Selaković: Neće biti otpuštanja u sudovima

Izvor: RTS, 19.Feb.2014, 12:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Selaković: Neće biti otpuštanja u sudovima

Niko od zaposlenih na određeno vreme u sudovima, tužilaštu i lokalnoj samoupravi neće biti žrtva zakona o budžetskom sistemu, kaže Nikola Selaković i ističe da oni neće ostati bez posla. Činjenica da Apelacioni sud poništi neke odluke prvostepenog suda ne znači da je optuženi i oslobođen, istakao je Selaković.

Ministar pravde Nikola Selaković najavio je da niko od zaposlenih na određeno vreme u sudovima, tužilaštu i lokalnoj samoupravi neće biti žrtva zakona >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << o budžetskom sistemu.

"Ono što je bitno reći jeste da znaju zaposleni na određeno vreme u sudovima, u lokalnim samoupravama i tužilaštvu da neće ostati bez posla", rekao je Selaković odgovarajući na konstataciju da trećini zaposlenih u Privrednom sudu od početka meseca ističe ugovor na određeno vreme.

Selaković je objasnio da su sa problemom suočeni ne samo Privredni, već i osnovni sudovi.

To je, kako je objasnio, problem sa kojim smo se suočili kada je usvojen zakon o budžetskom sistemu, koji je nastao neažurnošću sudova u protekle četiri godine kada sudovi nisu apsolutno nikoga primali na neodređeno vreme.

U razgovoru sa Ministarstvom finansija, članovima komisije koja određuju dodatna zapošljavanja mi gledamo kako da prevaziđemo ovaj problem, rekao je Selaković.

"Ako je neko radio preko pet godina na određeno vreme, i nije sproveden konkursni postupak kada je trebalo, nikako ne sme da bude žrtva zakona o budžetskom sistemu. Oni će ostati na poslu, biće obezbeđen neometan rad sudova. U budžetu Republike Srbije postoji novac za te plate, one su predviđene i u ovom budžetu", uverava ministar.

On je istakao da ne treba da postoji nikakva bojazan za bilo koji sud ili tužilaštvo da će doći do kolapsa ili blokade posla.

Ukidanje presude ne znači oslobađanje

Ministar Selaković rekao je u Novom Sadu da činjenica da Apelacioni sud poništi neke odluke prvostepenog suda ne znači da je optuženi i oslobođen.

"Ukidajuća presuda ne znači i oslobađajuću, a pogotovo u delu u kom nije osporena krivica optuženog", rekao je Selaković komentarišući činjenicu da je presuda Darjanu Musiću, optuženom za ubistvo novosadske manekene Vladislave Červenko, po odluci Apelacionog suda poništena i da se postupak vraća na početak.

Selaković je dodao da je maksimalna zaprećena kazna u tom postupku 40 godina zatvora i naglasio da postoji mogućnost da optuženi Musić, umesto na prvobitnih 35 godina, bude osuđen na maksimalnu kaznu.

Komentarišući način obrazloženja odluke Apelacionog suda u kome se navode pojmovi "posebno svirepo", " monstruozno, krvožedno ubistvo", kao jedan od razloga ponavljanja sudskog postupka, Selaković je rekao da za javnost svi ti pojmovi isto znače, ali da treba znati da javnost ne sudi nego sudije.

"Treba znati da je Apelacioni sud preuzeo deo nadležnosti Vrhovnog suda i da, kao posledica neuređenog pravnog sistema koje smo imali, dolazi do mogućih grešaka koje će se vremenom izbeći", rekao je ministar pravde prilikom obilaska novih prostorija Prekršajnog suda u Novom Sadu.

Osvrćući se na slučaj požara u diskoteci "Kontrast " u Novom Sadu u kome je 1. aprila 2012. godine život izgubilo šest mladih ljudi i činjenicu da je sudski postupak vraćen na početak zbog toga što je postupajući sudija otišao u penziju, Selaković je rekao da sudovi rade strogo po propisu.

On je istakao da je sudiji Zori Jamušakov, koja je vodila postupak, na osnovu odluke Visokog saveta sudstva odložen odlazak u penziju za godinu dana kako bi mogla da završi taj proces, ali da ipak to nije uspela da uradi.

"Postoje informacije da je u tom postupku bilo opstrukcije od strane odbrane, pa da zbog toga proces nije završen, tako da će biti izvršen nadzor nad tom slučajem", kazao je Selaković.

On je pojasnio da je to ograničeni nadzor i da predsednici Apelacionog i Višeg suda, i pored ministarstva, mogu izvršiti nadzor i to u delu da li su ročišta zakazivana na vreme i da li je poštovana disciplina sudskog postupka.

Ministar Selaković obišao je, zajedno sa direktorkom USAID-a Suzan Fric, nove prostorije Prekršajnog suda u Novom Sadu. 

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.