 as), Kravić 3, Veličković 4, Raduljica 7, Todorović 7, Ilić, Zagorac 4, Avramović 27 (4 as), Rebić 7, Đorđević. GRUZIJA: Andronikašvili 8, Burjanadze 11, Cincadze 2, Šermadini 23 (11 sk), Sanadze 7, Turziladze 4, Korsantija, Berišvili 6, Bokolišvili, Lobjanidze, Mekfaden 33 (7 as), Londaridze. 28:18, 20:23, 19:24, 23:29 APLAUZI DOČEKALI KOKOŠKOVAPUBLIKA u hali „Aleksandar Nikolić“ aplauzom je pozdravila Igora Kokoškova na selektorskom debiju pred srpskim navijačima. Strateg našeg nacionalnog tima i asistent u stručnom štabu Sakramento Kingsa, visoko podignutom rukom zahvalio se na gestu dobrodošlice. PRVA ČETVRTINASelektor Kokoškov je napravio jednu promenu u odnosu na meč sa Finskom – umesto igrača Partizana Uroša Trifunovića, u sastavu je igrač FMP-a Stefan Đorđević. Prve poene na meču postiže Raduljica, a zatim Jaramaz igra odličnu odbranu, krade loptu i ostavlja Rebića samog pod košem (4:0).Naša reprezentacija ponovo igra odlično u defanzivi, a Jaramaz se nagrađuje trojkom (7:0).Burjanadze se razigrao i postigao četiri vezana poena posle serije Srbije od 9:0, ali je onda Raduljica postigao koš sa poludistance (11:4). Ilić je presekao "živu" loptu, ali Srbija nije uspela da poentira u kontri. Rebić i Todorović pogađaju šuteve sa distance, a Srbija nastavlja da igra odličnu timsku odbranu. Naši košarkaši su praktično na svakom pasu, pa Gruzija često ni ne dobija priliku da šutne ka košu. Sanadze krade loptu neopreznom Todoroviću, ali "orlovi" ponovo igraju fenomelanu odbranu (15:4).Jaramaz nastavlja da dominira, a razigrao se i Avramović koji Srbiji donosi novu maksimalnu prednost(19:6). Šermandini uspeva da donese poene svojoj ekipi posle ofanzivnog skoka, sa linije penala, Avramović gubi loptu, a Mekfaden tera Simonovića na faul (19:10).Nezaustavljivi Jaramaz pogađa drugu trojku i dolazi do desetog poena, a zatim Zagorac posle ukradene lopte zakucava u kontri(24:10). "Orlovi" su u dva napada zakomplikovali, pa su primili lake poene, a onda je posle izgubljene lopte Jaramaz napravio nesportski faul (24:14). Gruzija je nastavial svoju seriju, ali je Srbija za nekoliko sekundi postigla četiri poena, preko Kravića i Zagorca, koji je ponovo profitirao posle ukradene lopte (26:16).Četvrtina se završava pogotkom Mekfadena (26:18).DRUGA ČETVRTINALoš početak druge četvrtine za Srbiju.Spetljali su se sada Veličković i Raduljica, nije prošao alej-up, dok na drugoj strani Šermadini smanjuje razliku na jednocifrenu. Nakon toga loptu gubi Todorović, a Mekfaden pogađa uz prekršaj, pa se serija gostiju nastavlja. Mora ovo da prekine Igor Kokoškov minutom odmora - 28:22.Mekfaden je pogodio i dodatno slobodno bacanje, a Dejan Todorović ispravlja promašaj Raduljice sa poludistance pod košem. Pravi kapiten Srbije pod košem prekršaj nad Šermadinijem na skoku, nakon što je Mekfaden promašio novu trojku. U igri je po prvi put Aleksa Radanov umesto Dejana Todorovića. Korsancija pogađa, a Kravić ispaljuje er-bol. Srećom, nema sada poena za Gruzine - 30:25.Rampa Tunziladzea nad Nikolom Rebićem, a onda izgubljena lopta Radeta Zagorca. Već osam izgubljenih lopti imamo za 13 minuta... Na sve se nadovezuje još jedan faul Nikole Rebića. Osvajamo loptu, ipak, a Marko Simonović pogađa trojku i vadi Srbiju iz letargije! Međutim, sada lepa akcija Turdziladzea. Šta ima veze, Simonović će imati tri penala! Ulazi u igru Stefan Đorđević, evo njegovog debija u nacionalnom dresu - 33:27.Rade Zagorac gubi loptu za naš tim, da