Izvor: NoviMagazin.rs, 12.Apr.2016, 16:49 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Selaković: Vlada oživljava industrijsku proizvodnju
Ministar pravde Nikola Selaković otvorio je danas 2,6 kilomertara puta ka slobodnoj zoni u Priboju i obišao nekadašnju halu FAP-a u kojoj od juna kreće da radi pogon španske kompanije "Refisa", koja se bavi izradom poliesterskih elemenata za železnice.
"Vlada Srbije je uložila velike napore, energiju i sredstava da u opštini Priboj koja je nekada bila gigant automobilske industrije na Balkanu, oživi industrijsku prozivodnju, da otvori nova radna mesta i da sačuva ovaj >> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs << kraj od odliva kvalitetnih ljudi", rekao je Selaković.
Samo za oživljavanje ove slobodne zone u Priboju, Vlada je napravila magistralni put dužine 2,6 kilometara i vrednosti 53 miliona dinara, rekao je Selaković i čestitao Ministarstvu građevinarsva, saobraćaja i infrastrukture što je od novembra do danas uspelo da završi tu deonicu puta.
"Naši prijatelji iz Španije su bili začuđeni kako je u zimskom periodu ovako dobar magistralni put napravljen", naveo je ministar pravde i ukazao da je put bio nužan uslov da bi kamioni, dobre i teške mašine koje će biti instalirane u ovom pogonu mogle da budu dopremljene.
On je napomenuo da španska kompanija "Refisa" razmišlja o proširenju svojih kapaciteta u Priboju, ali da se ni Vlada ni opštinska uprava tu neće zaustaviti već da će nastaviti sa kapitalizacijom prednosti koju je Priboj dobio otvaranjem slobodne zone - dovođenjem drugih ozbiljnih investitora.
"Samo u naredne dve godine u planu je da u direktnoj industrijskoj zoni opštine Priboj zaposli novih 350 radnika", naveo je ministar pravde i ukazao da bi nove investicije trebalo da zadrže mlade ljude koji će imati priliku za pristojnu platu i posao za podizanje svoje porodice.
Razvoj Priboja važan je, kako je ukazao Selaković, i za Prijepolje, Novu Varoš ali i za Rudo u Republici Srpskoj .
"Ranije su svi nekako gravitirali Priboju a to nam je i cilj - da opet Priboj postane matica, da postane magnet koji će ovde ljudima omogućiti da pristojno zarađuju i ostaju ovde da žive", naveo je Selaković, koji smatra da je industijska proizvodnja ključna za razvoj.
On je izrazio želju da u Priboj dođe i tokom leta i obiđe nove pogone i radnike, navodeći da je taj projekat "pokazatelj da je Vlada Aleksdandra Vučcića počela da menja stvari i resasva probleme koji su izgledali nikada rešivi".
Marko Tores iz španske kompanije zahvalio je Vadi Srbije i lokalnoj upravi u Priboju na pomoći u tom projektu, navodeći da bez njih to ne bi bilo moguće .
"Hteo bih da kažem da sam vrlo zadovoljan kako do sad ide projekat. Pre svega zbog radnika koji su na specijalizaciji u Španiji i koji su vrlo kvalitetni. Oni su demonstirali da su odlični radnici i vrlo dobri ljudi", naveo je Tores i dodao da je siguran sam da će projekat zaživeti i imati uspeh.
Španska kompanija zakupila je halu na 10 godina i obavezala se da ove i sledeće godine zaposli 100 ljudi, od kojih je prvih 20 već na obuci u Španiji.
U pogonu španske kompanije u Priboju, od jula meseca izrađivaće se poliesterski elementi za železnice, maske i enterijer za vozove, a svi proizvodi su namenjeni španskom tržištu, a očekuje se da će izvoz biti proširen i na druge zemlje Evropske unije.







