Izvor: Nezavisne Novine, 01.Mar.2017, 11:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Sava" ugovara otkup domaće sirovine

BIJELJINA - Prehrambena industrija "Sava Semberija" u Bijeljini počela je ugovaranje otkupa sirovine od semberskih ratara za planiranu preradu 7.000 tona povrća i voća ove sezone.

Direktor fabrike Vojo Kosanović najavljuje da će otkup domaće sirovine ugovoriti sa 110 poljoprivrednika, što je povećanje u odnosu na 90 ugovora prošle godine.

Prema njegovim riječima, cijene sirovine iste su kao i prošle godine, plaćanje za unaprijed dogovoreni posao >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << je redovno, a insistiraće se na kvalitetu domaćih proizvoda.

Osim na tržište EU i SAD, "Sava" će ove godine 30 odsto proizvodnje plasirati na tržište Rusije.

Kosanović kaže da će ove sezone "Sava" 12 odsto potreba za sirovinom zadovoljiti iz vlastite proizvodnje, i u toku je uređenje plastenika u kojima će se proizvoditi rasada ljute crvene paprike sorte "Somborka" i paradajz paprike koje su vrlo tražene na svjetskom tržištu.

Prema njegovim riječima, ove stare, domaće, prirodne sorte imaju poseban miris i okus i ciljano će ih proizvoditi da zadovolje kupce, iako je njihov prinos upola manji od prinosa hibridnih sorti.

Ova kvalitetna domaća sirovina biće osnov za novi proizvod, paprike punjene sirom i kajmakom, koji će najesen izaći na tržište.

Direktor "Save" kaže da u sezoni imaju potrebu za angažovanje 250 radnika dnevno, ali je posao na njivi prošle godine prihvatilo samo 100 sezonaca u Semberiji.

Prema riječima Kosanovića, zbog toga su u "Savi" uoči ove sezone pojačali radnu mehanizaciju i nabavili još jedan traktor i najmoderniju poluautomatsku sadilicu, prvu koja će se pojaviti na poljima Republike Srpske u Srpskoj.

Stručnjaci "Save" sami su napravili mašinu za polaganje folije koja omogućava navodnjavanje sistemom "kap po kap", a nabavljena je i nova mehanizacija za održavanje i obradu vlastitih voćnjaka.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

PI "Sava" planira preradu sedam tona voća i povrća

Izvor: Nezavisne Novine, 01.Mar.2017

BIJELJINA - Prehrambena industrija "Sava Semberija" u Bijeljini počela je ugovaranje otkupa sirovine od semberskih ratara za planiranu preradu 7.000 tona povrća i voća ove sezone...Vojo Kosanović, direktor fabrike, najavljuje da će otkup domaće sirovine ugovoriti sa 110 poljoprivrednika, što je...

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.