bi se i Gruzija zahvalila i uzvratila na identičan način. Ni mi ne koristimo napad, a Simonović je faulirao Buržanadzea, koji će na liniju za slobodna bacanja. Pogodio je samo prvo. I evo sada trojke Alekse Avramovića! A Gruzija svoj šut sa distance promašuje - 41:30.Sanadze ubacuje nove poene za reprezentaciju Gruzije iz reketa. Zagorac promašuje, hvatamo ofanzivni skok, onda ponovo Zagorac, sada za tri. Novi promašaj, a onda faul Novice Veličkovića na skoku i to će biti bacanja za Buržanadzea. Precizan je oba puta i gosti su na minus četiri. Veličković ubacuje nove poene za Srbiju, ali je tu kada treba Šermadini za Gruziju. I onda baš kada treba, trojka Nikole Rebića za kraj prvog poluvremena - 48:41.TREĆA ČETVRTINABurjanadze otvara drugo poluvreme poenima, dok na drugoj strani ponovo poentira Jaramaz. Posle ukradene lopte loptu u koš polaže Mekfaden – 50:45.Todorović pogađa trojku, a u narednom napadu mu šut izlazi iz koša. Srbija se dobro brani, Simonović ne pogađa otvorenu trojku, a posle ofanzivnog skoka ne pogađa ni Todorović. To kažnjava nezaustavljivi Mekfaden –53:48.Tajm-aut Kokoškova je brzopotezno urodio plodom! Todorović pogađa, Srbija se odlično brani, pa Simonović poentira sam u kontri(57:50).Ipak, kraja Mekfadenovoj seriji nema, ali Avramović uspeva da ga savlada u napadu (59:53). Šermandini pravi mini-seriju i dodatno rezultatski približava svoju ekipu, dok na drugoj strani jedno od dva slobodna bacanja pogađa Avramović (60:57). Mekfaden pogađa oba bacanja, Veličković promašuje nerezonski šut za tri poena, ali Mekfaden nije iskoristio šansu da svojoj ekipi donese prednost po prvi put, pa je to prodorom kaznio Avramović (62:59). Srbija je u poslednji minut ušla sa +4, ali je usledio koš Mekfadena, a onda faul bez lopte nad Andronikašvilijem za izjednačenje (65:65). Jaramaz je zatim izborio dva bacanja i pogodio oba, a na sreću ponovo nije pogodio Mekfaden. Pred poslednjih deset minuta – 67:65. ČETVRTA ČETVRTINAAutokoš Zagorca, loši napadi i promašaji "orlova", a onda karakterističan prodor Šermandinija za 69:69. Jaramaz sjajno prodire po bočnoj liniji, Srbija je ispunila bonus, ali je Kravić uspeo da zaustavi Šermandinija – 71:69. Velike probleme našim centrima zadaje Šermandini, a igra u napadu nije ni izbliza "tečna" koliko je bila pre svega u prvoj četvrtini. Dosta nesmotrenih dodavanja, izgubljenih lopti i promašenih šuteva, pa pogotkom Andronikašvilija Gruzija vodi – 71:72. Mekfaden pogađa oba bacanja, Kravić i Avramović to ne čine, pa je rezultat 73:74.Simonović je izborio faul i pogodio oba bacanja, Srbija se odbranila, a onda je Avramović ostao sam i pogodio trojku! Serija 6:0 – 78:74. Šermandini je nastavio da "maltretira" Kravića, ali je Avramović nastavio da pogađa(81:76). Gosti su nastavili da pogađaju penale, Avramović nije nastavio svoju seriju, a Mekfaden je pogodio novu trojku. (81:81). Jaramaz pogađa novu trojku, ima 22 poena (84:81). "Orlovi" se brane, Avramović nastavlja da se poigrava sa protivničkom odbranom, a trojku za +8 ne pogađa Zagorac, pa to fenomenalnom asistencijom za Sanadzea gosti gažnajvaju (86:84). Avramović ubacuje dva penala, a onda serija 5:0 za goste i Šermadini ponovo dovodi Gruziju u vođstvo - 88:89. Ofanzivni skok Raduljice i dva poena - 90:89. Mekfaden pogađa dalekometnu trojku - 90:92. Zagorac promašuje kompletan obruč, Veličković ne koristi skok i Gruzija dolazi do trijumfa. Mekfaden sa dva penala stavlja tačku na meč - 90:94.