
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Mar.2018, 17:47 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Šansa za bolji položaj dece koja odrastaju u alternativnoj brizi
SOS Dečija sela Srbija organizovala su danas konferenciju, posvećenu pravima dece koja odrastaju u alternativnim oblicima zaštite, povodom početka projekta "Alternativna briga i prava dece u Srbiji", koji finansira Evropska komisija, a sprovode SOS Dečija sela Srbija i SOS Dečija sela Hrvatska, uz podršku Međunarodne organizacija SOS Dečija sela.
Projekat ima za cilj da obezbedi veći kvalitet brige o deci bez roditeljskog staranja i njihovu socijalnu inkluziju u Srbiji.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << />
Mladi koji su živeli u programima zbrinjavanja imaju slabije rezultate u pogledu obrazovanja, zaposlenja i zdravlja i suočavaju se sa većim socijalnim isključivanjem, nego mladi koji su odrasli u svojoj porodici, podaci su analize koju je sprovela Međunarodna organizacija SOS Dečija sela. Uz odgovarajuće uslove za rad, stručnjaci koji rade sa decom u programima zbrinjavanja i hranitelji mogu da uspostave delotvornu promenu za decu i mlade u alternativnoj brizi i omoguće im da ostvaruju svoja prava.
"Rizik od kršenja prava dece koja odrastaju u alternativnoj brizi daleko je veći nego kod dece koja odrastaju u biološkim porodicama. Stručni radnici za brigu o deci i stručni radnici iz socijalne zaštite mogu doprineti poboljšanju njihovog položaja i osnažiti ih", istakla je prof. Dr Nevena Čalovska, predsednica Upravnog odbora Fondacije SOS Dečija sela Srbija.
"Devedesete su bile vrlo kritične za decu u bilo kom obliku alternativnog smeštaja. Nakon toga je krenuo oporavak i danas smo tu gde jesmo. Ono što mi je drago je što u ovom projektu polazimo od dece. Mislim da ćemo u ovoj oblasti uspeti, jer smo daleko otišli", izjavila je prof. dr Nevena Vučković Šahović, međunarodna ekspertkinja iz oblasti dečijih prava.
"Želimo da deci u sistemu alternativne brige omogućimo da ostvaruju prava koja im pripadaju. Zajedno ćemo raditi na poboljšanju kvaliteta brige o deci u Srbiji", objasnila je Ljubica Kuridža, menadžerka projekta "Alternativna briga i prava dece u Srbiji".
Projekat koji finansira Evropska komisija, a sufinansira Vlada Republike Srbije – Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom, realizovaće se od decembra 2017. do decembra 2019. godine, sa ciljem da omogući bolju primenu prava dece koja odrastaju u nekom od alternativnih oblika brige (domovi za decu i hraniteljske porodice). Ključna komponenta projekta je podizanje kapciteta stručnih radnika za brigu o deci i stručnih radnika iz socijalne zaštite, kroz trening za trenere i obuke koje se odnose na poštovanje i primenu prava dece koja odrastaju u alternativnoj brizi.
"Ovaj projekat ide u pravcu ostvarivanja prava, potreba i najboljeg interesa deteta, zbogčega treba aktivno da se uključim u njega, jer on doprinosi ne samo stručnjacima, već i onima kojima je pomoć najpotrebnija", istakao je Dragan Vulević, načelnik Odeljenja za upravno nadzorne poslove u oblasti porodično - pravne zaštite u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
SOS Dečija sela Srbija su humanitarna, nevladina organizacija, posvećena dobrobiti dece – brizi o deci bez roditeljskog staranja i jačanju snaga porodica i zajednica u brizi o svojoj deci i očuvanju njihove bezbednosti kao preventivnoj meri protiv napuštanja i zanemarivanja dece.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...
Novi projekat posvećen deci koja odrastaju u alterativnoj brizi
Izvor: DobreVesti.rs, 28.Mar.2018
BEOGRAD - Mladi koji su živeli u programima zbrinjavanja imaju slabije rezultate u pogledu obrazovanja, zaposlenja i zdravlja i suočavaju se sa većim socijalnim isključivanjem, nego mladi koji su odrasli u svojoj porodici, podaci su analize koju je sprovela Međunarodna organizacija SOS Dečija sela.. . . Uz...