Šeik dobija i aerodrom u Beogradu?

Izvor: Vesti-online.com, 27.Jul.2013, 13:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Šeik dobija i aerodrom u Beogradu?

Nemaština i prazna državna kasa naveli su Vladu Srbije da razmišlja o davanju u dugoročni zakup Aerodroma "Nikola Tesla", jedne od retkih profitabilnih državnih firmi. U moru gubitaša takvih je malo, ali kao prirodni monopolista, Aerodrom uspeva da svake godine ostvari dobit od oko 30 miliona evra. Međutim, sama ideja o zakupu po mišljenju sindikata Aerodroma je sporna, i to iz nekoliko razloga.

- Nezvanično se govori o davanju Aerodroma u zakup na 20 do 30 godina. Takođe, >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << pominje se da bi vrednost zakupa bila oko 100 miliona evra. Nije ni realno da neko zakup plati više, s obzirom na to da je procenjena vrednost Aerodroma 220 miliona evra. Dakle, lako je zaključiti da će zakupac za tri decenije inkasirati najmanje 900 miliona evra - kaže za "Vesti" Dejan Popović, predsednik Sindikata Aerodroma "Nikola Tesla".

Više nije nikakva vest da vicepremijer Aleksandar Vučić otvara fabrike, vodi borbu protiv korupcije, bavi se vojskom, Kosovom, Evropom, da ga ima svuda, tamo gde mu je mesto i tamo gde nije. Da ništa krupno u Srbiji ne može da prođe bez njega potvrdilo se ponovo, pa će tako Vučić, a ne premijer Dačić, ili ministar saobraćaja Mrkonjić, 1. avgusta zaključiti s Etihadom ugovor o strateškom partnerstvu sa Jatom.

Još jedna sporna stvar je i to što se kao potencijalni zakupac, prema rečima resornih ministara i premijera Dačića, pominju firme iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, odnosno sam Etihad koji 1. avgusta preuzima i 49 odsto Jat ervejza.

- Sumnjamo da bi mogla po sredi biti direktna pogodba, a ne ravnopravno nadmetanje i da bi se moglo dogoditi da je prava "meta" Etihada zapravo Aerodrom "Nikola Tesla" kao zlatna koka, a ne Jat koji država nastoji da što pre udomi jer sama nema novca za oporavak te nacionalne kompanije - navodi Popović.

Prema onome što se govori u krugovima bolje upućenih, sva je prilika da je Aerodrom došao kao neki zaslađivač Etihadu da praktično preuzme Jat, odnosno, država je rešila dva problema - utrapiće Jat i inkasiraće novac dovoljno veliki da makar privremeno zakrpi rupu u budžetu.

- Mi smatramo da država to ne treba da radi, iako kao vlasnik i Jata i Aerodroma ona na to ima pravo. Mi upozoravamo na neodgovorno ponašanje i najave iz vlade jer se zarad kratkoročne koristi dugoročno gubi enorman novac - dodaje Popović.

Beogradski aerodrom će u narednih desetak godina zarađivati višestruko više novca nego dosad. Naime, do ulaska Slovenije u EU, Ljubljana je bila glavni regionalni kargo centar, a onda se taj posao preselio na zagrebački Pleso. Sada kad je Hrvatska u Uniji, posao se seli u Beograd. Nema sumnje da oni koji merkaju Aerodrom to znaju, te njihova zarada svakako neće biti 900 miliona evra, već znatno veća. Pitanje je samo zbog čega bi to Vlada Srbije dopustila.

Nastavak na Vesti-online.com...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.