Selaković: Srbija poslednja uvodi javne beležnike

Izvor: Kurir, 11.Apr.2014, 15:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Selaković: Srbija poslednja uvodi javne beležnike

BANJALUKA - Ministar pravde Srbije Nikola Selaković izjavio je danas da je Srbija poslednja država u regionu koja uvodi javno beležništvo, navodeći da će se nadležnosti sudova postepeno prenositi na notarsku službu.

"Zakon o javnom beležništvu treba da se primenjuje od 1. septembra. Dva puta je odlagana primena zakona, a jedan od razloga je bila slaba zainteresovanost kandidata za polaganje ispita", kazao je Selaković u Banjaluci gde se danas održava godišnji >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << sastanak Komisije za evropska pitanja notarijata pri Međunarodnoj uniji notara.

On je najavio da će u isključivu nadležnost notara u Srbiji preći ugovori o pravnom prometu nekretnina, što bi trebalo da smanji obim administrativnih poslova u okviru sudova.

"Kada je reč o samom sudskom postupku, u planu je da u jednom trenutku vanparnični postupak u potpunosti pređe na notare, što će najviše doprineti efikasnosti pravosuđa", naglasio je Selaković.

Ministarska pravde Republike Srpske Gorana Zlatković ocenila je da su uspostavljanjem notarijata u ovomn entitetu BiH sudovi oslobođeni brojnih predmeta, dodavši da će najbolji efekat biti postignut prenosom ostavinskih postupaka sa sudova na notare.

"Notarijat u RS ispunjava svoj cilj, a to je potpuna pravna sigurnost svih građana", kazala je Zlatković.

Govoreći o visini notarskih naknada, ona je podsetila da su one smanjene u poslednjih godinu dana, prvensveno kada je reč o registraciji poslovnih subjekata, gde su svedene na minimum.

Pomoćnik ministra pravde BiH Srđan Radulj rekao je da je Strategijom za reformu sektora pravde u BiH predviđeno rasterećenje sudova, pre svega prenosom ostavinskih predmeta sa sudova na notare.

Na taj način, kako je kazao, sudovi će biti rasterećeni, a građanima će biti omogućen brz, efikasan i siguran put ka ostvarivanju njihovih prava.

Radulj je naveo da u BiH postoji nekoliko miliona nerešenih predmeta.

Organizator međunarodnog skupa notara u Banjaluci su notarske komore Republike Srpske i Federacije BiH.

Nastavak na Kurir...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.